• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Çilingiroğlu: Hedef 100 yeni aile şirketi

14 Haziran 2019 Cuma 16:00
12
14
16
18

Çilingiroğlu: Hedef 100 yeni aile şirketi

   ► TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Candan Çilingiroğlu; Temsilcilik ağlarımızı yeni illerle genişletmeyi hedefliyoruz.

           DUYGU GÖKSU     
     TAİDER Aile İşletmeleri Derneği bir basın toplantısı gerçekleştirdi. 182 aile şirketi ve toplamda 604 aile üyesine sahip TAİDER tarafından gerçekleştirilen toplantıda, derneğin proje ve faaliyetlerinin yanı sıra aile şirketlerinin gündemine dair önemli konular paylaşıldı. Toplantıda sürdürülebilir aile şirketlerinin Türkiye ekonomisine yaptığı olumlu katkılarına dikkat çeken TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Candan Çilingiroğlu, yeni görev dönemi boyunca 100 yeni aile şirketi üyesi kazanmayı hedeflediklerini ve temsilcilik ağlarını yeni illerle genişleteceklerini belirtti.
     Türkiye’deki aile işletmelerinin nesiller boyu gelişmesine ve ülke ekonomisinin daha sağlıklı, istikrarlı büyümesine destek olmak amacıyla 2012 yılında İzmir’de kurulan TAİDER Aile İşletmeleri Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Candan Çilingiroğlu ve yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla düzenlediği toplantıda, TAİDER Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi ve TAİDER Kuzey Yıldızı Projesi başta olmak üzere derneğin diğer proje ve faaliyetleri ile aile şirketlerinin gündemine dair konular paylaşıldı.

“Temsilcilik ağımızı yeni illerle genişleteceğiz”
     Yedi yıllık bir sürede sayısı 200’ü aşan etkinlikleriyle 8 binin üzerinde kişiye temas ederek Türkiye’deki aile işletmelerinin gündemini yansıttıklarını söyleyen TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Candan Çilingiroğlu, “Yeni yönetim kurulumuzun görev dönemi boyunca 100 yeni aile şirketi üye hedefimiz bulunuyor. Halihazırda Ankara, Bursa, İstanbul ve İzmir’de temsilciliklerimiz mevcut. Türkiye çapında bir dernek olarak temsilcilik ağımızı yeni illerle genişletmek hedeflerimiz arasında. Türkiye’nin birçok farklı şehrinde örneğin İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa başta olmak üzere, Adana, Antalya, Aydın, Çanakkale, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kayseri, Kocaeli ve Manisa’da üyelerimiz var” dedi.

Aile şirketlerinin yüzde 70’inden fazlası cirosunu artırdı
     2018 yılının genel itibarıyla Türkiye ekonomisi için zorlu bir yıl olduğunu dile getiren TAİDER Başkanı Candan Çilingiroğlu; “KPMG ile Avrupa Aile Şirketleri Derneği’nin (EFB) birlikte hazırladığı Avrupa Aile Şirketleri Barometresi 2018 sonuçlarına göre Türkiye’deki aile şirketlerinin yüzde 70’inden fazlası son bir yılda cirolarını artırmayı başardı. Yıl içinde yaşanan seçim atmosferi, siyasi çalkantılar, istikrarsız döviz kuru dikkate alındığında ülkemizdeki aile şirketlerinin yüzde 70’inden fazlasının cirosunu artırması, neredeyse tamamının büyüdüğü sonucu bizler ve ülkemiz için çok sevindirici. Cirosu artan aile şirketlerinin yüzde 60’ından fazlası yüzde 50’den az, yüzde 10’u ise yüzde 50’den fazla büyümeyi başardılar. Böylesi zorlu bir süreçten sağlam ve güçlenerek çıkmak aile şirketlerinin uzun vadeli düşünme ve uzun vadeli stratejik kararlar alma konusundaki başarısını gösteriyor. Yine aynı araştırmaya göre, ülkemiz aile şirketlerinde çalışan sayısını artırma kararı alan şirketlerin oranı yüzde 37. Oluşturulacak sakin siyasi atmosfer, uygulanacak doğru ekonomi politikaları ve dengelenecek döviz kuruyla ülkemiz ekonomisinin bel kemiği olan aile şirketleri, 2019 yılında da ülke ekonomisine önemli değerler yaratmaya devam edecektir” dedi.

Dünyada ilk ve tek
     TAİDER Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Projesi 2017 yılından bu yana devam ediyor. TAİDER Aile İşletmeleri Derneği tarafından hayata geçirilen, dünyada ilk ve tek aile şirketlerine özgü sürdürülebilirlik projesi olan ‘Kuzey Yıldızı Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Projesi’ ile ilgili bilgiler veren TAİDER Sürdürülebilirlik ve Sosyal Sorumluluk Komitesi Başkanı Günseli Ünlütürk de, “Aile şirketlerinde sürdürülebilirlik bilincinin gelişmesini ve kurumsal sürdürülebilirlik yaklaşımını benimseyerek bu alanda çalışmalar yapan işletmelerin teşvik edilmesini amaçlayan projemiz kapsamında Kuzey Yıldızı Etki Değerlendirme Testi, Kuzey Yıldızı Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Ödülleri ve Sürdürülebilirlik Çalışma Grupları yer alıyor. ‘Kuzey Yıldızı Etki Değerlendirme Testi’ aile işletmeleri başta olmak üzere tüm şirketlere kendilerini çevrimiçi ölçümleyebilme imkânı vermektedir. Çalışanlar, toplum, çevre, gelecek nesiller, finansal ve yönetişim alanında şirketin yarattığı sürdürülebilirlik etkisinin Türkiye’de ve Dünya’daki yansıması bir rapor ile ankete katılan şirkete sunulmaktadır. Etki değerlendirme testini tamamlayan aile şirketleri için takım çalışması ve birbirlerinden öğrenerek gelişme fırsatı sunan ‘Sürdürülebilirlik Çalışma Grupları’ nda ise sürdürülebilirlik alanında en iyi uygulamalar paylaşılmaktadır” dedi

TAİDER Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi 1-2 Kasım’da gerçekleşecek
     “Değişim rüzgarını yönetmek” temasıyla 1-2 Kasım 2019 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan ve Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner’in yapacağı açılış konuşmasıyla başlayacak zirvede, aile şirketlerinin özgün ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan deneyim ve bilgi paylaşımları yapılacak. Ulusal zirveler aracılığı ile Türkiye’deki aile işletmelerini bir araya getirerek ailede iletişim, kurumsal yönetim, sürdürülebilirlik, gelecek planlaması, dijital dönüşüm ve girişimcilik gibi konularda aile işletmelerine ışık tutmayı hedeflenen zirvede, aile işletmesi sahipleri, aile işletmeleri üst düzey yöneticileri, genç nesil temsilcileri, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri yer alacak.


+ Benzer Haberler
» 50 binin üzerinde test yapıldı
» Enflasyonda yıllık %11,39, aylık %1,36 artış
» Ege’den Mayıs’ta 793 milyon dolarlık ihracat
» “Türkiye’nin ham çelik üretimi düştü”
» “Biz Varız” hijyen paketleri Halkın Bakkalı’nda
» Masraf arttı gelir azaldı ama yatırımlar durmadı
» Gürer: “Ürünü doludan etkilenen çiftçilerin zararı bir an önce karşılanmalı”
» İzmir Adnan Menderes’te uçuşlar başarıyla başladı
» Bitcoin ile lüks mobilya satışına başladı
» ESİAD’dan İzmir’e kültürel katkı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.06.2020
  Ticaret 03.06.2020
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni