• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Balkabağı özlü sabun ile bir ilke imza attık”

12 Ekim 2019 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

   ► Ürün gamını genişleten Elitar markasının sahibi Mete Eltepe, katma değerli ürünler ile sektörde fark yarattıkların söyledi.

     Yaklaşık 15 yıl önce zeytinyağlı sabun üretimiyle işe başlayan Elitar markasının sahibi Mete Eltepe, bugün içeriğinde zeytin olan 70’e yakın ürün üretiyor. Sabun, şampuan, krem ve zeytin ağacından oluşan ahşap hediyelik eşya gibi ürün gamına sahip olan Eltepe, Kemeraltı’ndaki mağazasıyla sağlıklı, doğal ürünler kullanmak isteyen insanlara katma değerli ürünleriyle hizmet veriyor. Ürün çeşitliliğine bir yenisini daha eklediğini açıklayan Eltepe, “Ülkemizde balkabağından sabun üreten ilk ve tek firmayım” dedi.
     Dubai Almanya, Kuveyt, Rusya ve Yunanistan’a ihracat yaptıklarını anlatan Mete Eltepe, “Biz bu yola çıktığımızda insan hayatına zeytinyağını nasıl daha fazla sokarız diye deneyerek, araştırarak işe başlamıştık. Bugüne kadar 70 farklı ürün ürettik, ihracatımız da artıyor. Hepsi de çok güzel ürünler ama en son bilgi beceri ve tecrübemizi toplayıp araştırma yaptığımızda insanlara daha faydalı bir şeyi bulduk. A, C ve E vitamininin yanı sıra bünyesinde beta karoten, folik asit, demir, bakır, potasyum, fosfor bulunduran bir bitkiyi keşfettik. Bu bitki de esasında her gün elimizin altında olan ama çok da değerini bilmediğimiz bal kabağı” dedi.

“Özel bir sabun ortaya çıktı”
     Balkabağı özlü sabun üretimi aşamasını anlatan Eltepe, “Balkabağını biraz yumuşaması için önce haşladık ve püre haline getirdik. Elde ettiğimiz balkabağının turuncu kısmında muazzam bir beta karoten ve cilde çok iyi gelen demir, fosfor ve  folik asit var. Bu karışıma zeytinyağı, meyan kökü, aynı sefa çiçeklerini de ilave ederek bir sabun yaptık. Yüzüm kuru, sabun kullanamıyorum diye şikayet eden kişilerin yüzde yüzünün kullanabileceği, cildi kesinlikle kurutmayan inanılmaz mineral zenginliğiyle destekleyen çok özel bir sabun ortaya çıktı. Sabah akşam günlük yüz yıkayabileceğiniz bu sabunla, geçmişten kalan iz ve güneş lekeleriyle mücadele edebilirsiniz. Lekelenmeye müsait bir cildiniz varsa elinizde güzel bir alternatif oluşturuyor” diye konuştu.

“Bayilerimizden yoğun ilgi var”
     Eylül ayı başında balkabağı özlü sabunu ürettiklerini açıklayan Eltepe, “Balkabağı bu zaman aralığında çıkmaya başlıyor. Bizde ilk çıkan mahsulden bu sabunu yaptık. Yaz boyunca neler yapabilirim, nasıl bir sabun üretirim diye bal kabağını araştırdım. Bu bitkiyi sadece tatlı olarak tüketmekle sınırlı kalmışız. Halbuki çok faydalı olan bu sebzeyi fava gibi yapıp yoğurtla karıştırıp tüketebilirsiniz. Hafızayı koruyan ve yorgunluğa birebir gelen balkabağını şeker kullanmadan cevizle karıştırıp da tüketebilirsiniz” şeklinde konuştu.
     Balkabağı özlü sabunları 10 liradan sattıklarını dile getiren Eltepe, “Türkiye çapındaki bayilerimize bu sabunlardan yolladık. Ürünü anlattığımız ilk andan bu yana bayilerimiz tarafından oldukça ilgi gördü. Özellikle İstanbul ve Eskişehir’de ürünün çok iyi satışları yapılıyor. Kabağın çok üretildiği yerlerde de sabunumuzun daha fazla satılacağını düşünüyorum. Yıllardır sadece tatlı olarak tüketilen kabağın farklı bir şekilde üretildiğini gören kişilerin denemek isteyeceklerini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Amacımız seçkin ürün üretmek”
     Balkabağı sabununu ülkemizde ilk ve tek üreten firma olduğunu vurgulayan Eltepe, “Belki dünyada üretim yapan bir kaç firmadan biri de biziz. Zeytinyağını kullanarak sabun şampuan ve krem yapıyoruz. Yeni ürünümüz oldukça başarılı. Zaman içinde kantaron yağının nasıl bir değere sahip olduğunu öğrendik ve ürünlerimizde kullanmaya başladık. Az miktarlarda kullanmaya başladığımız kantaron yağı üretimini bu yıl 5 bin kiloyu geçen miktara ulaştırdık. İstinasız her ürünümüzde bu yağı kullanıyoruz” şeklinde konuştu.
     Yüzde 20 oranında yurtdışı pazarına çalıştıklarını belirten Eltepe, Yurtdışındaki müşteri seçkin bir ürün almak istiyor. Bizim amacımızda tek kelimeyle daha seçkini üretmek. Aslında butik üretim yapıyoruz. Ama diğer üretim yapanlara göre daha uygun fiyatlarımız var. Çünkü çoğu ürünün hammadde olacak ürünün hammadde seviyesine kadar kendimiz ilk elden almaya  ya da kendimiz üretmeye çalışıyoruz.
     Dolayısıyla üretici olarak uygun maliyetle ve en güzel şekilde işleyip, tüketiciye de en uygun fiyatlarda ulaştırma prensibimiz var. Bu düşünce de büyümemizin esas lokomotifi oldu. Gerçek doğal ürünler kullanmak isteyen insanların muhakkak bizimle tanışmaya davet ediyorum” ifadelerine yer verdi.


+ Benzer Haberler
» Takside ödeme kredi kartıyla da yapılacak
» İzmir’de 888 bin kişi uçağı tercih etti
» Lösemiyi anne karnında önlemek için doğru beslenin
» Müze gelirlerinde yüzde 48,46’lık artış
» Dağıtım bedelinin faturaya yansıması aylık 98 milyon TL
» 14 Şubat’ta kuyumcuların yüzü gülmedi
» Türkiye, ROP tedavisinde köprü olacak
» Pest kontrolde de çevre ile entegre mücadele yükseliyor
» Doğal katkılı solucan gübresi sektörü canlandıracak
» “Çayır ve meraların ıslahı ciddiye alınmalı”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.02.2020
  Ticaret 18.02.2020
  Ticaret 17.02.2020
  Ticaret 15.02.2020
  Ticaret 14.02.2020
  Ticaret 13.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni