• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pamukta tek teselli teknoloji

09 Kasım 2019 Cumartesi 16:00
12
14
16
18

   ► İzmir Ticaret Borsası Barış Kocagöz, “Makineli tarım ve teknolojinin maliyet artışlarına karşı üreticiyi savunmasında çok katkıları oldu. Eğer hasat makine ile yapılmaya başlanmasaydı, pamuk tarımı bugün için yapılamazdı” dedi.

     Bu yıl Ege Bölgesi’nde ekim alanları geçtiğimiz sezona göre azalış gösterse de kütlü pamuk verimi geçen yıla göre daha iyi gerçekleşti. Ege Bölgesi’nde maliyetlerin daha yüksek olması ve teknolojiye daha hızlı adapte olması ile birlikte üreticinin yüzde 99’u makineli hasata geçti. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise aynı durum söz konusu değil. Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İzmir Ticaret Borsası Barış Kocagöz, “Makineli tarım ve teknolojinin maliyet artışlarına karşı üreticiyi savunmasında çok katkıları oldu. Eğer hasat makine ile yapılmaya başlanmasaydı, pamuk tarımı bugün için yapılamazdı” dedi.

“Ege tarımda teknolojiye adapte oldu”
     İşçilerin azalmasının pamuk tarımını bırakma noktasına getirdiğini dile getiren Kocagöz, “Hasat makineleri devreye girince pamuk ekimleri tekrar çoğaldı. Şu an Ege Bölgesi’nde yüzde 99 oranında makineli hasat yapılması oldukça büyük bir miktar. Bunun dışında, kullanılan makineler teknolojik anlamda olukça gelişti. Traktörün arkasına takılan makinelerin genişliği arttı ve onu çekebilen daha güçlü traktörler geldi.

     Genişlik fazla olduğu için traktörün eskiden bir turda işlediği alanla, teknolojik makineler arasında ciddi bir fark var. Dolayısıyla, üretici daha az yakıt harcamış oluyor. Maliyeti düşürüyor. Teknoloji, havalı mibzerlerden, optik gözlerle çalışan makinelere kadar tarımsal üretime iyice girmeye başladı. Pamukta da son yıllarda uydu algılamayla çalışan ekim makineleri, uydu algılamayla çalışan aynı datalara adapte olabilen hasat makineleri mevcut. Bunların da çok büyük katkısı oldu” diye konuştu.

     Ege Bölgesi’nde makineli hasata geçişin 2008 yılında başlayarak 2012 yılına kadar önemli yatırımlar yapılarak hızlı gerçekleştiğini belirten Kocagöz, “Üreticiler, 2012 yılından sonra stabil olarak makineli hasata geçişlerini tamamladılar. Maliyetlerin yüksek olması makineli hasata geçmeyi hızlandırdı.

     Güneydoğu Bölgesi’nde de işçilik maliyetleri daha düşük. O nedenle makineli hasata tam olarak geçilemedi, pamuğun kalitesi düşük oluyor. Ege Bölgesi’nde eskiden toplanan pamuklar gibi kaliteli olmuyor. Kötü üretim nedeniyle de verimde genel bir düşüş söz konusu olabilir. Ekonomik problemler ne kadar zorlarsa o kadar alternatif aramaya başlanıyor”ifadelerini kullandı.

Üretici yüzünü buğday ve mısıra dönebilir
     Kira dahil üretim maliyetlerinin 12 TL, satış fiyatının ise 9,60 TL olduğunu hatırlatan Kocagöz, “Maliyetler çok yüksek ve satış fiyatı düşük. Pamuk üreticisi önümüzdeki dönemlerde yüzünü buğday ya da mısıra dönebilir. Pamuk fiyatlarının maliyetinden düşük olması nedeniyle pamuk üretiminin önümüzdeki dönemde azalacağını ön görüyoruz. Üzüm üretiminden pamuk üretimine dönmeler vardı ve onların tekrar üzüme döneceğini tahmin ediyorum. Pamuk üreticisi çok mutsuz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor
» Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor
» Şekercilerin bayramı salgına yenik düştü
» ‘Yeşil altın’a koronavirüs engeli
» HAÖ’yü başka hastalıklarla karıştırmayın!
» “Topraksız ve dikey tarımı yapay zekâ ile birleştirdik”
» “Haziran ayında konut satışları artmaya başlar”
» Normalleşme hal fiyatlarına da yansıdı
» Toplu ulaşımı kullanan sayısında düşüş


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni