• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe: Dış ticaret diplomasisi oluşturmalıyız

04 Aralık 2019 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe: Dış ticaret diplomasisi oluşturmalıyız

           ANKARA TİCARET     
     Türkiye Bilişim Derneği (TBD) ve Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği (TGBD), Bilkent Cyberpark’ta, “Teknokentlerde Yer Alan Bilişim Teknolojileri Şirketlerinin Küreselleşmesi İçin Kritik Unsurlar” başlıklı toplantı düzenledi. 2019-2023 dönemini kapsayan On Birinci Kalkınma Planı’nın hedefi doğrultusunda, alan bilişim teknolojileri ve bilişim sektörüne yönelik vizyon ve stratejilerin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleşen toplantıya kamu, üniversite, TBD, TGB, özel sektör temsilcileri katıldı. Toplantıda yazılım ihracatı ve ekosistemi, Ar-Ge’si, Ar-Ge sonuçlarının ticarileşmesi, fikri haklar ve bu kapsamda markalaşma, insan kaynakları, sektörün sorunları ve çözüm yolları ele alındı.
     Çalıştay, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Faruk İnaltekin ve Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı Rahmi Aktepe’nin açılış konuşmaları ile başladı. Türkiye Bilişim Derneği Merkez İcra Kurulu Başkanı Aydın Kolat ‘’11. Kalkınma Planı Doğrultusunda Teknolojik Gelişmeler ve Hedefler’’ konusu hakkında bilgi verdi. Moderatörlüğünü Mahmut Kiper’in üstlendiği çalıştay, çalışma yönteminin tanıtılması ve ilk oturumun açılışı ile başladı.
     Çalıştayda katılımcılar; Teknoparklarda yer alan firmaların yetkinlikleriyle ihtiyaç sahiplerinin buluşturulması noktasında bir model oluşturma yetersizliğine değinerek, sektördeki firmalardan bazılarının ticari kazanım elde etmekten ziyade teşviklerle ayakta kalmaya çalıştığını, firmaların idari ve mali konular ile proje yönetimi konusundaki bilgi eksikliğini giderecek kümelenme ve hızlandırıcı programlar yetersiz kaldığını aynı zamanda yazılım AR-GE’si çıktısının ticarileşebilen bir ürün olması gerektiği dile getirildi.

“DIŞ TİCARET DİPLOMASİSİ OLUŞTURMALIYIZ”
     Toplantıda konuşma yapan TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, “Ülkemizde yaklaşık sayıları 4 bine ulaşmış yazılım firmalarının birçoğu ihracat yapmak, ürünlerini yurtdışında da pazarlamak istiyor. Bu firmaların işbirliği için kümelenmek gibi alternatif çözümlerle güçlenmesi, üretim ve pazarlama açısından başarılı sonuçlar sağlayabilir. Türkiye olarak dış ticaret diplomasisi oluşturmalıyız” diyerek şu ifadeleri kullandı:
     “Küresel piyasalarda rekabetçi olabilmek için yenilik yaratma kapasitesinin devamlılığını sağlamak gerekiyor. Bu konuda da devreye teknoparklar giriyor. Ayrıca küçük gruplar halinde çalışan genç yetenekler var, haklarında bazı başarı hikâyeleri duyuluyor. Bu grupların da mutlaka desteklenmesi gerektiğine inanıyorum.
     Bu gün kamuda kullanılmakta olan bilişim çözümlerinin yaklaşık % 90’nın yabancı menşeli. Dijital dönüşümde kamuda ihtiyaç duyulan yazılım ve donanımların yerli ve özgün olanlarının seçilmesi, geliştirilmesine destek verilmesi ve hızla kamuda yaygın olarak kullanılmasının sağlanması gerekiyor. Markalaşma ve ihracat bu zemine dayalı olarak gerçekleşecektir.

DÜNYA EKONOMİSİNDE YAVAŞLAMA TÜRKİYE İÇİN FIRSAT
     Dünya ticaretinin 2019 yılında miktar olarak yüzde 3,6 genişlemesi beklenirken, petrol, emtia ve mal fiyatlarındaki durağanlaşma ile birlikte değer bazında ancak yüzde 5 büyüyeceği ve 19,6 trilyon dolara ulaşabileceği öngörülmektedir. Dünya ekonomisinde yavaşlama ve korumacılık önlemleri mal ticaretindeki genişlemeyi de sınırlayacaktır. Buna bağlı küresel ihracat performansının 2017 ve 2018 yıllarının altında kalacağı öngörülmektedir. Burada ben bir fırsat görüyorum. Bu kriz içerisinde ileri teknoloji ihracatını artırabilenler için bir kâr söz konusu olacak.

BİR ÜLKE SAHİP OLDUĞU MARKALAR KADAR ZENGİNDİR
     Bu arada bir noktayı unutmayalım. En büyük Yerli yazılım teşviki yerli ve milli ürünlerimizi kendimiz kullanmakla gerçekleşecektir. Bir ülke sahip olduğu markalar kadar zengindir. Yüksek teknolojiye dayalı sektörler, eğitimli iş gücüne ihtiyaç duyan sektörlerdir. Bu kapsamdaki insan kaynağı, Türkiye’nin hem güçlü hem zayıf yönü olarak ortaya çıkıyor. Bu alanda kullanılabilecek insan kaynakları sayısı yeterli düzeyde değil ama genç nüfusumuz kısa süre içerisinde en iyi şekilde yetiştirilebilir.

BEYİN GÖÇÜNÜ DURDURACAK İSTİHDAM VE TEŞVİK POLİTİKALARI GELİŞTİRMELİYİZ
     Kompleks problem çözen, yaratıcı düşünen insanlar gelecekte daha da önemli olacak. Üniversitelerin müfredatlarında bilişimle ilgili bölümlerinin üst niteliklerde ve daha fazla sayıda eleman yetiştirmeleri önemli. Bu nedenle, ülkemizde BT eğitimi veren tüm üniversitelerin ilgili bölümlerindeki müfredat ve olanaklar hızla pozitif yönde eşitlenmeli. Sadece Kod yazmak değil, algoritma tasarlamak, sistem kurmak önemli. Türkiye’nin en iyi okullarından mezun öğrencilerin kodlama yazması üst düzey eleman eğitimi açısından tek odak değildir. Yalnızca Bilgisayar Mühendisliği değil, tıp, hukuk ya da herhangi başka bir eğitim alanında yetişenlerin mutlaka dijital yetkinliklerinin bulunması artık şart. Ayrıca her alanda yaşanan beyin göçünü durduracak istihdam ve teşvik politikaları ve yüksek nitelikli bilişim alanı çalışanlarının özlük haklarını tanımlı ve eşitlik taşıyan bir duruma getirmek de yıllardır üzerinde çaba sarf ettiğimiz bir konu.”


+ Benzer Haberler
» Kötüleşme devam ediyor
» Limondaki ihracat kısıtlaması kaldırıldı
» 7 aylık kimya ihracatı 10 milyar doları aştı
» Koronavirüs emlak tercihlerini değiştirdi
» Ticaret Heyetleri Kolombiya ve Meksika ile devam edecek
» Armatür sektöründen mesleki eğitime tam destek
» YAYBİR yayıncılık sektörünü uyardı; Rakamlar pozitif ama iyimser olamıyoruz
» VakıfBank’tan alışverişe QR kodlu dokunuş
» Akıllı sürüşün öncüsü Nissan ile %0 faizle heyecan yollarda
» Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, aktiflerini 22 milyar TL’ye yükseltti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 08.08.2020
  Ticaret 07.08.2020
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
  Ticaret 04.08.2020
  Ticaret 30.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni