• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Mecliste ürettiğimiz siyasetin seviyesini korumak istiyorum”

15 Şubat 2020 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

“Mecliste ürettiğimiz siyasetin seviyesini korumak istiyorum”

   ► İzmir Büyükşehir Belediyesi şubat ayı olağan meclis toplantısının üçüncü oturumu gerçekleştirildi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi şubat ayı olağan meclis toplantısının üçüncü oturumu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer idaresinde gerçekleştirildi. Göç ve Uyum Komisyonu, Aile ve Çocuk Komisyonu ve Kooperatifler Komisyonunun üyeleri belirlendi. Mecliste şubat oturumlarının birincisi ve ikincisinde tartışmalara neden olan Seferihisar Belediyesi’nin 2018 Sayıştay raporu tekrar gündeme geldi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Soyer, “Ben o tartışmayı kapattım. Ben bu meclisteki yaptığımız çalışmanın, ürettiğimiz siyasetin seviyesini korumak istiyorum. Bunu aşağıya çekmeyi yakıştıramıyorum” diye konuştu.

 “Mecliste seviyenin aşağıya çekilmesine asla izin vermeyeceğim”
     Toplantını gündem dışı konuşma talepleri kısmında söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, şubat meclisinin ilk oturumunda Soyer ve AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe arasında yaşanan tartışmadan dolayı oluşan gerginliği hatırlattı.  AK Partili Hızal’ın eleştirilerine yanıt veren Soyer, “Pazartesi günü için neden bu kadar sinirlendiniz, hiddetlendiniz dediniz. Siz muhalifsiniz, ‘eleştirmek en doğal hakkımız’ diyorsunuz. Doğru, muhalefetin gereği budur ancak biz de Türkiye’de muhalefetiz. Kapsam dışı konuşmalar meselesinde Türkiye ile ilgili söz alan arkadaşların en doğal hakkı konuşmak, eleştirmek.

     Burada mesele şu, o gün söze ‘Aslan yattığı yerden belli olur ve Seferihisar Sayıştay raporunda şu şu dendi” diye başladı. Orada yakışıksız bulduğum şey, Büyükşehir belediye başkanına ‘aslan yattığı yerden belli olur’ deyip geçmiş dönemde yaptığı icraatlar, göreviyle ilgili ‘sen aslında buraya yakışmıyorsun’ tarzında bir şey söylenirse o söz oy veren yüzde 58’e ve bu meclise haksızlık olur.  Ben o tartışmayı kapattım. Yüzde 58 ve meclis adına kapattım. Ben bu meclisteki yaptığımız çalışmanın, ürettiğimiz siyasetin seviyesini korumak istiyorum. Bunu aşağıya çekmeyi yakıştıramıyorum. Hiddetim buna, kişisel bir derdim yok. Siz buradan bir algı yaratmaya çalışırsanız, bu seviyeyi aşağıya çeker. Aynı şeyi tekrar söylüyorum; bu mecliste seviyenin aşağıya çekilmesine asla izin vermeyeceğim. Herkesin çok daha yüksek bir seviyede siyaset yapabileceğini biliyorum ve bundan önceki deneyimim de bunu ön gösteriyor” ifadelerinde bulundu.

“Torbalı’nın ihtiyacı olan en doğru şey yapılacak”
     Meclis’te, bir önceki dönem AK Partili Torbalı Belediye Başkanı olan Adnan Yaşar Görmez tarafından Torbalı kent merkezi dışında yapılması planlanan ve bitmek üzere olan belediye hizmet binasını niteliğini değiştirerek, yeni bir belediye hizmet binasını kent merkezine yapılmak istenmesiyle ilgili iki önerge mecliste tartışma yarattı. Konuyla alakalı konuşan Soyer, “Kimse kinle intikamla iş yapmaz. O bina asla heba olmaz yapılan yatırım asla heba olmaz. Hastane yatırım birçok konuda torbalının ihtiyacı olan en doğru şey yapılır. Kentin doğası gereği meydan orada otopark belediye binası daha doğru gözüküyor. Bu bina için harcanan para heba olmayacak Torbalının ihtiyacı en doğru şekilde karşılanacak” diye konuştu.

Büyükşehirde yeni komisyonların üyeleri seçildi
     Göç ve Uyum Komisyonuna CHP Grubundan Özkan Gürsu, Bahar Gürsu, Deniz Bektaş, İbrahim Özkara, Hasan Ünal, Nezih Özuyar; AKP Grubundan Fikret Mısırlı Hakan Yıldız Hıdır Alptekin oy birliği ile seçildi. Aile ve Çocuk Komisyonuna, CHP Grubundan Dolunay Bayer, Şamil Sinan An, Suat Çağlayan, Seda Öztüre, Ali Gül, İzel Zenginobuz Derinsu, AKP Grubundan Dilek Yıldız Büyükdağ, Çile Özkul, Sema Yeşilçimen oy birliği ile seçildi. Kooperatifler Komisyonuna, CHP Komisyonundan Gamze Gül Çamur, Haydar Gültekin, Refik Süren Mustafa Gerçek, Fatma Ekicioğlu, Ali Yılmaz; AKP Grubundan İsmail Ekeroğlu, Mehmet Pınar, Alparslan Koparal oy birliğiyle seçildi.


+ Benzer Haberler
» İşçi sağlığına ‘bonus’lu destek
» Gayrisafi Yurt İçi Hasıla 2019 yılında %0,9 arttı
» İdlib’de 33 Türk askeri şehit oldu
» Ocak ayında 94 bin 540 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı
» Yücel’den 33 şehit için başsağlığı mesajı
» CHP’li Polat’tan Kaya’ya tepki
» “Madde kullanımıyla ilgili yol haritası belirlenecek”
» 2019’da 70 bin ton kestane üretildi
» MAN Lion’s Coach yolcu taşımacılığının firmaların gözdesi: Fulya Turizm’e 2, Keşan Birlik 1 adet yeni Lion’s Coach aldı
» Panasonıc Life Solutıons Türkiye, üniversite iş birliğinde örnek olmaya devam ediyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.02.2020
  Ticaret 28.02.2020
  Ticaret 27.02.2020
  Ticaret 26.02.2020
  Ticaret 25.02.2020
  Ticaret 24.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni