• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, İMİB Başkanı Aydın Dinçer ile bir araya geldi

11 Eylül 2019 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, İMİB Başkanı Aydın Dinçer ile bir araya geldi

           ANKARA TİCARET     
     ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Türkiye ziyareti kapsamında İstanbul Maden İhracatçılar Birliği (İMİB) Başkanı Aydın Dinçer ile bir araya geldi. Çırağan Sarayı’nda Pazar günü gerçekleşen görüşmede, Türk doğal taş ürünlerinin ABD pazarındaki durumu ve yürütülen çalışmalar ele alındı.  Dinçer, Türkiye’nin ABD ile ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılması hedefi doğrultusunda doğal taşta vergi muafiyeti başta olmak üzere 11 başlıkta hazırladıkları beklentileri de aktardı.

     ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, dört günlük Türkiye ziyareti kapsamında İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aydın Dinçer ile Pazar günü Çırağan Sarayı’nda bir araya geldi. Yarım saat süren ikili görüşmede, Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkiler ve 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi kapsamında doğal taş sektörünün yürüttüğü çalışmalar ele alındı.

İMİB, Ross’dan vergi muafiyeti ve geçici çalışma vizesi istedi
     ABD’nin doğal taş ithalatının 2018 yılında 3,35 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirten Dinçer, bunun 380 milyon dolarının Türkiye’den karşılandığını kaydetti. Dünya doğal taş rezervinin % 40’ının Türkiye’de bulunduğunu dile Dinçer, Türkiye’nin doğal taş kapasitesinin ABD’nin ihtiyacını karşılayacak miktarda olduğunu ifade etti. Türkiye’nin işlenmiş doğal taş ihracatında en büyük pazarının ABD olduğunu dile getiren Dinçer, Türk doğal taş sektörünün beklentilerini 11 başlık altında aktardı.

     Oldukça verimli geçen görüşmede, Türkiye’nin 2019 Mayıs ayında Genelleştirilmiş Tercihler Listesi’nden çıkarılması sonrasında doğal taşta yüzde 2,8 ile 6,5 arasında vergi uygulanmaya başlandığını belirtilerek, ticarette bir düşüş olmaması için vergi muafiyeti talebinde bulunuldu. Dinçer tarafından dile getirilen bir diğer talep ise duvar kaplama işlemi esnasında kullanılan mekanik sabitleme sistemine uygulanan verginin de kaldırılması oldu. ABD’de uygulama işi yapan Türk firma temsilcilerine geçici çalışma vizesi verilmesi de istendi.

Doğal taş ve mermer kullanımını ABD hükümeti teşvik etsin talebi iletildi
     Görüşmede, Türk doğal taşının tanıtılması ve kullanımının teşvik edilmesine yönelik aktivitelere ABD Ticaret Bakanlığı’nın destek vermesi, Türkiye’deki ocak, fabrika ve işletme tesislerine ABD’li mimar, müteahhit, proje yöneticileri gibi karar vericilerin katılımı ile teknik gezi ve alım heyetleri düzenlenmesi noktasında birlikte hareket edilmesi konuları da ele alındı.

     Amerika’daki projelerde Türk doğal taşının daha fazla kullanılması için mimar arşiv ve kütüphanelerine Türk doğal taşının kategori olarak eklenmesine yönelik beklentileri de aktaran Dinçer, ABD genelinde hükümetin sentetik ürünler yerine doğal taş kullanımına teşviki strateji haline getirebileceğini önerdi. Dinçer, yeşil binalarda, tadilata giren ya da yeni yapılan yapılarda doğal taşın kullanılması için teşvikler verilebileceğini, aynı şekilde kamu, belediye ve hava limanlarında mermer kullanımının cazip hale getirilebileceğini söyledi. İkili görüşmede, doğal taş üretiminde Türkiye’nin kullandığı teknoloji ve katma değeri yüksek üretimler için oluşturulan alt yapı hakkında da bilgi verildi.


+ Benzer Haberler
» KOBİ’ler finansmana daha kolay erişecek
» Karbon izi azalacak, ekonomik, sosyal gelişim artacak
» Türkiye’nin makine yapan makineleri ABD, Rusya, Polonya, Almanya ve Kanada’da
» TSKB’ye cinsiyet eşitliği ve kadın istihdamına destek için AFD’den 85 milyon euro kredi
» “Kadın girişimci olmak dünyanın her yerinde zorluklar içeriyor”
» Esnafın sesi Konak’ta güçlü çıkacak
» Kadın kooperatifçiliği için 5 milyon Euro’luk proje
» Mercimekte fark ödemesi desteği artırılacak
» Doğa olaylarından kaynaklanan hasar 160 milyar dolar
» İZDENİZ rekor kırdı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.11.2019
  Ticaret 19.11.2019
  Ticaret 18.11.2019
  Ticaret 16.11.2019
  Ticaret 15.11.2019
  Ticaret 14.11.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni