• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Tedarikçi finansmanı bu yıl da ekonomi ve piyasalar için önemli bir enstrüman olacak

16 Ocak 2020 Perşembe 09:00
12
14
16
18

Tedarikçi finansmanı bu yıl da ekonomi ve piyasalar için önemli bir enstrüman olacak

           HABER MERKEZİ     
     Türkiye ekonomisi ile tedarikçi finansmanına ilişkin 2019 yılını değerlendiren Figopara’nın Genel Müdürü Avşar Dirgin, yılın ikinci yarısında piyasada yukarı dönüş sinyallerinin alınmaya başlandığını, 2020 yılında da olumlu beklentilerinin olduğunu söyledi. Dirgin, tedarikçi finansmanının piyasa ve ekonomi için önemli enstrüman olmayı sürdürdüğünü de sözlerine ekledi.

     Dijital tedarikçi platformu Figopara’nın Genel Müdürü Avşar Dirgin, Türkiye ekonomisi ve tedarikçi finansmanın 2019 yılını değerlendirerek, 2020 ve 2023 yılı ekonomi öngörüleri ile hedeflerini paylaştı.
     İlk etapta 2019 yılının değerlendirmesini yapan Dirgin, “Bu yılın ilk yarısı, geçmiş senelere nispeten daha zor oldu. Kurumsal firmalar ile KOBİ’ler, finansal konjonktüre uyum sağlamak için yatırımları durdurmak veya harcamalarında kesintiler yapmak zorunda kaldılar. Yılın ikinci yarısında ise hükümet ve Merkez Bankası’nın önlemleriyle faiz oranlarının geriye gelmesi,  bununla beraber döviz kurunun da daha stabil hale gelmesiyle başta ihracat olmak üzere tüm sektörlerde daha öngörülebilir bir atmosfer oluştu. Bu rahatlama ile de piyasada yavaş da olsa yukarı dönüş sinyallerinin alınmaya başlandığını söyleyebiliriz” dedi. 

     2020 ile ilgili öngörülerini de paylaşan, özellikle de ikinci çeyrekten itibaren piyasaların 2019’a göre daha fazla rahatlayacağına dikkat çeken Dirgin, şöyle devam etti: “Ticaret ve işlem hacminin daha da yüksek oranlarda artmaya devam edeceğini öngörüyoruz. Olumlu beklentilerimiz var. 2020 yılı içerisinde, 2018’de yaşadığımız gibi bir kur şokunun yaşanacağını öngörmüyoruz. Enflasyonda ise tek haneli rakamları görmeye devam edeceğiz.”

TEDARİKÇİ FİNANSMANI ÖNEMLİ BİR ENTSTRÜMAN
     Figopara Genel Müdürü Avşar Dirgin, tedarik finansmanındaki son durumları ve hedeflerini de değerlendirdi. Dirgin bu konuda da, “Tedarikçi finansmanı bu noktada büyük adette tedarikçi ile çalışan firmalar (alıcı firmalar) için hem kendi nakit akışlarını dengeleme ve iniş çıkışlardan daha az etkilenme; hem de kredi verme noktasinda iştahları azalan bankaların; piyasaya para enjekte etmelerini kolaylaştıran finansal bir enstrüman olmaya devam etti. Zaten finansal olarak ayarlama yapmak zorunda olan ya da likit sorunu yaşayan işletmeler ise alıcı firmaların garantisi altında; bankalardan çok daha rahat iskonto işlemi yaparak ticari hayatlarına kolaylıkla devam etti. “

     Figopara olarak bugün tedarikçi finansmanı platformu sayesinde büyük alıcılarla çalışan yüzlerce tedarikçinin bu sayede kolayca ve en uygun koşulda nakde kavuşmasını, böylece ticaretlerini sorunsuzca devam ettirmelerini sağlamaya devam ettiklerine dikkat çeken Dirgin, “Bizim için bu yıl 2018’e göre yaklaşık 3 kat büyüdüğümüz, tek seferde 10 Milyon TL’ye varan gibi ciddi iskonto işlemleri gördüğümüz hareketli bir yıl oldu. Bununla birlikte bu yıl hissedar yapımızda bir değişiklik oldu. Artık uluslararası yatırım fonları; dünyanın önde gelen yatırım bankası da ailemizin bir parçası. Bu doğrultuda 2020 ve ileriki yıllardaki hedefimiz, önce yurt içindeki işlem hacmimizi arttırmak sonrasında mevcut ürün ve servislerimizi uluslararası pazarlarda kullanıma sunmak. Tabii cumhuriyetimizin 100. yılında; finansal enstrüman olan tedarikçi finansmanını tüm sektörlerdeki KOBİ, OBİ ve diğer kurumlar için daha da ulaşılabilir yapma hedefimiz var”  diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Durum ciddiyetini koruyor. Aktif vak’a sayısı iki gündür artıyor
» Eximbank’tan uluslararası işbirliği
» 115 ürüne ek gümrük vergisi getirildi
» Hazır giyim ihracatı tarihi rekor kırdı
» Deniz turizmi sektöründe almanya sevinci
» MB’den çekirdek enflasyon vurgusu
» “Otomobile olan talep artarak devam edecektir”
» İzmir Zabıta Teşkilatı 64 yaşında
» Ulusal fotoğraf yarışmasına başvurular başladı
» Reklam kurulu’ndan ünlülerin tanıttığı takviye edici gıda ürünlerine ceza


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
  Ticaret 04.08.2020
  Ticaret 30.07.2020
  Ticaret 29.07.2020
  Ticaret 28.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni