• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Sürdürülebilirlik için kaynakları verimli kullanmalıyız”

04 Aralık 2019 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

“Sürdürülebilirlik için kaynakları verimli kullanmalıyız”

           KÜBRA TOPAL     
     Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV), ‘TTGV Yeşil Başarı Öyküleri etkinliğinin ilkini İzmir’de düzenledi. Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) katkılarıyla gerçekleştirilen ‘Yeşil Başarı Öyküleri #1’ paneline, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ultav, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Genel Sekreteri Dr. A. Mete Çakmakcı, TTGV geçmiş Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Yüce ve EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar katıldı. Ayrıca panele, İzmir’de temiz üretimde farklı öncü modellerle başarılı örnekler sunan firmalar da konuk edildi.

“EBSO olarak Çevre Çalışma Grubu’na sahibiz”
     Açılış konuşmasını yapan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, açıklanan tüm küresel trendlerde, makro tehditlerde, riskler sıralamasında ilk 3 arasında, insanoğlunun çevreye verdiği zararın yer aldığını belirterek; kaynakların etkin ve verimli kullanımının çözümlerin başında geldiğini vurguladı. Yorgancılar, “Dünyanın en güvenilir derecelendirme metodolojilerinden olan CDSB’nin gerçekleştirdiği araştırmaya göre, toplamda 17 trilyon dolar katma değer yaratan dünyanın en büyük şirketleri, iklim değişikliği riski sebebiyle 1 trilyon dolar maddi kayıp yaşayacaktır.

     Daha az etkiyle, daha çok değer yaratma mümkün iken, üstelik de bu şekilde çevre dostu olmanın yanı sıra, verimlilik kazancı ile ekonomik getiri de sağlanabiliyor ise neden bu yöntemde yoğunlaşmayalım ki? Bu noktada da, firmalarımız açısından farkındalık büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.
     Sürdürülebilirlik adına gelecek nesil ve temiz bir dünya için kaynakları daha etkin ve verimli kullanmayı, eyleme dönüştürmenin zorunluluğundan bahseden Yorgancılar, “Zira, İzmir’de atıktan enerji üretimine başlanması gibi güzel adımlar bu zorunluluğun bir sonucudur. Ama yeterli olmadığını da biliyoruz. Ege Bölgesi Sanayi Odası olarak, bizler de sorumluluğumuzun farkındayız ve çok uzun yıllardır, sanayicilerden, akademisyenlerden oluşan çok aktif olarak çalışan bir Çevre Çalışma Grubu’na sahibiz” dedi.

“Gençler bilim devrimini yakalıyor”
     Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ultav da her kırılma döneminde olduğu gibi sağlam bir taban isteniyorsa kaos ve belirsizlik yöntemi konusunda özel çaba sarf etmenin gerekli olduğunun altını çizdi. Ultav, “Sizden çıkan bir bilgi daha derinleşmiş olarak size geri dönmüyorsa yanınızda çalışan insanları çok iyi sorgulamanız gerekiyor. Önümüzdeki dönemde, endüstriyel dönemden ziyade asıl önemli olan en etkin parça bilim dönemidir. Girişimcilik, inovasyon, şirketlerin içyapısı içine gömülmeye başlandı. Bilim açığını geliştiren gençler bilim devrimini yakalıyorlar.

     Bilimde önemli atılımlar var. Bugünün inovasyonu gerçek reel çözümler bulmaktır. Bunlar; akıllandırma, lojistik sürtünmesizliği, büyük veri ve yapay zekâ ile yüzleşme. Yeşil başarı öykülerinin de temelinde yatan sürdürülebilirlik ile de enerji verimliliği ile yeşile yani temiz kaynaklara ulaşıyorsunuz. Doğanın kaynaklarını daha iyi kullanarak; okuyan, hayal eden ve yeni paradigmaları kontrol eden yepyeni bir bilim ile oluşacaktır” ifadelerini kullandı.
     Açılış konuşmalarının ardından ‘Temiz Üretim Uygulamalarına Bölgesel Bakış ve Yeşil Büyüme Yaklaşımı’ ve ‘Yeşil Başarı Öyküleri’ paneli gerçekleşti.


+ Benzer Haberler
» Marangozluk ve Çıraklık Eğitim Merkezi’nin temeli atıldı
» Gürer: “Bakanlık KDK kararına neden uymuyor?”
» LÖSEV, Dünya Gönüllüler Günü’nü kutladı
» Ortadoğu ve Batı Asya’nın belediye başkanları İzmir’de buluştu
» Doğaltaşta fiyatı markalaşarak yükseltebiliriz
» Kadın girişimciler İspanya’da buluştu
» Dijital çağın kazananları tasarruf etmeyi bilen “Akıllı” KOBİ’ler olacak
» “İş Hayatında Blok Zinciri 2019 Konferansı”nda tartışıldı
» “İzmir, iş makineleri sektöründe 3’üncü sırada yer alıyor”
» Turizmde dijitale doğru adım adım


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 07.12.2019
  Ticaret 06.12.2019
  Ticaret 05.12.2019
  Ticaret 04.12.2019
  Ticaret 03.12.2019
  Ticaret 02.12.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni