• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İhracat eğilimi pozitif seyrini sürdürüyor

16 Mayıs 2019 Perşembe 15:00
12
14
16
18

İhracat eğilimi pozitif seyrini sürdürüyor

   ► İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi nisan ayında 52,2 seviyesinde gerçekleşti.

           ANKARA TİCARET     
     Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen öncü gösterge olan İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İhracat İklimi Endeksi nisan ayında 52,2 seviyesinde gerçekleşti. Endeks, Türk imalatçılarının ihracat ikliminde 2019’un geride kalan aylarına benzer pozitif bir seyir izledi.
     Türk ihracatçıları, bazı Avrupa ülkelerinde yavaşlamanın nisan ayında duraksamasıyla rahatlarken, ABD’den gelen talep ise nisan ayında yavaşlamaya devam etti. Orta Doğu ihracat iklimi açısından en güçlü alanlardan biri olmayı sürdürdü. Talep koşulları nisanda iyileşme gösteren BRIC ülkeleri arasında Türk imalat sektörü ihracatına en büyük katkı, Rusya’dan geldi.

     Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen öncü gösterge olan İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İhracat İklimi Endeksi’nin Nisan 2019 dönemi sonuçları açıklandı. Endekste eşik değer olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm rakamlar ihracat ikliminde iyileşmeye, 50’nin altındaki değerler ise bozulmaya işaret ediyor.
     Mevsimsel etkilerden arındırılmış olarak açıklanan verilere göre, mart ayında 52,3 olan İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi nisan ayında 52,2 seviyesinde gerçekleşti. Buna göre Türk imalatçılarının ihracat ikliminde, nisan ayında da 2019’un geride kalan aylarına benzer şekilde pozitif bir seyir izlendi. İhracat talebindeki bu güçlenmeyle birlikte mevcut iyileşme trendi altı yılı geride bıraktı.

     Kilit Avrupa pazarları, son dönemdeki ılımlı yavaşlamanın ardından nisan ayında büyümenin canlanmaya başladığına yönelik belirtiler gösterdi. Almanya’da ekonomik aktivitedeki genişleme martta son 69 ayın en düşük hızında gerçekleştikten sonra nisan ayında hafif ivmelenme kaydetti. Benzer şekilde, Birleşik Krallık’ta da üretim mart ayındaki yatay seyrin ardından ikinci çeyreğin başında hafif çapta iyileşme gösterdi. Fransa ise büyüme patikasına geri döndü. Avrupa’da zayıflığın devam ettiği bölgeler arasında ekonomik aktivitenin daralma gösterdiği İtalya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti yer aldı.
     ABD’den gelen talep nisan ayında yavaşlamaya devam etti. Aktivite üst üste ikinci ay ivme kaybederek nisanda yaklaşık son iki yılın en düşük büyüme temposunu sergiledi. Hem dünyanın en büyük ekonomisi hem de Türk imalat ihracatının en önemli pazarlarından biri olarak ABD’deki ekonomik trendlerin Türk ihracat siparişleri üzerinde kuvvetli etkiye sahip olduğu görülüyor.

BRIC’te talep koşulları iyileşti
     Diğer Kuzey Amerika ülkelerinden Kanada’da imalat üretimi Ekim 2016’dan beri ilk kez küçülme kaydetti. Orta Doğu ise ihracat iklimi açısından en güçlü alanlardan biri olma özelliğini korudu. Hem Birleşik Arap Emirlikleri hem de Suudi Arabistan’da petrol dışı ekonomik aktivite mart ayına göre hızlanarak belirgin bir büyüme gerçekleştirdi. Bu arada Mısır yaklaşık bir buçuk yıllık aranın ardından büyüme patikasına dönüş yaptı. BRIC ülkelerinin tamamında talep koşulları nisan ayında iyileşme gösterdi. Bu ülkelerin arasında Türk imalat sektörü ihracatına en büyük katkı, üretimin güçlü bir şekilde artmaya devam ettiği Rusya’dan geliyor.

     İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker şunları söyledi: “Türk ihracatçıları, bazı Avrupalı ticaret ortaklarında son dönemde yaşanan yavaşlamanın nisan ayında duraksamasıyla rahatlarken ilk çeyrek boyunca görülen ivme kaybının tamamen geride kalmış olmasını ümit edecek. Anketin görece olumsuz tarafında ise, ABD’deki büyümenin daha da yavaşlaması ve dünyanın en büyük ekonomisindeki bu zayıflığın küresel ticaret akımları üzerindeki potansiyel etkileri yer alıyor.”


+ Benzer Haberler
» Pire Limanı bu yıl da Avrupa’nın en büyüğü olacak
» SunExpress 4 Haziran’da iç hat uçuşlarına başlıyor
» BSMV binde 2’den yüzde 1’e çıktı
» Pazar günü de yeni vaka sayısı binin üzerinde kaldı
» Yeni vaka sayısı tekrar bini geçti
» Petrol fiyatlarında keskin düşüş ile büyük stok zararı kaydedildi
» Küresel resesyon beklentileri yükselişte
» TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Üreticilerimiz değil aracılar kazanıyor
» Konuta talep Mart sonu itibarıyla azalmaya başladı
» 6G çalışmalarına Türkiye’den önemli katkı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
  Ticaret 15.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni