• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Organiğin kalbi İzmir’de atıyor

15 Mayıs 2019 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

Organiğin kalbi İzmir’de atıyor

   ► Türkiye’yi ulusal ve uluslararası alanda temsil eden sertifikalı organik ürünler ile hizmet sektörüne yönelik tek fuar olan Ekoloji İzmir Fuarı açıldı.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     Türkiye’nin organik buluşması 10. EKOLOJİ İzmir Fuarı; İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteği ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği iş birliği ile İZFAŞ tarafından Fuarİzmir’de düzenlendi. Türkiye’yi ulusal ve uluslararası alanda temsil eden sertifikalı organik ürünler ile hizmet sektörüne yönelik tek fuar olan Ekoloji İzmir Fuarı, tarım, gıda, tekstil ve kişisel bakım ürünleri ile tarımsal girdi gibi birçok organik ürünü sektör profesyoneli ve son tüketici ile buluşturdu. Açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, doğa sağlığının bozuk olduğu bir gezegende insan sağlığını korumanın mümkün olmadığını, doğanın sağlığının insanla birlikte korunması için somut projeler üretmesi gerektiğini ifade etti.

“İzmir organik sektörde ilklerin gerçekleştiği bir şehir”
     Ekoloji ve ekonomi arasındaki reel ilişkinin isim benzerliğinin çok ötesinde olduğunu dile getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Gezegenimiz ve geleceğimiz için harekete geçmeliyiz. Elimizi taşın altına koyarak doğanın sağlığının insanla birlikte korunması için somut projeler üretmeliyiz. Doğa sağlığının bozuk olduğu bir gezegende insan sağlığını korumak mümkün değil. Hepimiz aynı ekosistemin bir parçasıyız. Doğayla uyumu yaşam İzmir’de stratejik hedeflerden birisi ve bu kapsamda kentsel kalkınmadan, kırsal kalkınmaya birçok adım atacağız. İzmir organik sektörde pek çok ilkin gerçekleştiği bir şehir. Sektörün paydaşlarını bir araya getiren Ekoloji İzmir Fuarı tek sertifikalı organik fuar olan özelliğini taşıyor. Bu sektörün bütün dünyada geleceği çok daha parlak olacak ve İzmir bu gelecekte önemli bir referans noktası olacak” diye konuştu.

“Organik, bir yaşam biçimidir”
     Türkiye’de organik konusunda çok hızlı yol alındığını dile getiren Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Uygun Aksoy, “Türkiye’de organik konusunda çok hızlı yol alındı. 1990’larda Türkiye’de ilk defa organik pamuk girişimi başladı. 1994’te Türkiye’de organik tarım yönetmeliği yayınlandı. 1992’de Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği’ni kurduk. Bugün geldiğimiz noktada dünya pazarı 100 milyar dolar, dünya genelinde188 ülkede organik tarım yapılıyor Türkiye’de bunlardan biri” dedi.

     Aksoy, “Bugün konvansiyonel tarımda gelinen nokta; ilaç, gübre vs dışarıdan temin edildiği, yıllık üretimin yapıldığı bir süreç. Oysa organik tarım, kendine yeterli sistem kurmayı hedefleyen, üreticinin uzun ve kısa süreçte karlı hale geleceği, toprağı, suyu ve gelecek kuşakları koruyacağı bir üretim modeli. Ama sadece üretim modeli değil, organik bir yaşam biçimi. Bugün organik ürünleri sadece satın aldığınızı varsayarsanız; çevrenizi gelecek kuşakları ve dünyayı destekleyeceğinizi düşünün. Organik tarım veya ekoloji sadece bir sağlık faydasına indirgemek yerine onu keşfetmeyi bu çerçevede kendinizi yapının parçası olmanızı tavsiye ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu fuarı uluslararası platformlarda dünyada bilginin ve deneyimlerin paylaşıldığı bir merkez haline getirmek” açıklamalarında bulundu.
     15-18 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen fuarın ziyaret saatleri 10:00 ile 19:00 arası olarak belirlendi.

 


+ Benzer Haberler
» Günlük vefat sayısı azalmaya devam ediyor
» TCMB: Kredi kanalının sağlıklı işleyişi için gerekli tedbirler uygulanmaya devam edilecek
» İSO Türkiye İmalat PMI Mayısta 40,9’a yükseldi
» Büyükşehir Smyrna Edebiyat Yarışması düzenliyor
» Türkiye’nin ilk sanal fuarı Shoedex başladı
» İzmir’de asfalt atağı sürüyor
» Büyükşehir’in metropol dışındaki ilçelere yatırımı sürüyor
» Büyükşehir 154 bin 500 çocuğa süt dağıtıyor
» Gürer “İki Bakanlık arasındaki koordinasyon eksikliği yüzlerce genci işsiz bıraktı”
» ESBAŞ, kontrollü normalleşmeye hazır


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni