• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Hollanda’nın gözü; bilim ve teknoloji girişimlerinde

11 Eylül 2019 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

Hollanda’nın gözü; bilim ve teknoloji girişimlerinde

   ► Türkiye’de en çok yatırımı bulunan ülke konumunda olan Hollanda ile hedef; 10 milyar dolara ulaşmak.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Türkiye-Hollanda Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) kapsamında geniş bir çerçevede iş birliği mutabakat zaptı imzaladı.
     Türkiye-Hollanda Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) İkinci Dönem Toplantısı ve İmza Töreni’nde konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bu mutabakat zaptının standardizasyon, enerji, ulaşım, akıllı ve yeşil şehirler, geri dönüşüm ekonomisi, bilim, yenilikçilik ve kadın girişimciliği kapsadığını söyledi.
     Hollanda ile ilişkileri “stratejik ve uzun vadeli”  gördüklerini belirten Pekcan, uzun bir durgunluk döneminin ardından gelecek dönemde ivme kazanacağını öngördüklerini bildirdi.

     Pekcan, Hollanda ile JETCO kapsamında geniş bir çerçevede iş birliği mutabakat zaptı imzaladıklarını belirterek, bu konular arasında ikili yatırımlar, standardizasyon, enerji, ulaşım, akıllı ve yeşil şehirler, geri dönüşüm ekonomisi, bilim, yenilikçilik ve kadın girişimciliğinin önde gelen alanları teşkil ettiğini söyledi. Türk ve Hollandalı firmaların katılımıyla yuvarlak masa toplantısı gerçekleştireceklerini ve bu toplantıda özel sektörler arasında olası iş imkânlarının ele alınacağını sözlerine Hollanda ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 8 milyar dolar seviyesinde olduğunu hatırlatan Bakan Pekcan, bu rakamı ilk aşamada 10 milyar dolara çıkarmayı öngördüklerini vurguladı.  Türk müteahhitlik firmalarının dünyada 9 bin 800 projeyle 124 ülkede 387 milyar dolarlık proje üstlendiklerini belirten Bakan Pekcan, Hollanda’da ise 548 milyon dolarlık projenin hayata geçirildiğini söyledi.

     Hollanda’nın doğrudan yabancı yatırımcılar arasında Türkiye’de en çok yatırımı bulunan ülke konumunda olduğuna vurgu yapan Bakan Pekcan, “İki ülke arasında liman inşaatı ve yönetimi, müteahhitlik, denizcilik, ileri teknoloji tarımı, organik tarım ürünleri, çevre atık yönetimi, kimyasallar, yenilenebilir enerji, lojistik ve sağlık hizmetleri alanında da önemli iş birliği imkanları bulunduğunun altını çizmek isterim. Özellikle bilim, teknoloji ve yenilikçilik alanında bilgi ve deneyim paylaşımının son derece faydalı olacağını öngörüyoruz.

     Bu bağlamda Hollanda ile yakın iş birliğimizi sürdürmeye karar vermiş bulunuyoruz. Buna ek olarak Hollanda tarafıyla dünyanın önde gelen limanlarından biri olan Rotterdam Limanı’nın lojistik alt yapısıyla ilgili deneyimlerinden faydalanma konusunda isteklerimizi de paylaştık. Sayın Bakan Kaag ile ele aldığımız diğer bir konu Gümrük Birliği anlaşmamızın güncellenmesiydi. Bu sürece biz Türkiye olarak özel önem veriyoruz. Yapılan bütün analizler bu anlaşmaların güncellenmesini hem AB açısından hem Türkiye açısından avantajlı olduğunu göstermektedir. Komisyon Aralık 2016’dan itibaren görüşmelere yeniden başlamak için yetkilendirme beklemektedir. Çok zaman kaybedildiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

     JETCO kapsamında ABD’nin çelik ithalatına uyguladığı önlemleri de konuştuklarını anlatan Bakan Pekcan, “Özel önem verdiğimiz konulardan birisi de ekonomi ve ticari ilişkilerde kadın girişimcilerin teşvik edilmesidir. Yuvarlak masa toplantısında kadın girişimci temsilcilerimiz de yer alacak. Kadınların iş hayatının her alanında aktif olması ilişkilerimize yeni bir ekonomik boyut ve vizyon katacak. Bu çerçevede kadın girişimcilerin ülkelerimiz arasındaki ekonomik ilişkilerin artırılması ve geliştirilmesi konusunda desteklemeye hazırız.

     JETCO toplantısının 2020 senesinin erken tarihlerinde Hollanda’da yapmak için de görüş biriliğine de vardık. İnanıyorum ki, JETCO ve bugünkü diğer toplantılar ekonomik ve ticari ilişkilerimizin gerçekleşmesine ve yeniden ivmelenmesine yardımcı olacak” dedi.
     Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Sigrid Kaag da konuşmasında “Hollanda, dünyanın Avrupa’ya açılan kapısıdır. Bu noktada Türkiye ile ortaklık hayati önemde. Ticaret ilişkilerimiz açısından JETCO Toplantısı çok önemli. Bir sonraki toplantıyı belirlemiş olmak da Hollanda tarafının katılım konusundaki gönüllüğünü ortaya koyuyor” dedi.

     Açık, samimi bir toplantı olmasının önemine vurgu yapan Kaag, “Ticaret hacmimiz artıyor. Hollanda Türkiye’ye yatırım yapan en büyük ülkelerden biri ve en önemli ticaret ortaklarından. Bu toplantılar sayesinde fırsatları, çözümleri, sorunları ele alma imkânı buluyoruz. Bu sayede inovasyonlar ile ilişkilerimizi nasıl ileri götürebiliriz, sürdürülebilir üretim zincirimizi nasıl oluşturabiliriz, kadın girişimciliğine, döngüsel ekonomilere, akıllı şehirlere ve diğer bütün konulara nasıl katkıda bulunabiliriz, bunları tartışıyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» İyileşen 968, yeni vak’a 1.243
» 2. beşyüz’ün lideri Panasonic Life
» Libya’da yarım kalan Türk projelerine yönelik önemli anlaşma
» Teknik tekstil ihracatı yüzde 40 arttı
» İzmir’de 22 üreticiye 73 manda
» MB’nin döviz rezervinde bir haftada 79 milyon dolar azalma
» 90 dakika kalkmıyor, 120 dakikaya çıkıyor
» EÜ Göz Hastalıklarına 2,5 milyon TL’lik yatırım
» Doğaköy Halk Kütüphanesi açıldı
» Bu kez Narlıdere’de buluştular


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.08.2020
  Ticaret 13.08.2020
  Ticaret 12.08.2020
  Ticaret 11.08.2020
  Ticaret 10.08.2020
  Ticaret 08.08.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni