• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bugün değilse, ne zaman?

26 Mart 2020 Perşembe 12:00
12
14
16
18

Bugün değilse, ne zaman?

   ► Gıda güvenliğinin temeli tohumculuk bu dönemde daha çok desteklenmeli.

           ANKARA TİCARET     
     Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, dünyayı esir alan Koronavirüs salgınının olumsuz etkilerinin salgın sonrasında daha da ağırlaşmaması için gıda üretiminin kesintiye uğramaması gerektiğini ifade etti.
     Üretimin ve üreticinin bu dönemde çok daha fazla desteklenmesi gerektiğini kaydeden Akcan, ‘’Bu süreçte tarımın ve gıdanın vazgeçilmezliğini anlamayan kalmamıştır. Artık daha çok yerli ve milli üretim yapmalıyız. İthalat yapacak paramız olsa bile sınırların kapalı olması ve diğer ülkelerin ihracatı yasaklaması nedeniyle tarımsal ürünlere ulaşmak her zamankinden daha zor, hatta imkânsız olacak. Bunun örneklerini görmeye başladık.’’ dedi.

Fide üretilemezse sebzeyi, fidan üretilemezse meyveyi tezgâhlarda bulamayız
     Bitkisel üretimin devamlılığı ve hayvancılık için yem bitkilerinin üretimi için temel materyalin tohumluk, fide ve fidan olduğunu hatırlatan Akcan, ‘’Tahıl, bakliyat, sebze, meyve ve endüstri bitkilerinin üretiminin sürekliliğinin yerli üretimle, milli çeşitlerle sağlanması şart. Bunun için özellikle bu dönemde tüm tohumculuk sektörü olarak daha çok destek bekliyoruz. Şimdilik kuru gıdalarda stok sorunumuz yok, ancak tohumculuk mevsimlik bir uğraştır. Bu yıl örneğin buğday, arpa, mısır, ayçiçeği tohumluğu üretiminde sıkıntı yaşarsak, gelecek yıllarda bu ürünlerin stoğu yetersiz kalabilir.  Aynı şekilde mevsimlik olarak üretilen meyve ve sebze grubu ürünlerin arzında sorunlar olabilir. Fide üretilemezse sebzeyi, fidan üretilemezse meyveyi tezgâhlarda bulamayız.’’ ifadelerini kullandı.

     Tarlada yazlık hububat ekimlerin başladığını, çayır- mera, yem bitkileri ve pamuk gibi ürünlerde de iklime göre ekim yapıldığını, sebzede açık alan ve örtü altı ilkbahar ekim sezonunun başladığını hatırlatan Akcan,  ‘’Bu yetiştirme döneminde üretim alanlarında, AR-GE ve ıslahı faaliyetlerinin yürütüldüğü işletmelerde tarımsal faaliyetlerinin devamı çok önemli. Coronavirüs’e karşı gerekli tüm tedbirleri alıyoruz, bu tedbirler bile ek bir maliyet. Biz tüm tohumculuk sektörü olarak kendimizi önemli bir savaşın askerleri sayıyoruz. Bir askerimiz hastalanırsa yerine yeni istihdam sağlamak zorundayız. Biz dükkânı kapatıp gidemeyiz. Tamamen evde kalmamız mümkün değil. Çünkü canlı materyal yetiştiriyoruz. Halk sağlığı açısından üretim faaliyetlerinde ve verimlilikte olumsuz yönde bir etkilenme olmamasını sağlamak zorundayız.’’ dedi.

Destekler bu dönem artmayacakta, ne zaman artacak?
     Tohumculuğun tüm alt sektörleri için başta mazot ve elektrik maliyetleri olmak üzere KDV’nin ve döner sermeye ücretlerinin düşürülmesi gerektiğini söyleyen Akcan, ‘’Araştırma – geliştirme çalışmalarına, sertifikalı tohum üretimine ve kullanımına verilen destekler bu dönem artmayacakta, ne zaman artacak.’’ ifadelerini kullandı. 
     TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan, ‘’Örneğin fide üretiminde ortaya çıkabilecek bir olumsuzluk veya yetersizlik, salgınla mücadelede önemli bir yeri olan sebzelerin arzını etkileyecek ve sebzesiz bir yıl geçirme ihtimalimiz ortaya çıkabilecektir.
     En başta sebze üreticilerimiz fide alırken desteklenmelidir. Fide işletmelerinin SGK ve vergi ödemelerinde 3 ila 6 ay erteleme sağlanması, halen %8-18 arasında uygulanan KDV’nin %1’e indirilmesi ve uygulanan işlemler için ödenen döner sermaye ücretlerinin düşürülmesi bu süreci atlatmamız için gereklidir.’’ dedi.

     Akcan, ‘’Meyve üretiminin devamlılığı içinde fidancılık sektörünün desteklenmesi şarttır. Fidan kullanım ve üretim desteğinin artması, standart fidan üretimine de destek verilmesi kısa dönemde hemen devreye alınabilecek uygulamalardır.’’ şeklinde konuştu.
     Süs bitkileri sektörüne de değinen Akcan, ‘’ Gümrük kapıları kapandı. Sadece bu süreçte ihracat kaybımız 50 milyon dolar. 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayan bir sektörüz. Bu dönemde işletmelerimiz finansal açıdan desteklenmeli, en başta tarımsal destek kapsamına alınmalıyız.  Diğer alanlarda olduğu gibi KDV’nin ve kredi teminatlarının düşürülmesi, finansal erişim kolaylıklarının sağlanması sektörümüz ve ekonomimiz için çok gerekli.’’ açıklamasında bulundu.


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı son 2 günde 2.500’den fazla azaldı
» EİB’den sürdürülebilirlik projelerine devlet desteği çağrısı
» Migros Sanal Market, 81 ile ulaştı
» Sigorta sektörü son yaşanan sellerin yaralarını sarıyor
» Merkez Bankası, TL zorunlu karşılıklara uygulanan faizi düşürdü
» Haziran ihracatı küresel toparlanmaya işaret ediyor
» İZİKAD’dan kız öğrencilere tam destek
» Küresel gıda emtia fiyatları Haziran’da büyük sıçrama kaydetti
» Eminevim, yeni normale yüzde 65 artışla başladı
» Kamuoyuna açıklama...


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni