• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Tabanda olan vergiyi tavana yaymalıyız”

16 Ocak 2020 Perşembe 13:00
12
14
16
18

“Tabanda olan vergiyi tavana yaymalıyız”

   ► Prof. Dr. Refet Gürkaynak, “Kadınların sorunları düşünülmeden yapılan her iktisat politikasının içi boş olacaktır.”

           SELDA AK     
     BASİFED ve ESİAD işbirliğinde, Bilkent Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Refet Gürkaynak’ın konuk konuşmacı olduğu, “2020 Yılı ve Sonrası Ekonomik Model Önerileri” konulu toplantı Swiss Otel’de gerçekleştirildi. Açılış konuşmalarını Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri ve Batı Anadolu Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya Ösen’in yaptığı toplantıya iş dünyası yoğun ilgi gösterdi.               

“Kadınların iş gücüne katılım oranı yeterli değil”
     Bilkent Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Refet Gürkaynak, ekonomik krizi atlatmak için bankaların borçlandırıldığını ve ülkede şirket batıklığının kredilerle çözülemeyeceğini belirtti. Türkiye’nin 2020 yılında birikmiş tüketim talebinin etkisinin artmasıyla yüzde 4.5 oranında büyüyebileceğini belirten Prof. Gürkaynak, “Medeni ülkeler arasında en çok dolaylı vergi toplayan ülke Türkiye’dir, bu da adaletsizlik yaratıyor. Bunun önüne geçmek için tabanda olan vergiyi tavana yaymalıyız. Dikkat etmemiz gereken konuların başında kadınların iş gücüne katılım oranları. Ülkemizde kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 35. Bizim gibi bir ülke için bu oran yeterli değil. Türkiye’de 11 milyon ev hanımı var. Kadınların sorunlarını çözmeden atacağımız her adım yetersiz olacaktır. Kadınların sorunları düşünülmeden yapılan her iktisat politikasının içi boş olacaktır. Kadınların iş gücüne katılımını sağlamak teknolojik devrim yapmaktan daha kolay ve kadın konusu halledildikten sonra her şey istenilen düzeye gelecek. Yapısal reformların en büyüğü ve en güzeli budur” dedi.

“2020 yılında kalıcı önlemler alınmalı”
     Toplantı açılışında konuşan ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri, dünyadaki ekonomik ve jeopolitik risklerden etkilenmeyen, daha sağlam temellerin üzerine oturtulmuş bir ekonomi modeline ihtiyacımız olduğunu aktardı. Başkan Sivri, “Uzun vadeli perspektifle adalet, eğitim, kadınların işgücüne katılım politikalarının sivil toplum ve özel sektörle birlikte oluşacak adil kapsayıcı bir vergi sistemi ile şekillenecek bir Türkiye bizi güncel değişkenlerin olumsuz etkilerinden koruyabilir. Bu doğrultuda Avrupa Birliği’ne üyelik süreci, hem küresel rekabette daha güçlü bir Türkiye hedefi hem de ortak ve evrensel değerlerimiz yönünde Türkiye’nin sosyal ve ekonomik refahına katkısı açısından büyük öneme sahiptir. Brexit sonrası İngiltere ile serbest ticaret anlaşmalarının tesisi de önemlidir. Komşularımızla ticaret ilişkilerimizi geliştiren bir dış politikanın izlenmesi ülkemiz menfaatine olacaktır. Bu çerçevede, kısa vadeli politikaların yanı sıra uzun vadeli stratejileri bugünün gerçekleri çerçevesinde ele almamız gerekiyor. 2020 yılında ekonomide bir toparlanma beklemekle birlikte, en önemli konuların başında son yıllarda yaşadığımız istihdam kayıpları ve genç işsizliğinin düşürülmesini, enflasyonun tek haneli rakamlara inmesi için kalıcı önlemler alınması olarak görüyoruz” diye konuştu.

“Bilim ve reel sektör stratejisi oluşturmalıyız”
     Türkiye’nin yeni endüstri devrimi kapsamında üretim teknolojilerini yenileme zorunluluğunun bulunduğuna dikkat çeken Başkan Sivri, “İnsanın yeniden tanımlandığı yıkıcı teknolojilerin etkilerinin tüm dünyada tartışmalı hale geldiği bir çağda özellikle inovasyon kapasitesinin ve verimliliğin yüksek standartlara getirilmesi, bu alanda yatırım yapılması, kısıtlı kaynakların bu yöne yönlendirilmesi lazım. Dünyanın teknoloji ve tekillik tanımı altındaki temel bilimlerdeki güncel ajandasıyla uyum sağlayan, 20 yıllık perspektife sahip uzun vadeli bir programa dayalı bir bilim stratejisi ve reel sektör stratejisi oluşturmamız gerekiyor. Yatırımcı şirketlerin ve Araştırma Merkezlerinin ilgisini çekecek şekilde, çekim gücünü yaratan teknoloji vadisi gibi projeleri destekleyecek programlara ihtiyaç var. Böyle bir vizyon tüm sektörlere öngörülebilirlik sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

“Sanayi ve kalkınma odaklı modele geçmeliyiz”
     BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya Ösen ise yaptığı konuşmada “Önümüzdeki dönemde odağımıza yüksek verimlilik ve yüksek katma değer artışı yaratacak üretimi koymalıyız. Vergiyi değil üretimi arttırmalıyız. Kayıt dışı ekonomi ile mücadele ederken vergiyi adil bir şekilde tabana yaymalıyız. Ekonominin güven unsuru üzerine inşa edildiğini unutmadan yatırım ortamını iyileştirip istihdam alanlarını geliştirip büyümenin kalitesi ve sürdürebilirliğine odaklanan sanayi ve kalkınma odaklı yeni bir ekonomik modele geçmeliyiz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Çeşme, geleceğin 50 yılının turizm merkezi olacak
» Yasadışı trol avcılığına geçit yok
» Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan “2030 Engelsiz Vizyon Belgesi”
» Başkan Soyer EuroVelo 8. Akdeniz Rotası İzmir Güzergahı’nı açtı
» “YEKDEM’in uzatılması yatırımcıya nefes aldırdı”
» Ödeme sistemlerinde yeni bir devir başlıyor
» Yıl sonu dolar kuru ve enflasyon beklentisi yükseldi
» Başkan Sandal’dan gazilere ziyaret
» Girişimcinin hassas noktası kur riski
» Başkan Soyer Gaziler Günü törenine katıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.09.2020
  Ticaret 18.09.2020
  Ticaret 17.09.2020
  Ticaret 16.09.2020
  Ticaret 15.09.2020
  Ticaret 14.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni