• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Dünyadan katılan tek belediye başkanı Tunç Soyer oldu

01 Temmuz 2020 Çarşamba 08:00
12
14
16
18

Çevrimiçi Birinci Uluslararası Kentsel Forumu yapıldı;
Dünyadan katılan tek belediye başkanı Tunç Soyer oldu

           HABER MERKEZİ     
      İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Rusya Federasyonu’nun önemli bakanlarının ve Rusya Federal Parlamentosu Başkan Vekili Irina Yarovaya’nın konuşmacı olarak yer aldığı, Rusya Federasyonu Başkurdistan Cumhuriyeti Başkanı Radiy Habirov’un himayesinde yapılan Birinci Uluslararası Kentsel Forumu’na dünyadan katılan tek belediye başkanı oldu.İzmir’i Rus turizm ve yatırım çevrelerine tanıtan Başkan Soyer, yeni normalleşme sürecinde turizm önceliklerinin doğayı korumak, sağlık ve hijyen kriterleri olduğunu söyledi.

     İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Rusya Federasyonu’na bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti Hükümeti’nin ev sahipliğinde çevrimiçi yapılan “Geleceğin Ülkesi Avrasya’nın Kalbinden Bir Bakış” konulu Birinci Uluslararası Kentsel Forumu’na katıldı. Soyer, Rusya Federasyonu Başkurdistan Cumhuriyeti Başkanı Radiy Habirov, Rusya Federal Parlamentosu Başkan Vekili Irina Yarovaya ve Rusya Federasyonu’nun önemli bakanlarının konuşmacı olarak yer aldığı foruma dünyadan katılan tek belediye başkanı oldu. İzmir’i Rus turizm ve yatırım çevrelerine tanıtan Soyer, “İnsanlar İçin Kamu Yönetimi” başlıklı oturumda“Bizi Başkurdistan Cumhuriyeti’ne davet ediyorsunuz. Bundan büyük memnuniyet duyarız. Biz de sizi İzmir’e davet etmek istiyoruz. Burayı seveceğinize inanıyorum” dedi.

     Pandeminin tüm insanlık için büyük bir travma yarattığını söyleyen Soyer, “Salgın, bize doğayı korumak zorunda olduğumuzu bir kez daha gösterdi. Bununla beraber artık turizmde tarihi ve kültürel değerlerle beraber güvenlik ve hijyen kriterlerinin çok önemli olduğunu biliyoruz. İzmir, 8 bin 500 yıllık tarihe sahip ve Homeros’a ev sahipliği yapmış bir kent. Ancak pandemi sonrası İzmir’in güvenli bir kent olduğunu gösteremezsek hiçbirinin anlamı kalmıyor. O nedenle hijyen ve güvenlik için yeni kurumlar oluşturduk, yeni kurallar belirledik. Otellerden restoranlara kadar birçok yerde bu standartların yerleşmesini sağlıyoruz. Kent ölçeğinde de önceliğimiz hava kalitesi ve doğal kaynaklar başta olmak üzere doğayı korumak. Bu, bizim için yeni normalleşme” şeklinde konuştu.

     Turizm ve inşaat sektöründen temsilcilerin de katıldığı forumda Rusya Federasyonu İnşaat, Konut ve Kamu Destekleri Bakanı Vladimir Yakuşev, Rusya Federasyonu Bilim ve Yüksek Eğitim Bakanı Valeri Falkov, “VEB.RF” Kalkınma Kamu Kurumu Başkan Yardımcısı ve Monoşehirler Kalkınma Fonu Genel Müdürü Irina Makieva, Rusya Federasyonu Başbakanlık Analiz Merkezi Başkanı Konstantin Kalinin ve Milano Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Maran Pierfrancesco da vardı.

Üst düzey katılım
     Forumda açılış konuşmasını yapan Rusya Federasyonu Başkurdistan Cumhuriyeti Başkanı Radiy Habirov, “Başkurdistan Cumhuriyeti, karantinadan sonra önemli bir foruma ev sahipliği yapıyor. Forum, şehirler için kritik konuları ele almaya imkân tanıyor” dedi. Rusya Federasyonu İnşaat, Konut ve Kamu Destekleri Bakanı Vladimir Yakuşev, bundan sonra ulaşımdan diğer kamusal hizmetlere, temizlikten dijitalleşmeye kadar tüm süreçlerin eş zamanlı yürütülmesi gerektiğini vurguladı. “VEB.RF” Kalkınma Kamu Kurumu Başkan Yardımcısı, Monoşehirler Kalkınma Fonu Genel Müdürü Irina Makieva, ekonomik kalkınmayı sağlamak için önceliklerinin girişimciliği desteklemek olduğunu söyledi. Rusya Federasyonu Başbakanlık Analiz Merkezi Başkanı Konstantin Kalinin ise akıllı şehirciliğe değinerek kentle ilgili verilerin toplanması ve işlenmesinin önemine değindi.

     Milano Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Maran Pierfrancesco da pandemi döneminde yeni yatırım yapamadıklarını ancak Aralık ayından sonra ekonomik bir rahatlama öngördüklerini kaydetti.
     Forumda turizm, çevre düzenlemesi programları, inşaat sektöründe imkânlar, iş dünyası bakımından zorluk ve fırsatlar, insan sermayesinin gelişimi, sürdürülebilir kalkınma, akıllı maliye yönetimi ve kaynak yönetimi ilkeleri gibi başlıklar tartışıldı.


+ Benzer Haberler
» 1.016 yeni vak’a ya karşı 1.334 iyileşme
» İnşaat malzemeleri ihracatında miktar arttı değer düştü
» Çin-Avrupa yük trenlerinin taşıdığı mallarda artış
» Fintek şirketleri, finansal sistemdeki sorunları çözmeye aday
» Gençlere ve Kadınlara pozitif ayrımcılık
» Siber güvenliğin geleceği Türk Telekom’a emanet
» Uzay Kampı Türkiye, yaz kamplarına 20. yılına özel programla başlıyor
» Akkol: Şirketler arasında paylaşımlı ortak ofis dönemi başlıyor
» İzmir Büyükşehir Belediyesi “Girişimcilik Merkezi” kuruyor
» E-Ticaret sitelerine 5 dakikada siber güvenlik taraması


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni