• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

83 milyonluk destek başvuruları başladı

13 Eylül 2019 Cuma 16:00
12
14
16
18

83 milyonluk destek başvuruları başladı

   ► 3 Ana amaç; kırsala yatırım, üreticiye gelir, istihdama katkı.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından uygulanan, IPARD- Avrupa Birliği kırsal kalkınma hibe programının etkinliğini daha da artırmak için MÜSİAD ile imzalanan İşbirliği Protokolü Töreni’nde konuştu.
     Amaçlarının kırsala daha çok yatırım, üreticiye daha çok gelir, ve istihdama daha çok katkı olarak sıralayan Bakan Pakdemirli, “Biz kırsalı uzak diyarlar olarak görmüyoruz. Biz; tarımın, gıdanın, hayvancılığın, suyun ve ormanın Bakanlığı olarak, kırsal kalkınmayı bu beş unsurun da geleceği olarak görüyor ve tüm imkânlarımızla kırsalı ve yereli destekliyor, teşvik ediyoruz” dedi.
     Kırsal alanların nüfusumuzun yaklaşık yüzde 25’inin yaşadığı, tam anlamıyla Türkiye’ye güç katan bir dinamo olduğunu ifade eden Pakdemirli, kırsal kalkınma anlamında verilen desteklerle birçok girişimcinin önünün açıldığını belirtti.
     LEADER- Kırsalda Yerel Kalkınma Stratejilerinin Uygulanması hibe programı kapsamında başvuru çağrısına çıkıldığını anlatan Pakdemirli, toplamda 13 milyon Euro(83 Milyon TL’lik) başvuru çağrısına çıkıldığını kaydetti.

     LEADER kapsamında, kırsalda, IPARD kriterlerine uygun olarak kurulan, yöreye uygun kalkınma stratejilerini hazırlayan Yerel Eylem gruplarına destek sağlanacağını belirten Pakdemirli, bu konuda şunları söyledi:
     “Yerel Eylem Grupları, özel sektör, STK ve kamu kurumlarının bir araya geldiği, dernek statüsünde yapılardır. Kurulan bu derneklerin; Genel giderlerini, bölge üreticilerine yönelik; eğitim, seminer, tanıtım faaliyetlerini ve yöre halkının ortak faydasına yönelik projelerini destekleyeceğiz. Yerel Eylem Grupları, nüfus büyüklüğü ve kapsadığı alana göre, program süresince, 320 bin ila 400 bin Euro arasında destek alabilecek.”
     LEADER uygulamasının ilk etapta, 12 ilde Ankara, Amasya, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Kastamonu, Manisa, Ordu, Samsun ve Şanlıurfa’da uygulanacağını belirten Pakdemirli, projenin 2020 yılından itibaren diğer IPARD illerinde de yaygınlaştırılmasının planlandığını belirtti. ‘Yerel Eylem Grubu Derneklerine stratejilerini ve projelerini sunmaları için 3 ay süre veriyoruz.
     Başvurular 12 Kasım ve 12 Aralık tarihleri arasında TKDK il koordinatörlüklerine yapılacaktır. LEADER, AB’ye aday ülkeler içinde ilk kez Türkiye’de başlıyor. Bu bizim için önemli bir başarıdır” dedi.

Türkiye IPARD kalkınma uygulamalarında en başarılı ülke
     Türkiye’nin IPARD programını doğru hazırlayıp, etkin olarak uyguladığı için, kırsal kalkınma uygulamalarında Avrupa Birliğine aday ülkeler içinde en başarılı ülke olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, ‘Son 8 yılda IPARD kapsamında sağladığımız 4 Milyar lira hibe ile 7 Bini kadın ve gençlere ait 14 Binden fazla tesisi destekledik,
     Kırsalda 10 milyar TL’lik yatırım, 60 bin yeni istihdam oluşturduk. Bu tesisler bizlere gurur veriyor. Bu yıl IPARD-2 kapsamında toplam 310 milyon Euro (2 milyar TL) 5’inci ve 6’ıncı başvuru çağrılarına çıktık. Projeleri aldık, şimdi hızlıca değerlendiriyor ve uygun olanları açıklıyoruz” diye konuştu.
     Bundan sonraki süreçte de her daim üretenin yanında olacaklarını vurgulayan Pakdemirli, şunları söyledi:
     “Bakanlığım ve şahsım olarak; biz, başarılı bir üretici olmayı hayal eden herkesin yanındayız! Biz, bir başarı öyküsü yazmak isteyen tüm çiftçilerimizin arkasındayız! Biz, girişimci ruhların, sağlam fikirlerin, vizyoner projelerin daima arkasındayız! Ve Bakanlığımız, “Yerinde üretim, yerinde işleme, yerinde kalkınma” mottosuyla kırsal kalkınmaya yönelik çalışmalarına inşallah hiç durmadan devam edecektir.”

Protokol ile iş adamları kırsalda yatırıma teşvik ediliyor
     MÜSİAD’ın 11 binden fazla üyesi ve temsil ettiği 60 bine yakın işletme ile 81 ilimizde ve 92 farklı ülkedeki 222 noktadaki temsilciliği ile Türkiye’nin önemli bir kurumu olduğunu belirten Pakdemirli, bu protokol sayesinde MÜSİAD üyesi yatırımcılara ulaşılarak, Kırsalda yatırıma geçmelerine katkı sağlanacağını belirtti. Bakan Pakdemirli, “Bakanlığımızın birimi olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu vasıtasıyla, MÜSİAD üyelerine IPARD kapsamında eğitimler vereceğiz. Proje hazırlamadan, uygun yatırımlara, yatırıma ihtiyaç duyulan sektörlerden, sağlanacak hibelere kadar her konuda detaylı bilgilendirmeler yapacağız. Başvuru çağrı ilanları yayınlandığında, MÜSİAD üyelerini hızlıca bilgilendireceğiz. Kısacası, üretici, yatırımcı gelip, Bakanlığın kapısında beklemeyecek, hangi bilgiyi nereden alacağım diye dönüp durmayacak. Biz üreticinin ayağına gideceğiz. Biz yatırımcının peşinden koşacağız” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» 1.016 yeni vak’a ya karşı 1.334 iyileşme
» İnşaat malzemeleri ihracatında miktar arttı değer düştü
» Çin-Avrupa yük trenlerinin taşıdığı mallarda artış
» Fintek şirketleri, finansal sistemdeki sorunları çözmeye aday
» Gençlere ve Kadınlara pozitif ayrımcılık
» Siber güvenliğin geleceği Türk Telekom’a emanet
» Uzay Kampı Türkiye, yaz kamplarına 20. yılına özel programla başlıyor
» Akkol: Şirketler arasında paylaşımlı ortak ofis dönemi başlıyor
» İzmir Büyükşehir Belediyesi “Girişimcilik Merkezi” kuruyor
» E-Ticaret sitelerine 5 dakikada siber güvenlik taraması


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni