• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kılıç, “İflasa doğru giden ekonomiyi yönetemediklerini görmeliler”

13 Eylül 2019 Cuma 10:00
12
14
16
18

Kılıç, “İflasa doğru giden ekonomiyi yönetemediklerini görmeliler”

   ► CHP’li Kılıç, “Ekonominin tepetaklak aşağı doğru gittiğini kendileri de görmektedirler ve bu yüzden, istemeden de olsa bu cümleleri kurmaktan kendilerini alıkoyamamaktadırlar”

           HABER MERKEZİ     
     CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, “Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunduğu soru önergesi” ile ilgili yazılı açıklama yaptı.
     AKP’nin başarısız ekonomi yönetimi dolayısıyla ekonominin daraldığını, işsizliğin büyüdüğünü, küçük esnafından büyük işletme ve fabrikalara kadar iflasların yaşandığını belirten Av. Kılıç, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Alternatif Finansta Yeni Ufuklar” konferansında yaptığı konuşmadaki, “…kredi muslukları kapatılan reel sektörümüzün adeta altı boşaltıldı. Bilançolarında herhangi bir sorun olmadığı halde sırf yaşadıkları mali sıkıntı sebebiyle pek çok firma üretimden çekilme noktasında kaldı.” şeklindeki değerlendirmesiyle iflas tablosunu doğruladığını kaydetti.
     Av. Sevda Erdan Kılıç, hem AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın hem de başta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak olmak üzere birçok bakanın, sürekli olarak ekonominin ne kadar iyi durumda olduğu konusunda açıklamalar yaptığını anımsattı. 

“İflasa doğru giden ekonomiyi yönetemediklerini görmeliler”
     CHP’li Av. Kılıç, şunları kaydetti: “Doğalgazdan akaryakıta, sigaradan alkollü içeceklere, gıdadan tüm ürünlere kadar her şeye zam yapıldığı, enflasyonun arttığı ve küçük-büyük birçok şirketin iflas ettiği bir dönemde, ekonomi ile ilgili olumlu tablo çizilmesini anlamak zor. Bazen, bu sözlerin söylendiği ülke Türkiye mi diye düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum doğrusu. AKP Genel Başkanının, Marmara Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Alternatif Finansta Yeni Ufuklar’ konferansında yaptığı, ‘yaşadıkları mali sıkıntı sebebiyle pek çok firma üretimden çekilme noktasında kaldı’ açıklaması bir itiraftır. Erdoğan, önceki açıklamalarında ekonominin iyi gittiğini söylerken, bu açıklamasıyla aslında iyi olmadığını kabul etmiştir.

     Ekonominin tepetaklak aşağı doğru gittiğini aslında kendileri de görmektedirler ve bu yüzden, istemeden de olsa bu cümleleri kurmaktan kendilerini alıkoyamamaktadırlar. Bilinçaltları onlara bunu söyletmektedir. Aslında yapacakları şey çok basittir. İflasa doğru giden ekonomiyi yönetemediklerini görüp bu işi ehli olan siyasetçilere bırakmaları hem kendileri hem de ülke açısından daha sağlıklı olacaktır. İşinin ehli tecrübeli siyasetçiler de Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki Cumhuriyet Halk Partisi içerisinde vardır.”
  
CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:
     1- AKP Genel Başkanı’nın ifade ettiği şekilde, 2018-2019 döneminde üretimden çekilen firma sayısı kaçtır? Bu firmaların aktif büyüklüğü ne kadardır?
     2- Söz konusu firmaların kapanması nedeniyle kaç kişi işsiz kalmıştır?
     3- Recep Tayyip Erdoğan’ın belirttiği gibi, bu firmaların üretimden çekilmesinin ülke ekonomisine zararı ne kadar olmuştur?
     4- Hükümet bu zararı telafi etmek için ne gibi tedbirler almıştır?
     5- Bir taraftan AKP Genel Başkanı Erdoğan, diğer taraftan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, neredeyse her gün ekonominin ne kadar iyi durumda olduğunu söylerken; Erdoğan’ın son olarak sarfettiği, “...pek çok firma üretimden çekilme noktasında kaldı...” cümlesini nasıl değerlendirmek gerekiyor?


+ Benzer Haberler
» İzmir Kalkınma Ajansı’ndan 22 projeye 18 milyon TL hibe
» Dünyada içerisinde küresel devlerin yer aldığı 5 milyon şirket risk altında
» “Üzümde ürün çeşitliliği rekabetçiliğimizi arttırır”
» İzmir Mozerellası için ilk adım atıldı
» Alsancak Bornova Sokağı yayaların oluyor
» Tarihi Carfi Köşkü bilgi ve kültür evine dönüşecek
» Palandöken, “Turizme yerli turist ayarı yapılmalı”
» Kemalpaşa’da çiftçiye ücretsiz toprak analizi
» Jülide Özçelik AASSM’de caz rüzgarı estirdi
» Mevsimlik tarım işçilerinin ortalama günlük ücretleri 2019 yılında %17,1 arttı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.02.2020
  Ticaret 27.02.2020
  Ticaret 26.02.2020
  Ticaret 25.02.2020
  Ticaret 24.02.2020
  Ticaret 21.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni