• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Beledi dokumacılığı kadınların elinde

11 Eylül 2019 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

Beledi dokumacılığı kadınların elinde

   ► Kadınlar Tire’nin 500 yıllık el işçiliği olan beledi dokumasını geliştirmek için belediyenin desteğiyle açılan atölyede tezgâh sayısını artırarak kooperatifleşmeye çalışıyor.

           SERCAN ENGEREK     
     Kadınlar Tire’nin 500 yıllık el işçiliği olan beledi dokumasını geliştirmek için belediyenin desteğiyle açılan atölyede tezgâh sayısını artırarak kooperatifleşmeye çalışıyor. Kursiyerlerin beledi dokuma kursunu bitirdikten sonra iş hayatına katılacağına dikkat çeken Kadın Danışma Merkezi’nin Müdürü İpek Kendirci, “Beledi dokumanın patentini almak için uğraşıyoruz. Çok eski bir el sanatı işçiliği olduğu için bireysel olarak alabilmemiz hemen mümkün değil. Coğrafi işaretlemeyi belediye yapıyor. Onunla ilgili bir çalışma başlattık” dedi.

“Kültürü üretimle yaşatmak istiyoruz”
     Türkiye’de beledi dokumacılığının yapıldığı en eski yer olarak bilinen İzmir’in Tire ilçesinde Kadın Danışma Merkezi bünyesinde açılan kursta kadınlar beledi dokumacılığında mesai yapıyor. Ustalarının azalması ve zor öğrenilmesi nedeniyle sektör hâline gelemeyen beledi dokumacılığında üretimi geliştirmek ve kadınlara yönelik istihdam sağlamak amacıyla açılan kursta, kadınlar çıkacak ürünleri satabilmenin yolunu aramaya başladı.
     Tire’de Kadın Danışma Merkezi’nin Müdürü İpek Kendirci, beledi dokuma atölyesi üzerine bilgi verdi. İlçede beledi dokumacılığının 500 yıllık Ahilik kültüründen geldiğini kaydeden Kendirci, “Tire’de bu kültür bir iki ustayla yaşatılmaya çalışılıyordu. Saim usta vardı eskiden. Ondan işi öğrenen Etem (Tıpırdık) usta bir de. Etem usta geçtiğimiz hafta kanser nedeniyle vefat etti. Şimdi onun kızı burada. Kursiyerler yetiştirerek kültürü yaşatmaya ama daha çok kadınları üretim alanına çekmeye, kadınlara istihdam yaratmaya çalışıyoruz. 14 kursiyerimiz var. Ancak öğrenmesi zor olan bir zanaat. Hem sanat gözü gerekli hem de yetenek... Küçük bir örtü yapabilmek için bile saatlerce uğraşılıyor” dedi.

Soyer’den destek
     Kendirci, uzun yıllardır Tire’ye özgü bu işin yaygınlaştırılması fikrini üç ay önce hayata geçirdikleri ve bu yıl Fashion Prime’de yer aldıkları için mutluluk duyduklarını dile getirdi. Kooperatifleşebilmek için en önemli ihtiyaçlarının değeri 20 bin lirayı bulan tezgâhları çoğaltmak olduğunu ifade eden Kendirci şöyle dedi: “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, beledi dokumanın yeniden canlandırılmasına özel önem veriyor. Bu kapsamda büyükşehir belediyesine bağlı Meslek Fabrikası bize bir tezgâh daha yaptıracak. Kursiyerlerin sayısı belki artacak. O zaman tezgâha ipek de bağlayacağız. Beledi dokuma ürünlerini ipek olarak üretmeye başladıktan sonra firmalara tanıtmaya, pazarlamaya çalışacağız.” Kendirci, yeni dokuma tezgâhları alabilmek için yeni sponsorlar aradıklarını da sözlerine ekledi.

“Hem meslek öğrenmek hem de para kazanmak istiyoruz”
     Nürevşal Yerkal ise beledi dokuma atölyesinde kurs alan dokumacı adaylarından. Dedesi Sayim Bayrı’nın Tire’nin en eski dokumacılarından olduğunu, annesinin bu işi dedesinden öğrendiğini ifade eden Yerkal, beledi dokumanın kıymetine dikkat çekti: “Açılan kursun dokumacılığı öğrenmemde çok faydası oldu. İŞKUR’la yapılan bir anlaşmayla başladım ben burada. Hem meslek öğrenmek hem de para kazanmak istiyoruz. Beledi dokumanın dünyada tek olduğunu bildiğimiz için bu mesleğin devam etmesi çok önemli. Kooperatif kurulması yönünde çalışmalar var. Üretime geçilip daha çok insana ulaşsın. Mesleği bu anlamda yaşatmak istiyoruz.”

Beledi dokuma
     Beledi dokumacılığı Tire’nin en eski geleneksel zanaatlarından. 500 yıl öncesinden, Ahilik geleneğinden gelen beledi dokuma tezgahından sedir örtüleri, çeyiz sandıkları çıkarmış. Günümüzde ise ceket, kravat, çanta giysiler dokunuyor. Tezgâhın başında bulunan kadınlar en azından büyük tekstil firmalarının dokuma ürünlerini kullanabileceklerine, böylece yerel bir ürünü gün yüzüne çıkarabileceklerine dikkat çekiyor.
     Beledi dokuma tezgâhının 13 pedalı bulunuyor. Bu pedallar kullanılarak tezgâh yönetiliyor. Üretim sürecinde çerçeveye ipler bağlanıp, perdahlar hazırlandıktan sonra “haşıllama” denilen işlem yapılıyor. Ardından çözgü ipleri hazırlanıyor. Siyah, beyaz renklerde bin 330 çözgü tel bulunuyor. İşin en büyük ustalığı bu çözgü iplerinin önceden pişirilerek gerilmesi ve bal mumu ile mumlanmasından geliyor. Fazla pişirildiği zaman sarması zormuş; az piştiği zaman ise kumaş parlak durmuyormuş. Orlon, ipek, yünlü, simli, pamuklu olan iplikler, boyanıp sarılarak kalem hâline getiriliyormuş.

 


+ Benzer Haberler
» Kuyumcuların umudu eylül düğünlerinde
» Maliyetlerin artışı konut fiyatına yansıyacak
» “Sıfır araç üretimi fiyat artışını engelleyecek”
» “Haller ihracat merkezi olmalı”
» Öğrenciye destek, çiftçiye örnek, Türkiye’ye kıvanç
» Çelik sektörü ithal edilen mamulleri üretir ise yükselişe geçer
» “KOBITrack ile KOBİ’lere yol haritası sağlıyoruz”
» Yılın ilk yarısında Aliağa’da elleçlenen konteyner arttı
» “Döviz büroları ‘darphane altını’ satsın”
» “Çin’de beyaz eşya üretiminin düşmesi tedarik sıkıntısı yarattı”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 15.07.2020
  Ticaret 14.07.2020
  Ticaret 13.07.2020
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni