• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Yaptıklarımız sadece bir başlangıçtı”

12 Temmuz 2019 Cuma 18:00
12
14
16
18

“Yaptıklarımız sadece bir başlangıçtı”

   ► Uluslararası Rotary 2440'ıncı Bölge Federasyonu'nun 2019- 2020 dönemi’ Rotary Dünyayı Birleştirir’ uluslararası temalı basın toplantısı İBB Başkanı Tunç Soyer’in katılımıyla gerçekleşti.

           SELDA AK     
     Uluslararası Rotary 2440'ıncı Bölge Federasyonu'nun 2019- 2020 dönemi ikinci basın toplantısı ‘Rotary Dünya’yı Birleştirir’ teması ile Konak'taki İzmir Milli Kütüphane binasında gerçekleştirildi. 1905 yılında Amerika’da kurulan ve Birleşmiş Milletlerde temsilcisi bulunan dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşu olan Rotary Kulübü'nün desteği ile eğitimini tamamlayan veya proje geliştirenler, hayatlarındaki değişimleri anlattı. Kütüphane binasında bisikletle gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra programa, Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve rotaryenler katıldı.

     Torbalı Yeniköy’de “Köyümüze Rotary Geldi” projesi ile tarihi bir yerleşin olan Metropolis Antik Kentini Rotary üyelerinin köy kadınları ile iş birliği içerisinde turizm alanında nasıl canlandırdığını ve köy okuluna eğitim alanında yapılan yenilikleri Meryem Yıldırım anlatırken, Rotary’nin Gençlik Değişim Programı ile yurt dışında eğitim gören Özge Kantaş D’adrea bu program ile hayatındaki değişimi katılımcılara anlattı. İzmir Devlet Opera ve Bale Sanatçısı Ayşe Şener Özmen Rotary’nin uzun yıllardır süren “Genç Solistler Yarışması”nda aldığı derecenin kariyerine katkısını, Özel Eğitim Öğrencisi Kemal Bolduk ise “Otizm Korosu”na uzanan hikayesini, son olarak da Halitbey İlkokulu Müdürü Aslı Esra Kaplan Rotary ile okullarında gerçekleşen pek çok yeniliği ve bu yeniliğin getirdiği faydaları toplantıdaki katılımcılara anlattı.

“Yaşama kültürü konusunda İzmir'in sosyal geni var”
     İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer etkinlikte yaptığı konuşmada, bir gün herkesin, insanların birbirine muhtaç olduğunu anlayacağını söyledi. Soyer, “Sonuçta birbirimize muhtacız; ancak bir araya gelirsek bir güç ortaya koyabiliriz. Zaman zaman bunu anlamakta zorlanıyoruz. İnsan olmanın dayattığı bir gerçek.
     Öyle bir hızla yaşıyoruz ki ne vicdanımız ne aklımız hayatın ritmini yakalayamaz bir halde. Biz hızlandıkça aslında kendimizden uzaklaşıyoruz. Doğadan, birbirimizden uzaklaşıyoruz” ifadelerini kullandı.
     Doğanın ritmini yakaladıkça insanların daha fazla birbirine yakınlaşacağını dile getiren Başkan Tunç Soyer, İzmir'i güzel yapan şeylerin başında biraz da bunun geldiğini belirtti.

     İzmir’in Türkiye'nin herhangi bir yerindeki bir şehirden bu nedenle farklı olduğunu söyleyen Başkan Soyer, “Birlikte yaşama kültürü konusunda İzmir'in sosyal bir geni var. Belki de yüzlerce yıl kültürünü bilmediği insanlarla ticaret yapmanın getirdiği bir şey bu. Birlikte pastayı büyütmüşler ve paylaşmayı öğrenmişler. Bir arada yaşama kültürü konusunda sadece Türkiye'ye değil dünyaya söyleyecek çok sözü şeyi var İzmir'in. Bu basit gerçekleri tekrar tekrar keşfedeceğiz. Beni umutlandırdığınız ve heyecanlandırdığınız için teşekkür ediyorum” dedi.

“Başlangıç noktamız toplumsal ihtiyaçlar”
     Uluslararası Rotary 2440'ıncı Bölge Federasyon Başkanı Fatih Akçiçek ise 6 temel ilke ile hizmet ürettiklerini söyleyerek dönem temasının “Rotary dünyayı birleştirir” olduğunu belirtti. Rotaryenlerin, kendinden önce hizmet ülküsüyle ve gönüllülük esasına uyumlu olarak çalıştıklarını ifade eden Akçiçek, başlangıç noktalarının toplumsal ihtiyaçlar olduğuna değindi.

     Toplumsal ihtiyaçlara çözüm bulmak için kendi kaynakları, belediyeler, üniversiteler, kamu ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla beraber çalıştıklarını aktaran Akçiçek, “Rotary'nin uluslararası gücünden faydalanıp mutlaka çözüm üretmeye çalışırız. Bizim izlediğimiz yol Rotary'nin toplum birliğine gitme yoludur. Bugün bölgemizde 83 tane toplum birliği vardır. Dünyada ise 100'den fazla ülkede 10 binden fazla Rotary toplum birliği faal olarak çalışmaktadır. Yaptıklarımız sadece bir başlangıçtı” şeklinde konuştu. Toplantının ardından Uluslararası Rotary 2440'ıncı Bölge Federasyonu tarafından Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e plaket verdi.


+ Benzer Haberler
» Yaş meyve sebze sektörü Antalya’da buluştu
» Ar-Ge 250 açıklandı: Zirvede yine ASELSAN var
» Oda, Borsa ve STK’lardan destek
» TZOB ve FAO iş birliğini daha ileri aşamaya taşıyacak
» Yüzde 50 gümrük vergisi ABD’ye çelik ihracatını azaltır
» İMDER, 596 milyar dolarlık inşaat projelerine odaklandı
» Rüzgar enerjisinin merkezi Avrupa’da kapasite büyümesi risk altında
» Başkan Tugay ‘yatık bina’ sakinleri ile Vali’ye gidecek
» 2020’ye ‘bembeyaz’ başlangıç
» Çeşme’nin 2020 yılı bütçesi 202 milyon 700 bin lira


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.10.2019
  Ticaret 16.10.2019
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
  Ticaret 12.10.2019
  Ticaret 11.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni