• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

PTT personeli risk altında çalıştırılmayı protesto etti

27 Mart 2020 Cuma 11:00
12
14
16
18

PTT personeli risk altında çalıştırılmayı protesto etti

   ► Zengin, dağıtıcı veya gişe memurunun bir günde yüzlerce insanla temas halinde olduğunu, bu durumun virüsün bulaşma ve yayılma ihtimalini arttırdığını söyledi.

           HABER MERKEZİ     
     Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK)’e bağlı Haber-Sen İzmir Şubesi, Posta İşleme Merkez Müdürlüğü önünde basın açıklaması düzenleyerek COVİD-19 salgınında PTT çalışanlarının çalışmaya devam ettiği ve yoğun kalabalığın oluştuğu PTT merkezlerindeki risklere dikkat çekti. Gerekli tedbirlerin alınmadığını ifade eden Haber-Sen 6 Nolu Şube Başkanı Ayhan Zengin, virüsün bazı PTT çalışanlarında görülmesi durumunda ülkeye daha hızlı yayılacağını söyledi.

“PTT çalışanlarıyla virüs daha hızlı yayılabilir”
     Virüsün bazı PTT çalışanlarında görülmesi durumunda ülkeye daha hızlı yayılacağını ifade eden Zengin, “PTT merkezleri çocuk, işsizlik ve sosyal yardımların verildiği dönemlerde çok kalabalık olmaktadır. Bu koşullarda COVİD-19 virüsünü herhangi bir kişinin taşıyor olma ihtimalinden dolayı gerek PTT çalışanlarına ve gerekse de yurttaşlara bulaşma ihtimalini arttırmaktadır. Yurttaşların büyük çoğunluğu ev ekonomisini bu yardımlar üzerinden finanse ettiği için aylık verilen bu yardımların üç aylık bölümünün peşin ödenmesi, PTT merkezlerinde oluşacak insan kalabalığını ortadan kaldıracak ve virüsün bulaşma ve yayılımını engellemede etkili olacaktır. PTT çalışanları açısından durum daha risklidir. Çünkü bir günde bir dağıtıcı ve gişe memuru yüzlerce insanla temas halindedir, bu durum virüsün bulaşma ve yayılma ihtimali arttırmaktadır” açıklamalarında bulundu.

“PTT emekçileri risk altında çalıştırılıyor”
     Sanal ortamdaki indirimli satışları nedeniyle PTT çalışanlarının risk altında çalışmaya devam ettiğini belirten Zengin, “COVİD-19 virüsü dolayısıyla ülkemizde de alınan genel tedbirler kapsamında sokağa çıkmama, AVM’lerin ve pek çok firmanın satışları durdurması veya kısmi zamanlı satış yapması, yoğun üretim ve tüketim mekanizmasıyla varlığını devam ettiren sermayeyi olumsuz etkilemektedir. Ancak ne var ki insanların evlerine kapanması tüketimin durduğu anlamına gelmemektedir. Sanal ortamda ve indirimli satışlar ile az masrafla çok kar elde etmeyi hedefleyen sermaye çevreleri kar etmeye devam ederken, ürünlerin alıcıya ulaştırılması işini yüklenen PTT emekçileri risk altında çalıştırılmaya devam etmektedir” diye konuştu.

     Zengin, sözlerini şöyle sürdürdü: “PTT genel müdürlüğü kendi çıkardığı genelgeye uyarak şubelerde tek kişi çalıştırmamalıdır. Çünkü PTT şubelerinde PTT GENEL Müdürü Hakan Gülten’in dediği gibi sosyal mesafeyi koruyacak ikinci bir görevli yoktur, şubelerin büyük çoğunluğunda tek kişi çalışmaktadır. Yine PTT Genel Müdürünün belirttiği gibi PTT kesinlikle kâr mantığından uzaklaşmalı, müşteri mantığından kurtularak herkes için ulaşılır nitelikli kamusal hizmet önündeki engeller kaldırılmalıdır. Dünyanın farklı ülkeleri, yayılmaya başlayan COVİD-19 tehlikesine karşı, Dünya Posta Birliği aracılığıyla ticari kargolar kabul etmemekte veya bazı ülkeler imzasız ya da işyeri teslimli kargo kabul etmektedir. Bizde de benzer bir önlemin ne zaman alınacağını soruyoruz.”


+ Benzer Haberler
» Aliağalıların temel gıda ihtiyaçları tek tıkla kapılarına ulaşıyor
» Gaziemir Belediyesi, engelli bireylerin ihtiyaçlarını karşılıyor
» İzmir’de kuyumcuşlar beş gün açık olacak
» Hava temizleyiciler kritik önem kazandı
» Google dünyanın koronavirüs karnesini açıkladı
» “Küçük ev aletleri sektörlerinde belli bir daralma yaşanacak”
» Mimar Sinan ölümünün 432.yılında anıldı
» Girgin: Ekonomik açılımlar da bizi mutlu etmedi
» Başkan Salkım: MTK’da işten çıkarmalar yok
» Başkan Tugay, “Başarılı bir yıl geçirdik”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.04.2020
  Ticaret 09.04.2020
  Ticaret 08.04.2020
  Ticaret 07.04.2020
  Ticaret 06.04.2020
  Ticaret 03.04.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni