• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmirli çalışanlar en çok döner yiyor

14 Haziran 2019 Cuma 15:00
12
14
16
18

İzmirli çalışanlar en çok döner yiyor

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     Dünyada yemek kuponu hizmetini sunan ilk firma olan Edenred Ticket Restaurant, Swissotel’de düzenlediği basın toplantısında İzmir’deki yemek kartı kullanım alışkanlıklarını değerlendirdi. Yemek kartı kullanımında Türkiye’nin en büyük üçüncü şehri olarak belirlenen İzmir’de çalışanlar öğlen yemeklerinde tercihlerini en çok döner restoranlarından, daha sonra sırasıyla fast food zincir restoranlar ve kafelerden yana kullanıyor.
     Avrupa Birliği ülkelerinde çalışanların yüzde 25 oranında yemek kartı kullandığını, Türkiye’de bu oranın yüzde 12 olduğunu belirten Edenred Pazarlama Direktörü Zeynep Dura, yemek kartlarının özellikle KOBİ’ler için maliyetlerini kontrol etme ve çalışan bağlılığını artırma yönünde ciddi yararlar sağladığını ifade etti.

“Yemek kartı çalışan bağlılığını artırıyor”
     Yemek kartı kullanımının avantajlarını anlatan Edenred Pazarlama Direktörü Zeynep Dura, “Ticket Restaurant yemek kartı kullanımı, kullanım kolaylığı ve çalışanlara sunduğu geniş seçeneklerle çalışanların mutlu ve verimli çalışmasını sağlıyor. Aynı zamanda işverenler için de önemli maliyet avantajları sunuyor. Yemek kartı kullanan şirketler çalışan başına ayda 420 TL, yılda 5 bin TL’ye varan vergi avantajı elde ediyorlar. Ayrıca fiş toplama derdinden kurtularak tek fatura ile operasyonel yüklerini hafifletiyorlar.

     AB ülkelerinde yemek kartı toplam çalışanların yüzde 25’i tarafından kullanılırken Türkiye’de bu oran sadece yüzde 12 civarlarında. Restoranlardan çalışanlara sistem içinde faaliyet gösteren tüm paydaşlara önemli faydalar sağlayan bu çözümün tüm şirketlerde uygulanması gerektiğine inanıyoruz. Nitekim yemek kartları küçük ve büyük ölçekli şirketlerin yanı sıra özellikle KOBİ’ler için maliyetlerini kontrol etme ve çalışan bağlılığını artırma yönünde ciddi yararlar sağlamaktadır” açıklamalarında bulundu.

İzmir’de kart harcamaları Türkiye ortalamasından fazla
     İzmir’deki firmalar çalışanlarına ayda ortalama 346 TL tutarında yemek kartı sağlıyor. Edenred’in İzmir’deki 150 binin üzerindeki yemek kartı kullanıcısı değerlendirildiğinde ise kart başına ortalama harcama tutar 38 TL olarak gerçekleşiyor. Bu miktar Türkiye ortalaması olan 34 TL’nin üzerinde.
     Çalışanların aylık yemek kart bedelleri değerlendirdiğinde en fazla yemek kartı kullanılan ilçeler sırasıyla Bornova, Karşıyaka ve Alsancak. Karşıyaka’daki kullanıcılar ağırlıklı olarak restoranlarda yemek yerken, Alsancak’taki kullanıcıların tercihi büfe, kafe ve pastanelerden yana oluyor.

     Dünyada ön ödemeli kuponlarla öğle yemeği hizmeti sisteminin Yaratıcısı olan Edenred, Ticket Restaurant yemek kartı hizmetinin yanı sıra firmaların zaman ve bütçelerini etkin yönetebilmeleri için de çeşitli çözümler geliştiriyor ve uyguluyor. Türkiye’nin dört bir yanında geçeni olan Edenred ‘Araç Çözümleri’ ile şirket araçlarının akaryakıt harcamalarının takibi kolaylaşırken, alım miktarına göre sunulan özel fiyat teklifleri sayesinde maliyet avantajı da sağlanıyor. Böylelikle firma sahipleri, çalışanına akaryakıt alımı için avans verme ve kasa fişlerini tek tek muhasebeleştirme derdinden de kurtulmuş oluyor.

     Edenred’in işverenlerin seyahat bütçelerini de etkin yönetmelerini sağlamak amacıyla sunduğu ‘Seyahat Portalı’ ise seyahat hizmetleri alım süreçlerini hızlandırarak iş yükünü azaltıyor. Edenred ayrıca ‘Dolu Dolu’ kampanyası ile her ay binlerce restoranda indirim ve çeşitli fırsatlar sunuyor. Katılımcılarına yılbaşından bu yana yaklaşık 500 bin TL’lik avantaj sağlayan Dolu Dolu, tüm kampanyalar dikkate alındığında günde ise restoran başına 492 TL ödül verdi.

     Edenred’in mobil uygulaması My Edenred, yemek kartlarını cep telefonlarına taşıyor. Ayrıca farklı özellikleriyle kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor. Cep telefonuna indirilen My Edenred uygulaması çeşitli avantaj ve kampanyaların yanı sıra ödemede de kolaylıklar sunuyor. QR Kod He Ödeme özelliği sayesinde Ticket Restaurant kart kullanıcıları yanlarında karttan olmasa bile kartsız ödeme yapabiliyor. Restoranlarda uygulamadaki kodu okutarak ödemeyi yapabilen kullanıcılar kartlarını kaybetmeleri durumunda ise mobil uygulama üzerinden tek bir tıkla kartı bloke edebiliyor, istediklerinde yine tek bir tıkla tekrar kullanmaya başlayabiliyorlar.


+ Benzer Haberler
» 50 binin üzerinde test yapıldı
» Enflasyonda yıllık %11,39, aylık %1,36 artış
» Ege’den Mayıs’ta 793 milyon dolarlık ihracat
» “Türkiye’nin ham çelik üretimi düştü”
» “Biz Varız” hijyen paketleri Halkın Bakkalı’nda
» Masraf arttı gelir azaldı ama yatırımlar durmadı
» Gürer: “Ürünü doludan etkilenen çiftçilerin zararı bir an önce karşılanmalı”
» İzmir Adnan Menderes’te uçuşlar başarıyla başladı
» Bitcoin ile lüks mobilya satışına başladı
» ESİAD’dan İzmir’e kültürel katkı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.06.2020
  Ticaret 03.06.2020
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni