• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yatırım teşviklerinde kredi faiz desteğine esneklik

26 Mart 2020 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Yatırım teşviklerinde kredi faiz desteğine esneklik

   ► Varank: Sağlık ürünlerinin yerli üretiminde işletme başına 6 milyon TL’ye kadar destek verebileceğiz.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Sanayi ve Teknoloji Mustafa Varank, yatırım teşvikleriyle ilgili de önemli bir karar aldıklarını belirterek, “Buna göre, yatırım teşviklerinde verdiğimiz kredi faiz desteği uygulamasına esneklik getiriyoruz. Yatırım teşviklerinden faydalanan firmaların, kullandıkları kredi faizinin veya kar payının bir kısmını bildiğiniz gibi Bakanlığımız karşılıyor. Mevcut uygulamada firmalar, bankalara yaptıkları kredi geri ödemelerinde aksama olması durumunda, faiz desteğinden yararlanamıyorlardı. Aldığımız yeni kararla, bu dönemde bankalara karşı yükümlülüğünü yerine getiremeyen firmalar için bu kuralı askıya alıyoruz. Firmalar, bu döneme ilişkin banka ödemelerini daha sonra gerçekleştirdiğinde de faiz veya kar payı desteğinden aynen faydalanabilecek” dedi.

     Basın toplantısında KOSGEB ve TÜBİTAK üzerinden verilen desteklere ilişkin yapılan son düzenlemelere ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Varank, “Tekno yatırım destek programına yeni ürünler ilave ettik. KOSGEB alacaklarını 3 ay erteledik. KOSGEB projelerine de 4 ay ek süre verdik Bugünlerde en çok ihtiyaç duyduğumuz; dezenfektan, koruyucu elbise, koruyucu gözlük, maske, eldiven gibi sağlık ürünlerinin yerli üretimine işletme başına 6 milyon liraya kadar destek verebileceğiz. KOVİD-19’un global bir tehdide dönüşmesiyle medikal ekipmanlarda yüksek bir talep artışı oldu. Talebi karşılamak için üreticilerle temas halindeyiz. Vereceğimiz destekleri işte tam da bu ihtiyacı sağlıklı bir şekilde karşılamak için devreye soktuk. Böylece düzgün ve dürüst işletmeleri destekleyerek; fırsatçıların spekülasyon yapmasını engellemiş olacağız. İhtiyaca göre vereceğimiz bu desteklerle, atıl kapasite oluşmasına da izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

KOSGEB PAKETİNİN İKİNCİ AYAĞINDA ALACAKLARIN ERTELENMESİ VAR
     KOBİ’lerin 30 Haziran’a kadar KOSGEB’e yapmaları gereken ödemeleri 3 ay ötelediklerini bildiren Bakan Varank, “İşletmelerin ödeyecekleri taksitlerin tamamı bu düzenleme kapsamına alındı. Yani; vade sayısı değişmeyecek.  Herhangi bir yasal faiz de uygulanmayacak” dedi.

PROJE YÜKÜMLÜLÜKLERİNE 4 AY EK SÜRE
     Proje süresi ya da girişimcilik programı kapsamında 11 Mart’a kadar yükümlülüklerini yerine getirmesi gereken işletmelere 4 aya kadar ek süre verdiklerini açıklayan Bakan Varank, “Burada amaç, projelerin devamlılığını sağlamak ve olası kesintilerin önüne geçmektir. Bu durumdaki işletmeler bize ek süre taleplerini iletebilirler. Talep eden KOBİ’lerimize gerektiği anda süre uzatımını hemen vericez” dedi.

TÜBİTAK DESTEKLERİ
     COVID-19’la mücadele kapsamında; girişimcilerin ve bilim insanlarının getirecekleri projelerin bir an önce hayata geçmesini sağlayacak özel ve hızlı bir destek programı hazırladıklarını ve bugün itibarıyla çağrıya çıkacaklarını belirten Bakan Varank, “2 Nisan’a kadar açık olacak bu çağrılar, maksimum bir hafta içinde değerlendirilecek ve sonuçlandırılacak. Bu çerçevede; COVID-19’un teşhis ve tedavisinde kullanılacak ürünlere, ortam koşullarının iyileştirilmesine yönelik ekipmanlara, hastalığın önlenmesinde etkili koruyucu ürünleri geliştiren Ar-Ge projelerine, salgının doğrudan veya dolaylı sonuçlarına etki edebilecek bilişim uygulamalarına hızlıca destek vereceğiz” dedi.

TÜBİTAK COVID-19 PORTALI AÇILDI
     Bu konuda özel bir portal oluşturduklarını belirten Varank, “Bilim ve teknoloji odaklı süreçlerde birlikte başarma anlayışıyla tasarladığımız bu interaktif portalda: Covid-19 ile ilgili ülkemizin yetkinliklerine,  güncel bilgilere,  akademik araştırma ve makalelere yer veriyoruz. covid19.tubitak.gov.tr adresinden ulaşılabilecek portalda, araştırmacılara özel bir de bölüm oluşturduk. Ülkemizde bu konuda çalışan tüm araştırmacılar; bilgi, tecrübe ve veri paylaşımını bu portal üzerinden yapabilecek. Yine bu dönemde bilim insanlarımız ve işletmelerden de TÜBİTAK süreçlerindeki yükümlülük tarihleriyle ilgili yoğun talepler aldık.

     Tıpkı KOSGEB’te yaptığımız ertelemelere benzer şekilde TÜBİTAK’ta da süre uzatımları yapılmasına karar verdik. TÜBİTAK’a teslim edilmesi gereken tüm proje raporlarının teslim tarihlerini 3 aya kadar erteledik. Ayrıca; çağrı ve etkinliklere ilişkin başvuru sürelerini de uzattık. Burada kolaylaştırıcı bir yaklaşım izleyeceğiz. Yani, okul ve üniversitelerin eğitime başlama tarihine bağlı olarak planlamalarımızı yapacağız” diye konuştu.  Varank,  ayrıca bu süreçte fırsatçılık yaptığı tespit edilen firmalar, bu desteklerden hiçbir şekilde desteklerinden yararlanamayacağını sözlerine ekledi.


+ Benzer Haberler
» Çin’de mart ayı enflasyonu yüzde 4.3 oldu
» COVID-19 Pamukta küresel talebi azalttı
» ASELSAN’dan tedarikçilerine 700 milyon TL nakit desteği
» Karantina döneminde telefonlarımıza sarıldık
» İZTO’dan sağlık çalışanlarına “Çiçek” morali
» “Yardım kolileri Kemeraltı esnafından temin edilsin”
» Elektrikte telefonla abonelik işlemlerine geçildi
» Koronavirüsle savaşa Vestel’den destek
» Akfen GYO, Eskişehir İBİS Otelini sağlık çalışanlarının hizmetine açtı
» Toplu ulaşıma salgın düzenlemesi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.04.2020
  Ticaret 09.04.2020
  Ticaret 08.04.2020
  Ticaret 07.04.2020
  Ticaret 06.04.2020
  Ticaret 03.04.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni