• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

EİB’den dijital dönüşüm hamlesi

12 Haziran 2019 Çarşamba 18:00
12
14
16
18

EİB’den dijital dönüşüm hamlesi

   ► İhracatçıların ihtiyaç duyduğu belge ve bilgilerin sunulduğu yeni online hizmetler dış ticaret süreçlerini hızlandıracak.

           DUYGU GÖKSU     
     Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) yeni dijital servisleri ile ihracat ve eğitim süreçlerini kolaylaştırmak amacıyla; ‘EİB Kolay’, ‘EİB Kampüs’ ve ‘EİB Blog’ isimleri ile birçok hizmet sunacak. İhracatçıların ihtiyaç duyduğu belge ve bilgilerin kolayca sunulduğu platform, e-imzalı üyelik bilgisi, performans güvenilirlik belgesi, firma ihracat verileri ve başvuru evrak süreçlerinin görüntülenebilmesi özellikleri ile üyelerin süreçlerini kolaylaştıracak. Yeni Online Hizmetler ile ilgili konuşan EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Dijital dönüşüm hamlelerimiz burada kalmayacak.  Dış ticarette ‘İhracat 4.0’ dönemi başlayacak” dedi.
     EİB’de yeni online hizmetlerin kamuoyu ile paylaştığı bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Mayıs ayında 1 milyar 306 milyon dolarlık ihracat rakamıyla, 2018 yılı Mart ayına ait olan 1 milyar 206 milyon dolarlık ihracat rekorunu tam 100 milyon dolar geliştirmeyi başardıklarına dikkat çekerken, bu başarının 2019 yılı ihracat hedeflerine ulaşılacağına olan inancı arttığını belirtti.

“Dijital dönüşüm yolculuğumuza yenilikler ekliyoruz”
     Üretici firmaların üretimlerinin en az yüzde 50’sini ihraç ettiği bir ekonomik iklim oluşması için çaba gösterdiklerinin altını çizen Eskinazi, “Bugün tüm kurum ve kuruluşlar; ihracatın kolaylaştırılması, ihracatçının desteklenmesi için seferber olmuşken biz de hizmetlerimizin kalite seviyesini yukarılara çıkarıyoruz. Üyelerimizin bizden daha hızlı hizmet alabilmeleri için mobil uygulamamız ile başladığımız dijital dönüşüm yolculuğumuza bugün yeni servislerimizle devam ediyoruz. İki yılda 4 binin üzerinde kullanıcı sayısına ulaşan mobil uygulamamızla, üyelerimizle aramızdaki zaman ve mekan farkını ortadan kaldırmıştık. Şimdi birazdan bahsedeceğim dört yeni hizmetle birliği üyelerimizin ayağına götürüyoruz. Bunlardan ilki “EİB Kolay” WEB sitemiz üzerinden her üyemizin kendi ihracat rakamlarını, ülke - mal grubu bazında kırılımını,  Birliklerimizde incelemede bulunan tüm devlet desteği dosyalarının durumu ve diğer başvuruların akıbetini öğrenebileceği üyelerimize özel bir sayfa” diye konuştu.

“İhracatçılar zaman ve iş gücünden tasarruf edecek”
     Üyelerin ihtiyaç duyduğu, performans ve güvenilirlik belgesi ile üyelik belgesini de hizmet binasına gelmeden, zaman ve iş gücünden tasarruf ederek, dakikalar içinde, online alabileceklerini belirten Eskinazi, “Bizim üyelerimize ve üye adaylarımıza en çok hizmet verdiğimiz alanlardan biri de eğitim. İkinci hizmetimiz de eğitim faaliyetlerimizin kolaylaştırılması için oluşturduğumuz EİB Kampüs isimli web sitesi. Katılımcılarımız EİB Kampüs sitesine üye olduktan sonra diledikleri eğitim ve seminer etkinliğine kaydolabilecek, kaydoldukları eğitim ve seminer için e-posta ile kendilerine ulaşan karekod aracılığı ile etkinlik günü giriş yapabilecekler. Etkinlik sonrası ise katılımcılar, yine EİB Kampüs sitesi üzerinden e-imzalı sertifikalarını, ders notları, eğitim sunumlarına ulaşabilecek; eğitim ve seminere ilişkin görüş ve geri bildirimlerini iletebilecekler” ifadelerini kullandı.

“Dış ticarete ilişkin samimi yazılar EİB Blog’ta olacak”
     Üçüncü hizmet olan ‘EİB Blog’ ile ilgili bilgiler de paylaşan Eskinazi, “Deniz yoluyla ihracat gerçekleştiren üyelerimiz için; rota bazlı taşıma süresi hesaplama ve taşıma halindeki konteynerlerini takip etmeye yarayan bir hizmeti başlatacağız. Bu sayede üyelerimiz kendileri için en uygun sürede ve ücrette taşımayı yapacak şirkete karar verirken; aynı zamanda konteynırın kat ettiği her mesafeden e-posta yoluyla bilgi sahibi olacaklar. Son olarak; dış ticaretle ilgili her konuda üyelerimize daha pratik bilgiler sunabilmek, onların değerli vakitlerini kendilerine saklayabilmelerini sağlayabilmek adına “blog” yazılarımıza başlıyoruz. Malum e-posta yoluyla yaptığımız sirkülerlerimiz bazen konuyu sadece bilenlerin anlayabileceği bir dilde olabiliyor. Bu amaçla, üyelerimiz, Birlik personelimiz ve misafir yazarlarımızın dış ticarete ve devlet desteklerine ilişkin samimi, kısa ve keyifli yazılarını bu blog sayfamızda okuyabilecekler” diye konuştu.

‘İhracat 4.0’ dönemi başlayacak
     Dijital dönüşüm hamlelerinin bu hizmetlerle sınırlı kalmayacağını vurgulayan Eskinazi sözlerini şöyle sonlandırdı; “Günümüzün en güvenilir ve en hızlı veri şifreleme altyapısı olan blockchain ile üyelerimize daha güvenli, hızlı ve kağıtsız hizmet verebilmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dış ticarette ‘İhracat 4.0’ dönemi başlayacak.”


+ Benzer Haberler
» İzmirli sanayiciye Afrika kapılarını açıyor
» İngiliz seyahat şirketi Thomas Cook iflas etti
» Corendon, ‘İkinci Pilot Adayları’ projesi düzenliyor
» Yelki yöresel pazarı ikinci yaşını coşkuyla kutladı
» İdil Yiğitbaşı, “Kaliteli süt, eğitimle geliyor”
» Zorba Balesi Çeşme’yi büyüledi
» Çeşme Festivali finali muhteşem oldu
» Haksız rekabet artıyor
» Hazır giyim ve tekstil endüstrisi ABD’ye ihracat çıtasını 5 milyar dolara çıkardı
» Gençlerin yüzde 45’i mutsuz


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.09.2019
  Ticaret 23.09.2019
  Ticaret 21.09.2019
  Ticaret 20.09.2019
  Ticaret 19.09.2019
  Ticaret 18.09.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni