• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi temmuz’da 51,3 oldu

16 Ağustos 2019 Cuma 12:00
12
14
16
18

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi temmuz’da 51,3 oldu

           ANKARA TİCARET     
     Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen öncü gösterge olan İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İhracat İklimi Endeksi temmuzda 51,3 olarak gerçekleşti.
     Türk imalat sektörü ihracatçılarının talep koşulları temmuzda iyileşmeye devam etti ancak iyileşme, küresel ekonomik büyümedeki yavaşlama nedeniyle ılımlı düzeyde oldu. Avrupa ve Kuzey Amerika’da büyüme ılımlı seyrini korurken, Orta Doğu genel tabloyu olumlu etkilemeyi sürdürdü.

     Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen öncü gösterge olan İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İhracat İklimi Endeksi’nin Temmuz 2019 dönemi sonuçları açıklandı. Endekste eşik değer olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm rakamlar ihracat ikliminde iyileşmeye, 50’nin altındaki değerler ise bozulmaya işaret ediyor.
     Mevsimsel etkilerden arındırılmış olarak açıklanan verilere göre, haziran ayında 51,5 olan İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi temmuzda 51,3 olarak gerçekleşti. Endeks, ihracat ikliminde iyileşmeye işaret etmekle birlikte bu iyileşme önceki aylara göre sınırlı gerçekleşti. Küresel ekonomik büyümedeki yavaşlamaya bağlı olarak iyileşme hızı üst üste beşinci ay yavaşladı. Türk imalatçılarının en büyük 10 ihracat pazarının 7’sinin bulunduğu Avrupa’daki büyüme hızı nispeten düşük kalmaya devam etti.

     Almanya’da imalat sektörü üretimindeki sert düşüşe bağlı olarak Haziran 2013’ten beri en düşük büyüme kaydedildi. Fransa, İspanya ve Hollanda’daki büyüme de ivme kaybetti. Hem Birleşik Krallık hem de İtalya’nın talep koşullarında üçüncü çeyreğin başında ılımlı düzeyde iyileşme gözlendi, ancak ekonomik aktivite zayıf büyüme temposunu sürdürdü. ABD’de özel sektör faaliyetlerinin büyüme hızı temmuzda son üç ayın en yüksek düzeyinde gerçekleşti. Buna rağmen dünyanın en büyük ekonomisinin imalat sektöründe zayıflık görüldü ve üretimde Haziran 2016’dan beri en düşük büyüme kaydedildi. Bir diğer Kuzey Amerika ülkesi olan Kanada’da imalat üretimi üst üste dördüncü ay düşüş gösterdi.

Orta Doğu pozitif tablo çizmeye devam etti
     Türk imalat sektörü ihracatının yüzde 7’sini oluşturan Orta Doğu, talep koşulları açısından görece pozitif bir tablo çizmeye devam etti. Hem Birleşik Arap Emirlikleri hem de Suudi Arabistan’da ekonomik aktivite güçlü artışlar kaydederken Mısır’da da son üç ayın ilk artışı gerçekleşti. Buna karşılık, Lübnan ve Katar’da zorlu talep koşulları devam etti.
     BRIC ülkelerinde temmuz ayında ılımlı büyüme kaydedildi. Çin’deki büyüme, hazirandaki son üç yılın en düşük oranının ardından bir miktar iyileşme kaydetti. Brezilya ve Rusya’da ise üretim hazirandaki düşüşlerin ardından hafif toparlanma sergiledi. Hindistan’daki ekonomik aktivite güçlü düzeyde ve Kasım 2018’den beri gözlenen en yüksek oranda büyüdü.

     İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker şunları söyledi:
     “Özellikle imalat sektöründe belirgin bir şekilde hissedilen küresel ekonomik yavaşlama, Türk ihracatçılarının yurt dışından yeni iş almalarını zorlaştırıyor. Yine de Orta Doğu başta olmak üzere, talebin güçlü seyrettiği kimi bölgeler dikkat çekiyor. Son aylarda Avrupa’nın bazı bölgelerinde ve Kuzey Amerika’da yavaşlama yaşanmış olmasına rağmen, bu ekonomilerin daralmaya gitmediği ve talepte ılımlı iyileşmelerin devam ettiği görülüyor. Bu nedenle, para birimindeki zayıflık, Türk imalat sanayi ürünlerinin yurt dışı pazarlardaki alıcılar açısından daha cazip olmasını sağlayabilir.”


+ Benzer Haberler
» Kişisel verilerin ihlalinden 3 milyon kişi etkilendi
» Acer yeni nesil e-spor platformu Planet9’un kapalı beta programını genişletti
» Makine ihracatı yüzde 1,8 arttı
» Çin, ABD menşeli bazı ürünlere yönelik ek tarifeyi kaldırmaya hazırlanıyor
» Trafiğe kayıtlı araç sayısı 23 milyon 153 bin 556 oldu
» TEB Cetelem ve BNP Paribas Leasing’ten güç birliği
» Yeni Renault Captur Euro NCAP’ten beş yıldız elde etti
» Altın Yunus Çeşme Resort & Termal Otel Travel Turkey 2019’da yerini aldı
» “Yılın En İyi Havalimanı” İstanbul Sabiha Gökçen
» Nebo’nun yeni feneri darbeye ve suya dayanıklı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 07.12.2019
  Ticaret 06.12.2019
  Ticaret 05.12.2019
  Ticaret 04.12.2019
  Ticaret 03.12.2019
  Ticaret 02.12.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni