• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Serter: “Bu yüzyıl kadınların yüzyılı olacak”

04 Aralık 2019 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

Serter: “Bu yüzyıl kadınların yüzyılı olacak”

   ► Konak Belediye Başkanı Abdül Batur: “Konak Belediyesi kadına pozitif ayrımcılık uygulayan bir belediyedir ve böyle de olmaya devam edecektir”

           SELDA AK     
     Konak Belediyesi ve İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) ortaklığında 5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeniyle, 26. Dönem Milletvekili Gülsün Bilgehan, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ve 22. Dönem CHP İzmir Milletvekili Türkan Miçoğlu’nun konuşmalarını yaptığı “Kadın Yoksa Demokrasi Yok” paneli, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Konferans Salonu’nda gerçekleşti.
     Moderatörlüğünü İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğr. Gör. Itır Bağdadi ve İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) ve İKKB Başkanı Huriye Serter’in yaptığı 2 oturum olarak düzenlenen panele, Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Meryem Düzgünkaya, Hüsnü Babacan Gömlekli, Canan Öztürk, katıldı. Kadınların 13 yaşından önce evlendirilmesi ile ilgili meclisten geçen yasayı presto eden kadınlar bileklerine kırmızı kurdele taktı. Serter, Başkan Batur’a da kırmızı kurdele taktı.

     İZİKAD ve İKKB Başkanı Huriye Serter açılış konuşmasında kadınların seçme ve seçilme hakkının 85. yılı olduğunu hatırlatarak, Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü’nün kadın hakları konusunda yaptığı çalışmaları anlattı. Serter, “Sevgili Atamızın gecesini gündüzüne katarak verdiği kadın hakları mücadelesinden söz ederek başlıyorum. Kadın hakları konusunda fark yaratan Atatürk 16 Ocak 1923’te İstanbul basının karşısına çıkarak kadınlara seçme seçilme hakkı verilmesi gerektiğini açıkladı. Laikleşme yolunda atılan her adım aynı zamanda kadınlarımızı da yavaş yavaş karanlıktan aydınlığa taşıyacaktır. Cumhuriyet döneminde kadın hakları konusundaki en önemli adım 17 Şubat 1927 tarihinde kabul edilen Medeni Kanundur. Bu kanunla kadınlar, yasalar önünde erkeklerle eşit hale getirilmiştir. 1927 yılında İstanbul’da bir kongre toplanır, kadınlara oy hakkı ve yerel seçimlere katılım hakkı istenir” dedi. Serter, “Kadınların ekonomik ve fiziksel şiddete maruz kalması, karar alma süreçlerine katılamaması aslında kadın meselesi değil, insan hakları ve demokrasi meselesidir. Bir ülkede karar alama süreçlerinde nüfusun yarısı temsil edilemiyorsa o ülkede alınan kararların demokratik ve çoğulcu oluğunda söz edilebilir mi, biz erkek ve kadınlar el ele vererek bu cinsiyetçi anlayışı yenebileceğimizi düşünüyoruz. Bu yüzyıl kadınların yüzyılı olacak bundan eminiz. Bu panelde yer alan, yapılmasını sağlayan herkese teşekkürlerimi iletiyorum” diye konuştu.

“Adımlarımız hızlandı ancak yeterli değil”
     Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ise konuşmasında, “Dünyada her şey kadının eseridir. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sözleri ile sizlere seslenmek istiyorum. Atatürk, 1925’te Kastamonu’da yaptığı konuşmada: “Toplumu kalkındırmak istiyorsak daha etkili bir yol vardır o da Türk kadının çalışmalarımıza dahil etmek bilimsel, toplumsal ve ekonomik hayatta yardımcısı ve koruyucusu yapmak” diyor. Bu konuşma ile kadın-erkek eşitliği ilkesini açıkçası ortaya koydu. Evrensel insan hakları açısından çok daha önce söylemiş ve uygulamaya geçmiştir. Günümüzde, kadını eve kapatan, onları toplumun dışına itmeye çalışan, erkek egemen toplumu hakim kılınmak isteyen anlayışı görüyor ve bu anlayışa şiddetle karşı olduğumuzu belirtiyoruz. Kadının her alanda erkekle aynı haklarda ve eşit olması gerektiğini savunuyoruz” şeklinde konuştu.

     Batur, “Mustafa Kemal yaşamının her döneminde kadına önem vermiş, kadının sosyal ve ekonomik alanda güçlenmesini sağlayan büyük bir liderdir. Atatürk dünyaya bu konuda öncü olmuştur. Kadınımız İtalya’dan 11 Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 30 yıl önce kadınlara seçme ve seçme hakkı veren uygulamayı hayata geçirmiştir. Kadın yoksa demokrasi yoktur diyoruz! O dönemlerden bu dönemlere adımlarımızın hızlandığını ancak yeterli olmadığını söylemek istiyorum. Siyasal hayata katılımda kadınların önüne koyulan engellerin kaldırılması ve karar verici olmalarının önü açılmalıdır. Bu yolun açılması için parlamento ve devletin göstereceği çaba ve hassasiyet son derece önemlidir. CHP tüzükte bir değişiklik yaparak kadın kotasını yüzde 33’e yükseltti. Kadın kendini ispat ediyor zaten… Kotasız milletvekili olan arkadaşlarımız burada. Onlar bileğinin gücüyle bu günlere geldiler. ‘Birlikte Konak’ dedik. Bu çemberde kadınların yerinin geniş olduğunu bilmenizi isteriz. Bu açıdan çok önemli çalışmalara imza atıyoruz. Konak Belediyesi kadına pozitif ayrımcılık uygulayan bir belediyedir ve böyle de olmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

     İsmet İnönü’nün torunu, 26. Dönem Milletvekili Gülsün Bilgehan Toker, konuşmasına Cumhuriyet’in kurucularından, ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve hayatını kaybeden tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter’in fotoğrafıyla başladı. Toker, “Bu fotoğrafta gülümseme var, samimiyet var. Dedem de adımı ‘Gülsün’ koymuş. Ben bugün bütün kadınlar, gelecek kuşaklarda ‘gülsün’ diyorum. Kadınlara seçme ve seçilme hakkını veren kanun teklifini İsmet İnönü’nün vermesi anlamlıdır” dedi.


+ Benzer Haberler
» Türkiyenin en büyük sanayi kuruluşu TÜPRAŞ
» Axess Business’tan Petrol Ofisi’nde büyük fırsat
» TPF Radyo yayın hayatına başladı
» Egeli ihracatçılar: STA müzakereleri en kısa sürede başlatılmalı
» Konak Belediyesi ‘Sıfır Atık Belgesi’ aldı
» Gürer, ehliyet affı için Kanun Teklifi verdi
» Çin’in otomotiv sektöründeki toparlanması devam ediyor
» Avrupa’nın nüfusu 447,7 milyon oldu
» Turkcell’li esnafa can suyu desteği; Esnafın üç aylık sabit interneti Turkcell’den
» Tavuk sektörüne robotlar girdi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.07.2020
  Ticaret 13.07.2020
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni