• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Elektrik faturaları pandemi sürecinde ertelenmeli”

27 Mart 2020 Cuma 12:00
12
14
16
18

“Elektrik faturaları pandemi sürecinde ertelenmeli”

   Uğurlu, salgın nedeniyle evlerinde kalan vatandaşların faturalarını ödemekte zorlanacağını dile getirdi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     Dünya Sağlık Örgütü tarafından yaygınlığına ilişkin ‘pandemi’ kararı alınan Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de alınan tedbirler kapsamında, evden çıkamayan, uzaktan eğitim gören veya evden çalışan vatandaşların elektrik faturaları da her geçen gün artıyor. Türkiye’deki ekonomik durgunluk nedeniyle vatandaşların önümüzdeki aylarda elektrik, su, doğalgaz ve internet aboneliği faturalarını ödemekte zorlanacağını dile getiren Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Şebnem Seçkin Uğurlu, ileri yaşlardaki vatandaşların yaşadığı meskenler başta olmak üzere, fatura ödenmediği gerekçesiyle elektrik, doğalgaz, elektrik, su ve internet kesintisi yapılmaması ve faturaların son ödeme tarihlerinin ötelenmesi gerektiğini ifade etti.

“Faturaların son ödeme tarihleri ötelenmeli”
     Evden çalışma ve uzaktan eğitim talebinin artmasıyla, vatandaşların vakitlerinin büyük bir bölümünü evlerinde geçirdiklerini söyleyen Uğurlu, internet erişimi başta olmak üzere iletişim alt yapısı gözden geçirilmesi ve servis sağlayıcılar kapasite artışı için hızlı yatırım yapması gerektiğini dile getirdi.
     Dünya genelinde ve Türkiye’deki ekonomik durgunluk nedeniyle vatandaşların önümüzdeki aylarda elektrik, su, doğalgaz ve internet aboneliği faturalarını ödemekte zorlanacağını dile getiren Uğurlu, başta cep telefonu ve mobil cihazlar olmak üzere bilgi ve iletişim teknolojileri üzerindeki Özel Tüketim Vergisi ile cep telefonu ve internet aboneleri için yük oluşturan Özel İletişim Vergisi’nin hemen kaldırılması gerektiğini vurguladı. Uğurlu, “Cep telefonu işletmecileri de dahil olmak üzere tüm internet servis sağlayıcıları; eba.gov.tr başta olmak üzere uzaktan eğitim sistemlerine erişimi, kotadan bağımsız, ücretsiz hale getirmeli” dedi. İleri yaşlardaki yurttaşların yaşadığı meskenler başta olmak üzere, fatura ödenmediği gerekçesiyle elektrik, doğalgaz, elektrik, su ve internet kesintisi yapılmaması gerektiğini ifade eden Uğurlu, “Halen borcundan dolayı kesinti yapılan hanelerin hatları acilen açılmalı. Özel şirketler eliyle yürütülse de bu hizmetlerin, temel kamu hizmeti olduğu göz önüne alınarak, faturaların son ödeme tarihleri ötelenmeli” diye konuştu.

“İlaç ve tıbbi cihazların temini için kamulaştırma yapılmalı”
     Türkiye’de, Sağlık Bakanlığını fahiş fiyatlarda koruyucu malzeme almaya zorlayan tedarikçilerin, sağlık sistemin bir bileşeni olmaktan çok; halk sağlığını tehlikeye atan unsurlara dönüştüğünü aktaran Uğurlu, “Dünya nüfusunun yüzde 60’ını etkileyeceği düşünülen bu salgın, insanlığın devamı için sağlığın ticarileştirilmesinde geri adım atılması gerektiğini ortaya koyuyor.  Acil olarak hızlı tüketimi olan ilaç ve tıbbi cihazların temini için kamulaştırılma yapılmalı. Orta vadede bu gruptaki ilaç ve tıbbi cihazların bütünüyle kamu tarafından üretilmesi için hazırlık yapılması gerekiyor. Temel tüketim maddelerinin teminini garanti altına alınarak, diğer ticari faaliyetlerin minimuma ineceği bir dönem için hızlı bir hazırlık yapılmalı” ifadelerinde bulundu.

“Tıbbi cihazlar hazır hale getirilmeli”
     Başta İtalya olmak üzere salgının boyut değiştirdiği ülkelerde tıbbi cihaz yetersizliği yaşandığını vurgulayan Uğurlu, “Koruyucu nitelikteki madde ve cihazların bulunamaması, teşhis için gerekli test merkezi sayısı, tedavi aşamalarından kullanılan başta solunum cihazları olmak üzere karşı karşıya kalınan yetersizlikler, ölümleri artırıyor. Güney Kore ve Almanya’da da kurulan; arabadan inmeden örnek verilebilecek mobil örnek alma merkezleri ülkemizde de acilen devreye sokulması gerekiyor. Yurttaşların kolayca erişebileceği noktalara kurulacak ‘örnek verme merkezleri’ ile tedaviye başlamak için vakit kazanılmalı” şeklinde konuştu. Uğurlu, vaka yoğunluğu artmadan hastanelerde ve diğer sağlık merkezlerinde tanı ve tedavide kullanılan tüm tıbbi cihazların bakımı, onarımı ve metrolojik durumlarının gözden geçirilerek, cihazların hazır hale getirilmesi gerektiğini dile getirdi.


+ Benzer Haberler
» Yılın ilk yarısında Aliağa’da elleçlenen konteyner arttı
» “Döviz büroları ‘darphane altını’ satsın”
» “Çin’de beyaz eşya üretiminin düşmesi tedarik sıkıntısı yarattı”
» Kemeraltı esnafı düğüncüleri bekliyor
» Patates ihracatı ilk dört ayda yüzde 236 arttı
» Türkiye GDO’suz pamuk üreten üç ülkeden biri
» Sanayiciler muz üretimi ve ihracatına yönelecek
» “2020’de buğday üretimi 20,5 milyon ton öngörülüyor”
» “Devlet alım yaparsa fıstıkçılar tüccara teslim olmaz”
» “Turizmciler ileriye yönelik tahmin yapamıyor”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni