• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İş dünyasından ‘sosyal adalet’ vurgusu

04 Aralık 2019 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

İş dünyasından ‘sosyal adalet’ vurgusu

   ► TÜSİAD YİK: Gelir dağılımı bozuluyor, işsizlik çok yüksek.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı’nda “sosyal adaleti” mesajı verdi.
     YİK Başkanı Tuncay Özilhan ve TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski’nin konuşmalarında, hukuk üstünlüğü, kurallı-liberal ekonomi, sosyal adalet, işsizlik, eğitim ve kadın sorunları ön plana çıkardılar. 
     TÜSİAD’ın geleneksel olarak Ankara’da düzenlediği yılın ikinci Yüksek İstişare Konseyi öncesi verdiği kokteyle ve YİK toplantısı açılışına siyasetçilerin katılımı sınırlı oldu. Hükümetten herhangi bir bakan ve üst düzey bürokratın katılmadığı resepsiyona, CHP, İYİ Parti, DP, HDP, Saadet Partisi ve BBP’den genel başkan yardımcısı düzeyinde katılım oldu.

     TÜSİAD YİK Başkanı Tuncay Özilhan, yaptığı konuşmada sık yapılan seçimler ve gergin siyasetin gündeme hakim olması nedeniyle sosyo-ekonomik sorunların ihmal edildiğini söyledi. Bu sorunların başında gelir dağılımı geldiğini belirten Özilhan, 2010’a kadar iyileşme gösteren gelir dağılımının daha sonra bozulmaya başladığını belirtti. Özilhan, konuyla ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu:
     “İşsiz sayısı 4 milyon 650 bine ulaştı. Ekonomideki sıkıntılar en çok toplumun en yoksul kesimlerini etkiledi. İşsizlerin yüzde 17’si nitelik gerektirmeyen işlerde çalışanlar. İnşaatta 500 bin kişi işsiz kaldı. Para ve maliye politikaları ile konjonktürden kaynaklı sorunlarda bir parça hafifleme görülmüşken, şimdi yoksullukla mücadele ve gelir dağılımının daha adaletli hale getirilmesi konusuna çaba harcamak gerekiyor.”

İşsizliğe karşı ilave tedbir gerekiyor
     Ekonominin yeniden büyüme sürecine girdiğini ancak gerek iç talep, gerekse dış talepteki baskıların büyümenin yüksek hızda olmasını engellediğini ifade eden Özilhan, istihdam kaybının 800 bin kişilere ulaştığını vurguladı. Özilhan, “Ekonominin yavaşlaması ya da hızlanmasının istihdam üzerindeki etkisi zaman alır. Ekonomi büyüme sürecine girerken işsizlikteki düşüşün arkadan gelmesi beklenen bir durum. Ancak ekonomik daralma düşük gözükmesine rağmen işsizliğin bu kadar yüksek seviyelere gelmiş olması son derece endişe verici. Bu durumun çözümü için sadece büyümenin geri dönmesini beklemek yetmeyebilir, ilave tedbirler alınması gerekebilir” dedi.

“Enerji ve altyapı yatırımlarındaki hataların bedelini ödüyoruz”
     Türkiye’nin kaynaklarını değişim ve yüksek katma değerli alanlara ayırması gerektiğini belirten Özilhan, süreçlerin iyi planlama ile başlaması ve uygulanması gerektiğini vurguladı.
     Özilhan, “Aksi halde ulaşmak istediğimiz hedeflere ulaşamayız. Üstüne bir de lüzumsuz yere kaynak israfı ve çevre tahribatı yapmış olur, para ve zaman kaybederiz. İşte enerji sektöründe, altyapı yatırımlarında, kentsel dönüşümde ve hatta eğitimdeki planlama hatalarının bedelini hepimiz ödüyoruz” diye konuştu.

Ekonomide kırılganlıklar devam ediyor
     TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski de konuşmasında Türkiye’nin batı ittifakındaki yerini netleştirmesi ve iklim değişikliği, sayısal dönüşüm başta olmak üzere gelecek dönem ekonomik, sosyal süreçlere uyum sağlaması gerektiğini söyledi.
     Simone Kaslowski, büyüme trendine girilmesine rağmen başta işsizlik olmak üzere ekonomik kırılganlıkların devam ettiğini belirtti. Türkiye ekonomisin yüzde 5’in altında büyümesi halinde işsizlikte gerileme görülmeyeceğini belirten Kaslowski, “Ekonomi büyümeye geri dönülmesine rağmen bugün yatırım ortamının iyileştiğini, kırılganlıkların sona erdiğini söylemek henüz mümkün değil. Güven ortamını yeniden tesis etmeliyiz; bunu yapmanın yolu; hukuk devleti ilkelerini gerçek anlamda uygulamaktan, rekabetçi piyasa ekonomisi ilkelerinden taviz vermemekten, para ve maliye politikalarında tutarlı ve öngörülebilir hareket etmekten geçiyor” dedi. Kaslowski, yüksek kamu ve özel sektör dış borcunun risk unsuru olmayı da sürdürdüğünü vurguladı.

 “İstişaresiz” vergi düzenlemesine sert eleştiri
     TÜSİAD, TBMM’de kabul edilen vergi yasasına karşı daha önce yazılı açıklama ile gösterdiği tepkiyi YİK Toplantısı’nda yeniden gündeme getirdi. TÜSİAD Başkanı Kaslowski YİK Toplantısı’ndaki konuşmasında, “İktisadi kesimlerde tedirginlik yaratan düzenlemeler içeren yeni vergi tasarısı yeterince istişare edilmeden Meclis’ten geçirildi. Kayıtlı kesimin üzerine daha fazla yük getiren bu düzenleme, yıllardır beklediğimiz, vergiyi tabana yayacak, vergi adaletini sağlayacak ve kayıt dışılığı azaltacak reformlar içermemekte; kamu açığının süratle kapatılması gayesi taşımaktadır. Ancak vergi bazının tahrip olması, kamu açığından daha ciddi bir sorundur” dedi.


+ Benzer Haberler
» KOBİ’ler iş konseylerine katılacak
» 84 projeye 113 milyon TL hibe sağlanacak
» Yeni enerji teknolojileri uluslararası yatırımcıların radarında
» Türkiye Genç İş Adamları Derneği’nin Avrupa birliği çıkarması
» tesa; Türkiye’de 25. yılını kutluyor, zirvedeki yerini güçlendiriyor
» oliVelo için başvurular başladı
» Makine ihracatı yüzde 1,8 arttı
» Boyalık, Travel Turkey’de turizmcileri buluşturdu
» Cordelion Taypark Binicilik Okulu’na coşkulu açılış
» “Yüzde yüz yerli sermaye ile üretim yapıyoruz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 07.12.2019
  Ticaret 06.12.2019
  Ticaret 05.12.2019
  Ticaret 04.12.2019
  Ticaret 03.12.2019
  Ticaret 02.12.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni