• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sivri: “Dijital dönüşümde öncü ekonomiler arasında olmalıyız”

11 Ekim 2019 Cuma 15:00
12
14
16
18

Sivri: “Dijital dönüşümde öncü ekonomiler arasında olmalıyız”

   ► TÜSİAD ve ESİAD işbirliği ile ‘Üretimin dijitalleşmesi’ başlıklı toplantı Hugo Boss Tekstil Sanayi İNEX Center’da yapıldı.

           SELDA AK    
     Türkiye Sanayici ve İş  İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve  Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) işbirliği ile Sanayide Dijital Dönüşüm Günleri’nin yedincisi Hugo Boss Tekstil Sanayi İNEX Center’de gerçekleştirildi.
     ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri, ‘Üretimin dijitalleşmesi’ başlıklı toplantının açılışında, Sanayide dijital dönüşüm olgusu, üretimde verimlilik, maliyetlerde kontrol ve hız kazandıracak çeşitli teknolojilerle hayat standardımızı yükseltecek üretken büyüme anlamına geldiğini söyledi. Başkan Sivri, bu anlayışla sanayinin dijital dönüşümünün tedarik zincirinin tüm aşamalarına entegre edilmesi için nelere gereksinim duyulduğunun ve etkilerinin tartışılması gerektiğini anlattı.

     Türkiye’nin ve Ege Bölgesi’nin rekabet gücünün korunması ile artırılmasını öncelikli konularımız arasında gördüklerin vurgulayan Başkan Sivri, “Türkiye için dijital dönüşümün öncü ekonomileri arasında yer almak kaçınılmaz bir önemdedir. Dünya Ekonomik Forumu tarafından bu hafta yayımlanan Küresel Rekabet Raporu’na göre Türkiye 2019 yılında 140 ülke arasında 61. Sıradaki yerini korudu. Raporun ana bileşenlerinde ise, özellikle bilgi ve iletişim teknolojilerinde 69. sırada; inovasyon kabiliyetinde ise 49. sırada yer almamız ve aradaki 20 basamaklık fark dikkat çekici. Zira, inovasyon ile icat ettiğiniz yeni buluşların, patentlerin bir yandan da arkasına güçlü bir sanayi altyapısını alarak üretime dönüşmesi, ekonomik sisteme dahil edilmesi gerekiyor. Dünyada yer edinmiş, kabul görmüş, ekonomik katkısı arttırılmış, patent ve inovasyonlara ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

“Çözüm geliştiren akıllı firma sayısı artmalı”
     Türkiye’nin sanayisinde dijitalleşmenin yanı sıra dönüşüme vesile olacak sektörlerin geliştirilmesine de ihtiyacı olduğunu söyleyen Başkan Sivri, “Haberleşme, sensor teknolojileri, bulut bilişim, yapay zeka, robotik mekatronik sistemlerin, akıllı fabrika ile ilgili yazılımların ülkemizde daha fazla üretilmesine, bu alanda çözüm geliştiren firmaların sayısının ve niteliğinin artmasına ihtiyaç var. Bununla birlikte, Teknoparkların, AR-GE ve Tasarım Merkezlerinin de bu kapsamda sanayi-üniversite iş birliğinin önemli modelleri olarak dijital dönüşümde kilit rolleri olması gerektiğine inanıyorum. Teknoparkların bünyesinde özel sektör temsilcilerinin muhakkak yer alması gerekiyor. Sektörel paydaşlar, sivil toplum kuruluşları ve kamunun ortak hareket etmesiyle kapsayıcı bir modeli yaratmalıyız” diye konuştu.

“Lojistik üretim sürecini dijital platforma taşıdık”
     300 kişi ile başladıkları üretim yolculuğunda 4 bin kişiye ulaştıklarını anlatan Hugo Boss Tekstil Sanayi Genel Müdür Yardımcısı Nurgül Şahin ise yaptığı konuşmada ihracatta önemli rakamlara ulaştıklarını söyledi. Şahin, Üretim becerileri teknik bilgi,  inovasyon alanlarında da gurubumuzun önemli bir kaynağa sahip olduğunu düşündüklerini vurguladı.
     Hugo Boss Tekstil Sanayi Genel Müdür Yardımcısı Arif Kaya ise dijital dönüşüme 2015 yılında başladıklarını ve tüm lojistik üretim süreçlerini dijital platforma taşıdıklarını kaydetti. Otomasyon ve yapay zeka uygulamalarının da ardından geldiğini ifade eden Kaya, “Dijital platformda elde ettiğimiz çok değerli bilgileri sadece bünyemizde tutmadık. Bünyemizde bulunan danışmanlık grubuyla Hugo Boss’a üretim yapan tüm diğer şirketlere şimdiye kadar bu çok değerli bilgi ve tecrübelerimizi aktardık ve bundan sonrada aktarmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Piyasada farklılaşmak için dijital dönüşüm yapılmalı”
     TÜSİAD Sanayide Dönüşüm Çalışma Grubu Başkanı Oğuzhan Öztürk dijital dönüşümde yetkin iş gücüne erişim zorluğu olduğunu aktararak, ücretlerin ve lisans maliyetlerinin yükseldiğini söyledi.
     Öztürk, “Dijital dönüşümü maliyet içinse yapmayın diyoruz, müşteriye değer veriyorsanız piyasada nasıl farklılaşabilirim diyorsanız yapın diyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Dijitalleşmede iyi uygulama örnekleri ortaya konulmalı”
     TÜSİAD SD2 Görev Gücü Başkanı Perihan İnci ise sanayide dijital dönüşüm temalı ilk kapsamlı programın amaçlarının teknoloji kullanıcı ve tedarikçi ekosistemin güçlendirilmesi ve teknoloji kullanıcısının ihtiyacına çözüm bulunması olduğunu söyledi.
     Ayrıca KOBİ’lerin teknoloji üretiminin desteklenmesi ve yereldeki teknoloji tedarikçi ağı ve yetkinliğinin tanıtılmasının yanı sıra iyi uygulama örneklerinin de ortaya konmasının da amaçları arasında yer aldığını söyledi.


+ Benzer Haberler
» Rüzgar enerjisinin merkezi Avrupa’da kapasite büyümesi risk altında
» Başkan Tugay ‘yatık bina’ sakinleri ile Vali’ye gidecek
» 2020’ye ‘bembeyaz’ başlangıç
» Çeşme’nin 2020 yılı bütçesi 202 milyon 700 bin lira
» Buca Kent Konseyi’nden “kadın kooperatifçi” atağı
» Web Tapu Sistemi güncellendi
» Akbank, nakit yönetimi ve ödemelerde en iyi banka
» Başkan Selvitopu’ndan ‘Gelir Artışı’ çağrısı
» İzmir’in ilk Bisiklet Festivali Karşıyaka’da
» Narlıdereli kadınlar gezide buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.10.2019
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
  Ticaret 12.10.2019
  Ticaret 11.10.2019
  Ticaret 10.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni