• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sivri: “Dijital dönüşümde öncü ekonomiler arasında olmalıyız”

11 Ekim 2019 Cuma 15:00
12
14
16
18

Sivri: “Dijital dönüşümde öncü ekonomiler arasında olmalıyız”

   ► TÜSİAD ve ESİAD işbirliği ile ‘Üretimin dijitalleşmesi’ başlıklı toplantı Hugo Boss Tekstil Sanayi İNEX Center’da yapıldı.

           SELDA AK    
     Türkiye Sanayici ve İş  İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve  Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) işbirliği ile Sanayide Dijital Dönüşüm Günleri’nin yedincisi Hugo Boss Tekstil Sanayi İNEX Center’de gerçekleştirildi.
     ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri, ‘Üretimin dijitalleşmesi’ başlıklı toplantının açılışında, Sanayide dijital dönüşüm olgusu, üretimde verimlilik, maliyetlerde kontrol ve hız kazandıracak çeşitli teknolojilerle hayat standardımızı yükseltecek üretken büyüme anlamına geldiğini söyledi. Başkan Sivri, bu anlayışla sanayinin dijital dönüşümünün tedarik zincirinin tüm aşamalarına entegre edilmesi için nelere gereksinim duyulduğunun ve etkilerinin tartışılması gerektiğini anlattı.

     Türkiye’nin ve Ege Bölgesi’nin rekabet gücünün korunması ile artırılmasını öncelikli konularımız arasında gördüklerin vurgulayan Başkan Sivri, “Türkiye için dijital dönüşümün öncü ekonomileri arasında yer almak kaçınılmaz bir önemdedir. Dünya Ekonomik Forumu tarafından bu hafta yayımlanan Küresel Rekabet Raporu’na göre Türkiye 2019 yılında 140 ülke arasında 61. Sıradaki yerini korudu. Raporun ana bileşenlerinde ise, özellikle bilgi ve iletişim teknolojilerinde 69. sırada; inovasyon kabiliyetinde ise 49. sırada yer almamız ve aradaki 20 basamaklık fark dikkat çekici. Zira, inovasyon ile icat ettiğiniz yeni buluşların, patentlerin bir yandan da arkasına güçlü bir sanayi altyapısını alarak üretime dönüşmesi, ekonomik sisteme dahil edilmesi gerekiyor. Dünyada yer edinmiş, kabul görmüş, ekonomik katkısı arttırılmış, patent ve inovasyonlara ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

“Çözüm geliştiren akıllı firma sayısı artmalı”
     Türkiye’nin sanayisinde dijitalleşmenin yanı sıra dönüşüme vesile olacak sektörlerin geliştirilmesine de ihtiyacı olduğunu söyleyen Başkan Sivri, “Haberleşme, sensor teknolojileri, bulut bilişim, yapay zeka, robotik mekatronik sistemlerin, akıllı fabrika ile ilgili yazılımların ülkemizde daha fazla üretilmesine, bu alanda çözüm geliştiren firmaların sayısının ve niteliğinin artmasına ihtiyaç var. Bununla birlikte, Teknoparkların, AR-GE ve Tasarım Merkezlerinin de bu kapsamda sanayi-üniversite iş birliğinin önemli modelleri olarak dijital dönüşümde kilit rolleri olması gerektiğine inanıyorum. Teknoparkların bünyesinde özel sektör temsilcilerinin muhakkak yer alması gerekiyor. Sektörel paydaşlar, sivil toplum kuruluşları ve kamunun ortak hareket etmesiyle kapsayıcı bir modeli yaratmalıyız” diye konuştu.

“Lojistik üretim sürecini dijital platforma taşıdık”
     300 kişi ile başladıkları üretim yolculuğunda 4 bin kişiye ulaştıklarını anlatan Hugo Boss Tekstil Sanayi Genel Müdür Yardımcısı Nurgül Şahin ise yaptığı konuşmada ihracatta önemli rakamlara ulaştıklarını söyledi. Şahin, Üretim becerileri teknik bilgi,  inovasyon alanlarında da gurubumuzun önemli bir kaynağa sahip olduğunu düşündüklerini vurguladı.
     Hugo Boss Tekstil Sanayi Genel Müdür Yardımcısı Arif Kaya ise dijital dönüşüme 2015 yılında başladıklarını ve tüm lojistik üretim süreçlerini dijital platforma taşıdıklarını kaydetti. Otomasyon ve yapay zeka uygulamalarının da ardından geldiğini ifade eden Kaya, “Dijital platformda elde ettiğimiz çok değerli bilgileri sadece bünyemizde tutmadık. Bünyemizde bulunan danışmanlık grubuyla Hugo Boss’a üretim yapan tüm diğer şirketlere şimdiye kadar bu çok değerli bilgi ve tecrübelerimizi aktardık ve bundan sonrada aktarmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Piyasada farklılaşmak için dijital dönüşüm yapılmalı”
     TÜSİAD Sanayide Dönüşüm Çalışma Grubu Başkanı Oğuzhan Öztürk dijital dönüşümde yetkin iş gücüne erişim zorluğu olduğunu aktararak, ücretlerin ve lisans maliyetlerinin yükseldiğini söyledi.
     Öztürk, “Dijital dönüşümü maliyet içinse yapmayın diyoruz, müşteriye değer veriyorsanız piyasada nasıl farklılaşabilirim diyorsanız yapın diyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Dijitalleşmede iyi uygulama örnekleri ortaya konulmalı”
     TÜSİAD SD2 Görev Gücü Başkanı Perihan İnci ise sanayide dijital dönüşüm temalı ilk kapsamlı programın amaçlarının teknoloji kullanıcı ve tedarikçi ekosistemin güçlendirilmesi ve teknoloji kullanıcısının ihtiyacına çözüm bulunması olduğunu söyledi.
     Ayrıca KOBİ’lerin teknoloji üretiminin desteklenmesi ve yereldeki teknoloji tedarikçi ağı ve yetkinliğinin tanıtılmasının yanı sıra iyi uygulama örneklerinin de ortaya konmasının da amaçları arasında yer aldığını söyledi.


+ Benzer Haberler
» “Hazır giyim ve tekstil sektörlerimizin istihdamı ilk kez 1 milyonun üzerine çıktı”
» Nea Smirni ile İzmir arasındaki ilişki güçlenecek
» Kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 105,61 arttı
» HORECA Fair’de 400 marka buluştu
» Çin Merkez Bankası: Salgının ekonomiye etkileri kısıtlı olacak
» Margarinde gönüllü başlayan trans yağ sınırlaması yasallaşıyor
» Gürer: Tarımda umut kadın kooperatifleri
» Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin “Akıllı Şehirler Zirvesi’nde”
» Şiir Ege’nin iki yakasını bir araya getiriyor
» Konak’ta İklim değişikliğine sempozyum ile dikkat çekildi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.02.2020
  Ticaret 20.02.2020
  Ticaret 19.02.2020
  Ticaret 18.02.2020
  Ticaret 17.02.2020
  Ticaret 15.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni