• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Organik sabun cilde ilaç oluyor

17 Mayıs 2019 Cuma 17:00
12
14
16
18

   ► Özer, organik sabunların ciltte kuruluğunu engellediğini ve saç dökülmesine, kaşıntıya, kepeğe engel olduğunu belirtti.

     Organik sabunlar, çeşitli bitki özleriyle hazırlanması nedeniyle ciltte oluşan sivilce, kırışıklık; saç dökülmesi, kaşıntı, kepeğe engel olması gibi birçok alanda fayda sağlamasıyla biliniyor. 28 çeşit organik sabun ürettiğini dile getiren Ayvalık sabuncusu Nihat Özer, “Organik sabunlar hem ciltte kuruluk yapmaz hem de saç dökülmesine, kaşıntıya, kepeğe neden olmaz. Çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakabilmemiz için insanların organik ürün konusunda bilinçli tüketici olması gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

Organik sabunun faydaları saymakla bitmiyor
     19 yıldır sabun ürettiğini dile getiren Özer, “Hayatım sabunla geçti. 2000 yılından beri bu işi yapıyorum. İzmir’de Kemeraltı’nda, Karşıyaka’da ve Dikili’de dükkanlarımız var. Organik Tuz-Himalaya, Ayvalık Sabuncusu ve Alaçatı Sabuncusu olmak üzere üç tane tescilli markamız var. Bunlardan iki tanesi üretim, bir tanesi Pakistan’dan ithal ettiğimiz tuzdur. Analizlerden geçen bir tuzcuyum. Kostiksiz çöven otuyla köpürten Türkiye’nin tek sabuncusuyum. 28 çeşit sabun var. Organik sabunlar hem ciltte kuruluk yapmaz hem de saç dökülmesine, kaşıntıya, kepeğe neden olmaz” dedi.

“Vatandaş aldığı ürünü sorgulamalı”
     İnsanlar sorgulamadan organik ürün istemelerinin yanlış olduğunu belirten Özer, “Sorgulamadan ürünü alanlara karşıyım. Çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakabilmemiz için insanların bilinçli tüketici olması gerekiyor. Vatandaştan ürünleri sorgulamalarını istiyorum. Bu nedir, bunu neden buraya koydunuz, zararları, faydaları nedir, içerisinde ne vardır diye merak etmelerini istiyorum” dedi.
     “Ortalık da gıda terörü almış başını gidiyor” diye konuşan Özer, “İki adımda bir karadut, çörekotu satıcıları bulunuyor. Biz bu insanlarla savaş veriyoruz. Bu duruma çok acil bir şekilde devletin el atması gerekiyor. Yöresel adı altında ürün satan ancak hiçbir şekilde orijinal ve organik olmayan şeyler var” değerlendirmelerinde bulundu.

Osmanlı’dan bugüne meyve sabunları
     Üzüm, karpuz, kavun, şeftali, erik, kayısı, armut ve muz görünümlü sabunları üreten Özer, “Gerçeğinden ayırt etmek çok zor. Bazı kişiler gerçek meyve zannediyor” dedi.
     Haremdeki cariyelerin, padişahın huzuruna çıkmadan önce meyve şeklindeki sabunlarla yıkandığını kaydeden Özer, “Harem ağasının talimatı ile sabuncu başı tarafından cariyelere sabun verildiğinde, cariyeler mis kokulu sabun çeşitleriyle yıkanıp, padişahın huzuruna çıkmak için hazırlanırdı. Odalarda bu sabunun bulunması ve baş köşelerde sergilenmesi bir cariye için gurur ve prestij unsuru olduğundan bu mis kokulu sabunlara ‘cariye sabunları’ da denilirdi. Padişah kızlarının çeyizlerinde ve sonrasında genç kızların çeyizlerinde de hamam tası içinde çok değerli bir süs eşyası olarak tarihte yerini almıştır. Bu günlerde dahi genç kızların çeyizlerinde hamam tası koyma adeti bu alışkanlıktan gelmektedir. Gelin hamamına davette, bu sabunların kullanılması ayrı bir prestij kaynağı olmuştur” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» “Öğretmenleri resen görevlendirmek yanlış”
» Zincir mağazalarda beyaz eşya satışı bitiyor
» Küresel pazarda gücün anahtarı yerli yazılım
» “Tavuk etindeki fiyat artışı üreticinin cebine yansımıyor”
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor
» Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor
» Şekercilerin bayramı salgına yenik düştü
» ‘Yeşil altın’a koronavirüs engeli
» HAÖ’yü başka hastalıklarla karıştırmayın!


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni