• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

UPK: Yüzde 40 maliyet artışı pamuk üretiminin geleceğini tehdit ediyor

13 Temmuz 2019 Cumartesi 23:00
12
14
16
18

UPK: Yüzde 40 maliyet artışı pamuk üretiminin geleceğini tehdit ediyor

           ANKARA TİCARET     
     Ulusal Pamuk Konseyi (UPK) tarafından yapılan açıklamda, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) verilen beyanlara göre bu sezon toplam 590 bin hektar alanda pamuk ekildiği tahmin edildiği belirtildi. Yapılan hesaplamalara göre pamuk ekim alanları geçen sezona göre %14 oranında artmış bulunurken, geçtiğimiz yılın TÜİK verilerine göre, pamuk ekimi yapılan alanların toplamı 518 bin hektardı. Bu hesaplamaya göre bu yıl pamuk ekim alanlarının 590 bin hektarı aşacağı öngörülüyor.

     UPK, bu yıl pamuk ekim döneminde, özellikle Nisan ayında yaşanan olumsuz hava şartları ve buna bağlı tekrar yapılan ekimlerin dışında, iklim koşulları oldukça uygun geçtiğini belirtirken, Ekim ayından günümüze uzanan dönemde ise gerçekleşen “Isı Birikimi” değerlerinin bütün pamuk bölgelerinde uzun yıllar ortalamasıyla aynı seviyelerde seyrettiğini açıkladı. 
     UPK açıklamasında: “Önümüzdeki dönemde iklim, su temini, hastalık ve zararlılarla savaşta anormal bir olguyla karşılaşılmaması halinde tarla verimlerinin ve dolayısıyla pamuk rekoltesinin geçen sezonun üstünde olacağını söyleyebiliriz. Böylece geçen yıl için öngördüğümüz, ancak bazı umulmadık sorunlar nedeniyle gerçekleşemeyen, ‘Bir Milton Ton’ lif pamuk üretim hedefine bu yıl ulaşılacağını ümit ediyoruz.”

Maliyetler yüzde 40 arttı
     Açıklamada, üretim tarafındaki olumlu gelişmelere karşılık, pamuk üretimindeki maliyetlerin geçen sezona kıyasla %40 gibi çok yüksek bir oranda artmasının, pamuk üreticilerinde endişeye yol açtığına yer verildi. Tümüyle girdi fiyatlarındaki artışlardan kaynaklanan bu olumsuzluğun yanı sıra, üreticilerin ekim tercihini isabetle yapmasını sağlamak üzere her sezon en geç Mart ayında açıklanan destekleme primlerinin de hala açıklanmamış olması ve borsalardaki pamuk fiyatlarının maliyetlerin altında seyretmesi üreticilerdeki tedirginliği daha da artırmakta olduğunun belirtildi.

     Raporda konuyla ilgil olara, “Bu konuda bir örnek vermek gerekirse, bugün için kilogram maliyeti 5,00 TL’ye çıkan kütlü pamuğun, piyasada lif pamuk olarak karşılığının 12,50 TL olması gerekiyor. Oysa pamuk fiyatlarının oluştuğu Borsalarda lif pamuğun 10,00 TL’ye dahi zor alıcı bulduğu günlerden geçmekteyiz!
     Ayrıca, destekleme primi için şart koşulan üç yılda bir pamuktan farklı bir ürün ekilmesi (münavebe) koşulu, yapılan bütün itirazlara rağmen kaldırılmadı. Münavebenin istisnasız bütün bölgelerde uygulanacak olmasıyla birlikte,  son üç sezondur artma eğilimi kazanmış olan pamuk ekim alanlarının, gelecek yıldan itibaren ciddi oranda daralma riskiyle karşılaşacağını öngörüyoruz” denildi..

     UPK’dan yapılan açıklamda bu olumsuz tablonun pamuk üreticileri ve sektörümüzde yol açtığı moral bozukluğunu giderebilmek ve söz konusu riskleri karşılayabilmek için 2019 ürünü destekleme primlerinin bu gerçekler ışığında belirlenerek biran önce ilan edilmesinin yararlı olacağı ve ivedilikle bu konunun sonuca bağlanması istenildi.


+ Benzer Haberler
» Yaş meyve sebze sektörü Antalya’da buluştu
» Ar-Ge 250 açıklandı: Zirvede yine ASELSAN var
» Oda, Borsa ve STK’lardan destek
» TZOB ve FAO iş birliğini daha ileri aşamaya taşıyacak
» Yüzde 50 gümrük vergisi ABD’ye çelik ihracatını azaltır
» İMDER, 596 milyar dolarlık inşaat projelerine odaklandı
» Rüzgar enerjisinin merkezi Avrupa’da kapasite büyümesi risk altında
» Başkan Tugay ‘yatık bina’ sakinleri ile Vali’ye gidecek
» 2020’ye ‘bembeyaz’ başlangıç
» Çeşme’nin 2020 yılı bütçesi 202 milyon 700 bin lira


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.10.2019
  Ticaret 16.10.2019
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
  Ticaret 12.10.2019
  Ticaret 11.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni