• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Değişime öncülük etmemizin zamanı geldi”

30 Temmuz 2020 Perşembe 14:00
12
14
16
18

“Değişime öncülük etmemizin zamanı geldi”

   ► Özgener: Önümüzdeki 1 yıllık sürenin parolası, elimizdekileri korumak ve hareketliliği artırmak olmalı.

           SELDA AK     
     İzmir Ticaret Odası (İZTO) Olağan Temmuz ayı meclis toplantısı, ZOOM uygulaması üzerinden online olarak gerçekleşti. İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener yaptığı açılış konuşmasında, geçtiğimiz hafta öldürülen Pınar Gültekin konusunu ele alarak kadın cinayetleri konusuna değindi. 
     Geçtiğimiz hafta ne yazık ki ülkemizin gündemine oturan bir kadın cinayeti daha yaşandığını belirten Başkan Mahmut Özgener, “Üniversite öğrencisi 27 yaşındaki Pınar Gültekin, hunharca katledildi. Pınar, bu yıl öldürülen 100’ün üzerinde kadından biri... Anneler, kız kardeşler, eğitim hayatına devam eden öğrenciler, ev kadınları, çalışan kadınlar… Kısacası kadın cinayetleri hiçbir bir yaş grubu veya sosyoekonomik grup tanımadan canlar almaya, geride kalan bizlerin de canlarını acıtmaya devam ediyor. Her kadın cinayeti yaşandığında alınan tedbirlerin eksikliği ya da yapılması gerekenler konusunda konuşuyoruz, üzüntümüzü dile getiriyoruz ancak cinayetleri durduramıyoruz. Sonra yeniden bir kadın cinayeti olduğunda aynı şeyleri tekrar konuşuyoruz. Girdiğimiz kısır döngüden çıkmak için artık bu konuyu hepimiz önceliklerimizin ilk sıralarına almak zorundayız” ifadelerini kullandı.

İZTO olarak ciddi değişim yaratabiliriz
     Asla ve asla “ama” ile başlayan cümleler kurmadan, net tedbirler alarak, kadınların canına kast edenlerin en yüksek cezaları almasını sağlayarak ilerlememiz gerektiğini kaydeden Başkan Özgener, “Ülkemizde kronikleşmiş her sorun gibi, kadına şiddet konusunda da temel sorun, eğitim eksikliği... Şiddet olaylarında önlemleri zarar oluşmadan almak çok önemli... Önleyici tedbirler, bu konuda çok daha büyük önem taşıyor. ‘Kadın dostu kent’ unvanını 2010 yılında alan İzmir’in Ticaret Odası olarak, hayata en çok dokunan kurumlarının başında geliyoruz. Hayatımızın hemen her gününde hem işyerlerimizde, hem sahada, binlerce insanla temasa geçiyoruz. İZTO olarak harekete geçtiğimizde, temas ettiğimiz insanlara yönelik çalışmalar yaptığımızda, ciddi bir değişim yaratabiliriz. Bu konuda çok net kararlar alarak harekete geçmemizin, toplumdaki değişime öncülük etmemizin zamanı geldi... Bu konuda bizlere, kadın üyelerimizin liderlik etmesini istiyoruz. Kadın üyelerimizden bir komisyon kurmalarını bekliyoruz. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde alanında donanımlı akademisyenlerimizin deneyimleri de bize ışık tutacak. Bu konuda kadın üyelerimizin öncülüğünde birlikte hareket edersek çok kısa zamanda önemli yol kat edeceğimize inanıyorum. Ülkemize hiç yakışmayan bu lekeyi, Türkiye’nin gündeminden çıkarmak için hep beraber konuşalım, düşünelim, üretelim, uygulayalım” diye konuştu. Başkan Özgener’in konuşmasının ardından birçok meclis üyesi de yapılacak çalışmalar içerisinde görev almak istediklerini belirtti.

“Reel sektörde hareketlilik artmalı”
     ‘Ajandamızda artık toparlanma süreci var’ diye konuşan Başkan Özgener, “2. çeyrek başında %3 civarında olan 2020 küresel ekonomik daralma tahminleri, 2. çeyrek bitmeden % 5 civarına çekildi. 2020 sonunda gelişmiş ülkeler için % 8 ile % 5, gelişmekte olan ülkeler için %3 ile %5 arasında küçülme bekleniyor. Toparlanma aşamasında, “V” şeklinde keskin bir geri dönüş beklenmiyor. “U” şeklinde zamana yayılmış bir canlanma öngörülüyor. Salgın öncesi duruma geri dönülmesi için tahminler 2021 ortasını işaret ediyor. Bu nedenle önümüzdeki 1 yıllık sürenin parolası, elimizdekileri korumak ve hareketliliği artırmak olmalı. Ancak aynı zamanda, reel sektörde hareketliliğin artması gerekiyor. Elimizdekileri kaybedecek riskler almadan hareketliliği ne kadar arttırabilirsek toparlanma eğrisini o kadar keskin hale getiririz. Bununla birlikte global ekonomideki dönüşümün yaratacağı fırsat penceresinin ekonomimiz açısından önemli olduğunu da unutmamalıyız” dedi.

“Fırsatı iyi değerlendirirsek pek çok alanda öne çıkabiliriz”
     Türkiye’nin dünya genelinden daha hızlı toparlanma şansı olduğunu anlatan Başkan Özgener, ““V”şeklinde, yani ikinci çeyrekte verdiğimiz kayıpları yılın geri kalanında bazı sektörlerde geri toparlanma ihtimali gözüküyor.  Bu tip toparlanma; ekonomide kalıcı hasar olmaması ve arz kaybı yaşanmaması açısından kritik. Bu fırsatı iyi değerlendirirsek pek çok alanda öne çıkabiliriz. Temmuz’da Haziran ayına göre hemen hemen her sektörde kapasite artışları yaşandı. Haziran ayında % 66 olan kapasite kullanım oranlarının Temmuz ayında % 70,7’ye yükseldiğini görüyoruz. Bu dönemde kapasite kullanma oranı diğerlerinden daha fazla daralan dayanıklı tüketim mallarında dipten yaşanan sıçrama iç piyasaya olumlu yansıyor” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» 2. büyüğün lideri Panasonic Life
» Libya’da yarım kalan Türk projelerine yönelik önemli anlaşma
» Teknik tekstil ihracatı yüzde 40 arttı
» İzmir’de 22 üreticiye 73 manda
» MB’nin döviz rezervinde bir haftada 79 milyon dolar azalma
» EÜ Göz Hastalıklarına 2,5 milyon TL’lik yatırım
» Doğaköy Halk Kütüphanesi açıldı
» Bu kez Narlıdere’de buluştular
» Gürer: “Kamuda liyakat yok oldu”
» İnşaat malzemeleri sanayisi artan ihracatıyla küresel pazara hızlı bir dönüş yaptı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.08.2020
  Ticaret 12.08.2020
  Ticaret 11.08.2020
  Ticaret 10.08.2020
  Ticaret 08.08.2020
  Ticaret 07.08.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni