• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İşsizlik rakamlarının yüksekliği işi olanlar için de tehdit”

16 Mayıs 2019 Perşembe 14:00
12
14
16
18

“İşsizlik rakamlarının yüksekliği işi olanlar için de tehdit”

   ► Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Türkiye genelinde işsiz sayısı 2019 yılı Şubat döneminde geçen yılın Şubat ayına göre 1 milyon 376 bin kişi artarak 4 milyon 730 bin kişi oldu.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Mayıs ayı TÜİK işsizlik rakamlarını değerlendiren Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Türkiye genelinde işsiz sayısı 2019 yılı Şubat döneminde geçen yılın Şubat ayına göre 1 milyon 376 bin kişi artarak 4 milyon 730 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 4,1’lik artış ile yüzde 14,7 seviyesine yükseldi. Bu artış, çalışma hayatı ve sendikalar için toplu sözleşme ve sendika hakkından yararlanan, halen işbaşında olan arkadaşlarımız için de önemli bir tehdit unsurudur. İşsizlik rakamlarının yüksek seyretmiş olması sadece işsizler için değil, işi olanlar için de önemli bir tehdit olmuştur” dedi.  Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, HAK-İŞ Geleneksel Basın İftar Programı’nda basın mensubuyla bir araya geldi. Arslan, iftar programında basın mensuplarına çalışma hayatı ve gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

“Kayıt dışı istihdam sendikal hareketin geleceği için tehdit edici”
     Kayıt dışı istihdamın yüzde 50’lerden yüzde 32’lere kadar gerilemesini önemli bir başarı olarak gördüklerini belirten Arslan, OECD ortalamasının yüzde 15 olan kayıt dışı istihdam oranı dikkate alındığında Türkiye’de iki katı bir kayıt dışı istihdamın söz konusu olduğunu ve bunun sendikal hareketin geleceği açısından önemli ve tehdit edici bir unsur olduğunu söyledi.

“Kayıt dışı ile mücadeleyi milli mesele olarak görüyoruz”
     Arslan, “Kayıt dışı ile mücadeleyi milli bir mesele olarak görüyoruz. Bu milli meselenin bütün taraflarıyla bu mücadelede yer almasını önemli buluyoruz. Bunun sağlanması durumunda gelir adaletsizliğinin ortadan kalkacağını, sendikal örgütlülüğün artacağını, ölümlü iş kazaların büyük ölçüde sona ereceğini düşünüyoruz. Bu konuda hükümetimizden daha somut ve sonuç almaya yönelik adımlar atmasını bekliyoruz” dedi.

“Toplu sözleşmeler sonuçlandırılmalı”
     Bazı iş kollarında toplu sözleşme müzakerelerinin devam ettiğini açıklayan Arslan, “Bazı iş kollarında ise hiçbir gelişme olmadan uyuşmazlık aşamasına geçildi. Hükümetimizden, Çalışma Bakanımızdan ve işveren sendikalarından toplu sözleşmelerin Ocak ve Mart tarihlerinden itibaren geçerli olmak üzere bir an evvel sonuçlandırılmasını ve taşeron sisteminden kadroya geçen arkadaşlarımızın taleplerinin çerçeve protokolde yer almasını bekliyoruz” diye konuştu.

“Enflasyon oranında zam talebimizi ısrarla devam ettiriyoruz”
     2019 yılında taşeron sisteminden kadroya yeni geçen 1 milyona yakın işçinin ve kadro alamayan 100 bine yakın işçinin toplu iş sözleşmelerinde belirlenen yüzde 4+4 zamlarının 2018 yılı enflasyonu oranında arttırılmasını talep ettiklerini hatırlatan Arslan, “Talebimizi Sayın Cumhurbaşkanımızdan tutun bütün muhataplarımıza yazılı olarak ve ehemmiyetinin altını çizerek ilettik. Bunun gerçekleşmesi konusunda ısrarımızı devam ettiriyoruz” dedi.
     HAK-İŞ’e bağlı 3 sendikadan 11 bin 500 üyenin sendikalardan istifa ettirildiğini açıklayan Arslan, “Ağırlıklı olarak İstanbul, Bolu, Bilecik, Manisa, Akhisar, İzmir, Artvin ve Antalya’daki üyelerimiz istifaya muhataplardır. Bolu Belediyesi’nde işten çıkarılan 97 arkadaşımız var. İşten çıkan arkadaşlarımızın eylemleri devam ediyor.

     Belediye Başkanımızla görüşmeler yapıldı. Bu işten çıkarmaların durdurulmasını ve işten çıkarılanların işe alınmasını, aksi halde önümüzdeki günlerde üyelerimizle beraber Bolu’dan Ankara’ya bir yürüyüş gerçekleştireceğimizi ifade ettik. Bazı CHP’li belediyelerde genelge yayınlanarak bu konuda sendikal tercihlere müdahale edilmemesini, bu müdahalelerin anayasal ve yasal haklara müdahale olacağından yola çıkan bir kısım olumlu gelişmeler de var. Bunlardan bir tanesi Ankara Büyükşehir Belediyesi’dir. HAK-İŞ olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımızı ziyaret ettik ve bu konudaki endişelerimizi paylaştık. Kendilerinin bu konuda yayımladıkları genelge doğrultusunda böyle bir tavır aldıklarını gördük. Buna rağmen bir kısım istifa girişimleri var ama Ankara Büyükşehir Başkanımız Mansur Yavaş’ın bu sözlerini biz esas olarak kabul ediyoruz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» SunExpress 4 Haziran’da iç hat uçuşlarına başlıyor
» BSMV binde 2’den yüzde 1’e çıktı
» Pazar günü de yeni vaka sayısı binin üzerinde kaldı
» Yeni vaka sayısı tekrar bini geçti
» Petrol fiyatlarında keskin düşüş ile büyük stok zararı kaydedildi
» Küresel resesyon beklentileri yükselişte
» TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Üreticilerimiz değil aracılar kazanıyor
» Konuta talep Mart sonu itibarıyla azalmaya başladı
» 6G çalışmalarına Türkiye’den önemli katkı
» Başkan Çalkaya’dan hem ziyaret hem hizmet


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
  Ticaret 15.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni