• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Özgener’den kruvaziyer eleştirisi

14 Haziran 2019 Cuma 14:00
12
14
16
18

Özgener’den kruvaziyer eleştirisi

   ► İzmir Oda ve Borsaları Yönetim Kurulları Ortak Toplantısı’nın üçüncüsü, Torbalı Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

           SELDA AK     
     İzmir Torbalı ilçesinde düzenlenen İzmir Oda ve Borsaları Yönetim Kurulları Ortak Toplantısı’nın üçüncüsünde, oda ve borsaların başkanları ilçelerdeki sorunları görüşmek üzere bir araya geldi. Kruvaziyer turizm konusunda yaptıkları çalışmaları aktaran Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mihri Çelik Akdeniz pazarında artık İzmir’in 2021 itibariyle kruvaziyer turizmi ıskalamaması gerektiğini ve  bunun için alt yapı çalışmalarının hızlanması gerektiğini söyledi.
     İZTO’nun geçmişte kruvaziyer çalışmaları konusunda liderlik yaptığını belirten İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ise, Çelik’in konuşmasında bunlara değinmediğini vurgulayarak, “İZTO’nun kruvaziyeri başlatan, kruvaziyerlerin gelmesinde en büyük emeği olan ve maddi destek ayıran bir kuruluş olduğunu söylemedi. Açıkçası ciddi şekilde yadırgadım” diye eleştirdi.
     İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, gündeme getirilen pamuk üretimindeki primlerin düşürülmesi konusunda en kısa sürede Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye ileterek sorunun çözümüne katkı sağlayacaklarını ifade etti.

“İZTO kruvaziyer turizmine liderlik yaptı”
     İzmir Oda ve Borsaları Yönetim Kurulları Ortak Toplantısı’nın üçüncüsü, Torbalı Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Çin’den gelen İpek yolu yeni kuşak projesini ıskalamamak gerektiğini bölge limanlarından en azından birinin bağlanması gerektiğini kaydeden Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mihri Çelik bu şekilde rekabet gücünü arttıracağını kaydetti. Kruvaziyer turizm konusunda yaptıkları çalışmaları aktaran Çelik toplantıda yaptığı konuşmada, dünyada 40 milyar dolarlık kruvaziyer turizm sektörü olduğunu söyledi. Çelik, “Ülkemiz son 5 yıldır bu sektörden hak ettiği payı alamadı. Şimdi yeniden bir yükseliş dönemi başlıyor. Galata Port’un hayata geçmesinden sonra 2021’de kurvaziyere dahil olacağımızı düşünüyoruz. Şuan 386 kruvaziyer gemi dünyada dolaşıyor. 2023’e kadar bu sayının 456’ya çıkması öngörülüyor. 3 büyük pazar var; Karayipler, Uzakdoğu ve Akdeniz. Akdeniz pazarında artık İzmir’in 2021 itibariyle kruvaziyer turizmi ıskalamaması lazım. Bunun için alt yapı çalışmaları hızlanmalı. Limanı, Alsancak ve Kemeraltı’nı hazırlayarak daha fazla gelir elde edebiliriz” dedi.
     İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ise, İZTO olarak kruvaziyer turizm konusuna çok önem verdiklerini belirterek Çelik’in çalışmaların eksikliği ile ilgili eleştirilerini yadırgadığını ifade etti. Özgener, “Çelik konuşmasında İZTO’nun kruvaziyeri başlatan, kruvazyerlerin gelmesinde en büyük emeği olan ve maddi destek ayıran bir kuruluş olduğunu söylemedi. Biz geldiğimizden bu yana bütün çalışmalarımızı herkesi kucaklayarak çok daha geniş katılım sağlayarak yapma arzusunda olan bir yönetim ve odayız. İZTO geçmişte bu konunun liderliğini yaptı ve bunları söyleminizi beklerdim. Kucaklamanızı beklerdim ama açıkçası ciddi şekilde yadırgadım. Yadırgamam sonucu değiştirmez, biz yine Deniz Ticaret Odası’nı kucaklayarak bundan sonraki süreçte kruvaziyer turizmini İzmir’e kazandırmak için çok şey yapacağız” dedi.

“Rekabette öne çıkmak için verimliliği yükseltmeliyiz”
     İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, açılış konuşmasında Türkiye’nin jeopolitik risklerini belirterek Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri-Rusya üçgeninde yaşanan F35 ve S400 gerilimi ile kuşatılmış durumda olunduğunu ifade etti. Üretim artışının önemine vurgu yapan Kestelli, “Tarımın diğer sektörlerle olan ileri ve geri bağlantısı durgunluğun bir nebze de olsa azaltılmasına imkan sağlıyor. Birçok üründe düşük verimlilik ile üretim yapıyoruz. Örneğin buğday üretiminde verimlilikte 64’üncü sıradayız. Dünya ortalamasından yüzde 20 daha düşük verimle üretiyoruz. Üstelik Hollanda, Belçika, İngiltere gibi ülkeler buğday üretiminde bizim 3 katimiz verimliliğe sahip. Bir diğer önemli ürün olan sütte büyükbaş hayvan başına yıllık 3 bin 100 kilogram süt üretiyoruz. Dünya ortalamasından yüzde 30 iyiyiz. Ancak, aynı süt üretimini ABD, Güney Kore gibi ülkeler 3 katımızdan fazla, komşumuz Yunanistan ise 2 katımız verimlilikte üretiyor. Dolayısıyla hangi ürün olursa olsun rekabette bir adım öne çıkmak için verimliliği yükseltmeliyiz” dedi. Başkan Işınsu Kestelli, yakın gelecekte Ege’nin yüz akı olarak gördükleri İzmir Tarım Teknoloji Merkezi projesinin hayata geçirileceğini söyleyerek “Tarım teknoloji merkezimiz, Türk tarımını akılla, bilimle harmanlayarak tarımsal üretim alanında öncü ülkeler arasında yer alması için tarihi bir misyon üstlenecek” ifadelerini kullandı.

“Pamuk üretiminde prim oranları arttırılsın”
     Toplantıda söz alan Menemen Ticaret Odası Başkanı İzzet Süsoy, tarımın ağırlıklı yapıldığı bir bölgede bulunduklarını ve pamuk üretimi konusunda yaşadıkları sıkıntıları aktardı. Ziraat odasından aldığı bilgileri aktararak Türkiye’de 4 milyon ton pamuk üretilebilir olduğunu dile getiren Süsoy, “ihtiyaç 1.5 milyon ton, üretilen 850 bin ton kalanı ise ithal ediliyor” dedi.
     Süsoy, “Menemen’de 110 bin dönüm alanda 56 bin ton pamuk üretiliyor. Yeni çıkan kanun yada genelgeyle dönümde 500 kilo üzerine destekleme primi verilmeyeceği bildirildi. Menemen civarında dönümden 650 kilogram kadar pamuk elde ediliyor. Bu tarımda verimliliği desteklemek yerine cezalandırmaktır. İlçemizdeki pamuğun vasfı da yüksek. Girişimlerde bulunulsun ve pamukta ithalatın önüne geçilsin. Üretimde prim oranları arttırılsın” dedi.
     Işınsu Kestelli ise 2018 yılında pamukta kilogramda 80 kuruş destek verildiğini söyleyerek “Devlet prim başvurularında yaşanan usulsüzlük nedeniyle bu yolu seçti. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi ziyaret edip bu konuları aktaralım ve çözümüne katkı sağlayalım” diye konuştu. İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ise “Pamukta yaşanan mağduriyet kötü niyetli kişilerin, iyi yapanların işini zorlaştırmasına yol açıyor. Sorunların çözümü sağlansa da üretimdeki kaybı azaltmak ve eskiye dönmek zaman alıyor. Tütünde yurt dışından getirip burada işleyebiliyorduk. Sonra 2001’de bir kanun çıktı bu yasaklandı. Tütün fabrikaları 6 ay çalışır 6 ay durur. Uygulamayı iptal ettirerek bu sorunu çözdük, pamukta yaşanan sorunu da çözeriz.”

“Sıçrayıcı hamleler atmalıyız”
     Aylardır herkesin seçimi beklediğini söyleyerek 6 aylık zaman kaybına dikkat çeken Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkan Vekili Muhsin Dönmez, EBSO olarak Mayıs ayında açıkladıkları ve 37 yıldır sürdürdükleri İSO’nun 500 büyük firma çalışması konusunda açıklamada bulundu. Dönmez, “2018 yılı 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’nun yaklaşık yüzde 12’sini EBSO üyesi firmalar oluşturmaktadır. Üretimin toplam satışlar içindeki payı 100 büyük ve 500 büyük firma için aynı olup yüzde 89’dur. 100 büyük firma 100 birimlik üretimin 34 birimini ihraç ederken, 500 büyük firma 39’unu ihraç etmektedir. Satış karlılığı 100 büyük firmada yüzde 5.8 iken, İSO 500’de yüzde 6.4’tür. Kısa vadeli borçların tüm borçlar içindeki payı 100 büyükte yüzde 57, 500 büyük firmada yüzde 62’dir.Ülke genelinde sanayi kuruluşlarımız faaliyet karının yüzde 90’a yakınını finansman giderleri için kullanmıştır ki, bu da firmalarımızın sahip oldukları riski göstermesi açısından önemsenmesi gereken bir veridir. O nedenle de biz diyoruz ki; firmalarımızın rekabet gücünün artırılması adına, katlanılan maliyetleri düşürecek bir makro ekonomik ortamı oluşturmak bu doğrultuda; eğitim sisteminden adalete, demokrasiden üretime kadar geniş bir alanda sıçrayıcı hamleleri atmak zorundayız” dedi.

“Mobilya OSB müjdesini bekliyoruz”
     Torbalı’nın son dönemde hızla büyüyen bir ilçe olduğunu dile getiren Torbalı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulvahap Olgun ise ilçelerinde 13 yılda yüzde 219 oranında nüfus artış hızı olduğunu ifade ederek, “Büyüme beraberinde nüfus artışını getirdi. Torbalı’nın en önemli cazibesi Metropolis Antik Kent’tir. İlçemiz ören yeri olarak markalandı. Torbalı sanayi kenti ama aynı zamanda tarım kentidir. Ege Bölgesi’nin özellikle kışlık sebze ihtiyacının yüzde 75’i Torbalı’da üretiliyor. Pancar OSB ve Torbalı OSB’ye ev sahipliği yapıyoruz. Mobilya OSB çalışmaları var. Bununla ilgili bir müjde bekliyoruz” dedi.
     Torbalı’da tütün firması bulunan Mahmut Özgener ise ilçenin büyümesini yakından takip ettiğini, mobilya OSB konusunda bir müjdesi olmadığını belirtti. Dikili Tarıma Dayalı OSB konusunda güzel bir haberi olduğunu dile getiren Özgener, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinin yer seçimini hukuken gerçekleştirdiğini ve şirketin resmen kurulduğunu açıkladı.


+ Benzer Haberler
» Günlük vak’a sayısı binin altına inmiyor
» Nisan ayı işsizliği % 12,8
» Zeytin ve zeytinyağı internet satışına denetim geliyor
» BAE ile gıdada yeni iş birliklerinin temeli dijitalde atıldı
» TCMB yatırımcılarla videokonferans gerçekleştirdi
» BDDK’dan 7 bankaya idari ceza
» Çin’de talep artınca ÜFE de yükselmeye başladı
» Girişim ekosistemi sağlık sektörüyle büyüyor
» Kemeraltı çarşısı da turuncu çember içinde
» Otomotiv’de Türk Yazılım Şirketi tüm Dünyaya araç kiralayacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni