• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Hipersonik elektromanyetik topa bir adım daha atıldı

09 Kasım 2019 Cumartesi 16:00
12
14
16
18

Hipersonik elektromanyetik topa bir adım daha atıldı

   ► YETEKNOLOJİ tarafından geliştirilen Şahi 209 elektromanyetik top (railgun) blok2 versiyonuyla hipersonik (ses hızının 5 katı ve üstü) mühimmat fırlatmaya bir adım daha yaklaştı.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     YETEKNOLOJİ tarafından geliştirilen Şahi 209 elektromanyetik top (railgun) blok2 versiyonuyla hipersonik (ses hızının 5 katı ve üstü) mühimmat fırlatmaya bir adım daha yaklaştı. YETOKNOLOJİ yetkililerinden edinilen bilgiye göre; Şahi 209 Blok2 ile yapılan testlerde kapasitesi arttırılan Darbeli Güç Kaynağı (DGK) test edilerek doğrulandı.
     Yetkililer, topun gücünün artırılması için darbeli güç kaynağı (DGK) ‘nın standartizasyonun da önemli bir aşamanın daha geçildiği 2,5 megajoul enerji depolayan birimlerden oluşan çok sayıda DGK ünitesinin birlikte test edildiğini belirttiler.

     Bu şekilde DGK  sayısının artırıldığını buna bağlı olarak fırlatma enerjisi ve menzil ile etkinliğinde arttırılmış oluyor. Her artırım seviyesinde kalibrasyon ve ayarlama yapılarak verimliliğinde sağlandığını vurguladılar.  Bu güç artırımlarının sonucunda yetkililer, aşama aşama 10 megajoul şarj seviyesine ulaşılacağını kaydettiler.
     Bu seviyenin ses hızının 5-6 katı hızlarda, 1kg üzerindeki mühimmatların, 50 km menzildeki hedeflere atılması anlamına geldiğini, atılacak mühimmatın da farklılaştığını ciddi bir alanda etkili olacak yüksek infilaklı bir mühimmatın çalışıldığını vurgulayan yetkililer, bu seviyelere gelinmesiyle çok etkili bir topun envantere kazandırılabileceğini vurguladılar.

     YETEKNOLOJİ yetkilileri, Şahi 209 Blok 1 ve 2’nin özgün, bileşenleri, know-how ve  teknolojisinin tamamının yerli olarak geliştirildiğini ve bu yönüyle ithal alt sistemlerle üretilmeye çalışılan sistem tasarımlarından ayrıldığının altını çizdiler. Blok1 ile teknolojinin silah olabileceğinin ispat edildiğini, Blok2 ile envanterde kullanılabilecek bir topun üretilmesinin hedeflendiğini belirttiler.
     Yetkililer, “Blok1 den çok şey öğrendik. Bu teknolojinin silah olabileceğini gösteren bir model oldu. Şimdi aşama aşama Blok2 ile hipersonik olarak çalışacak bir savunma sisteminden söz ediyoruz. Bu çok daha anlamlı çünkü mühimmatı çok gelişmiş ve kapasitesi-etkisi çok yüksek olacak” görüşünü vurguladı.

     Gelinen aşamada BLOK1’de 1 megajoul şarj yapılarak enerji boşaltımıyla mühimmatın fırlatıldığını bildiren yetkililer aşama aşama bunun BLOK2’de 10 megajoule ve ilerleyen modellerde daha da üstüne çıkarılacağını ve bunun için gerekli bilgi ve kapasiteye sahip olunduğunu vurguladılar.

     Şahi 209 BLOK2 hali hazırda; hızlı şarj sistemini, seri atış yapabildiğini, kompakt DGK sistemi ile mobil olabildiğini, geliştirilmiş tapası bulunan ve hedefte infilak ile ciddi bir alanda etkili bir tesire sahip 1 kg üzerinde mühimmatları, süpersonik hızları ispatlamış durumda. Hipersonik hızlardaki testlerde mühimmat geliştirmeye paralel devam ediyor. Şahi 209 kara platfromları yanında deniz platformlarına da uygulanabilir olması için atış kontrol ve kaide ile bütün olarak, zırh delici ve parça tesirli, hipersonik mühimmat atacak şekilde çalışılıyor.


+ Benzer Haberler
» Günlük Vaka sayısı iki gün sonra tekrar binin altına düştü
» Pire Limanı bu yıl da Avrupa’nın en büyüğü olacak
» SunExpress 4 Haziran’da iç hat uçuşlarına başlıyor
» BSMV binde 2’den yüzde 1’e çıktı
» Pazar günü de yeni vaka sayısı binin üzerinde kaldı
» Yeni vaka sayısı tekrar bini geçti
» Petrol fiyatlarında keskin düşüş ile büyük stok zararı kaydedildi
» Küresel resesyon beklentileri yükselişte
» TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Üreticilerimiz değil aracılar kazanıyor
» Konuta talep Mart sonu itibarıyla azalmaya başladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
  Ticaret 15.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni