• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  HABERLER  |  MÜNAKASA  |  FİNANS  |  FİYATLAR  |  TİCARET BORSALARI  |  BİST-VİOP-FON  |  RESMİ GAZETE  |  RESMİ İLAN

Kemeraltı, TARKEM ile ayağa kaldırılıyor

26 Temmuz 2012 Perşembe 09:24
12
14
16
18

HABER MERKEZİ
Dünyanın en eski ve en büyük açık alışveriş merkezi Kemeraltı, “Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret Anonim Şirketi (TARKEM) ile eski parlak günlerine geri dönecek. Her türlü “beslenme tesis ve mahalleleri” kurma faaliyetine de Ana Sözleşmesi’nde yer veren TARKEM, kentin tarihi dokusunu ayağa kaldırarak Kemeraltı’nı dev bir açıkhava alışveriş merkezine dönüştürecek.

İzmir’in önde gelen işadamları ve kurumlarının bir araya gelerek kuracağı Tarihi Kemeraltı A.Ş. (TARKEM) şirketinin ilk toplantısı Tarihi Havagazı Fabrikası'nda gerçekleştirildi. Toplantıda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile İzmir Milletvekilleri İlknur Denizli, Mehmet Ali Susam ve Alaattin Yüksel'de toplantıda yer aldı.
Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda Çakaloğlu Han, Mirkelamoğlu Han, Karaosmanoğlu Han, Demir Han, Selvili Han başta olmak üzere 12 civarında kurtarılmayı bekleyen han bulunuyor. Çoğu şahıslara ait olmak üzere ise bin 500'ün üzerinde tescilli tarihi bina var.

3 MİLYON TL SERMAYESİ OLACAK
Toplantıda şirketin kurucu başkanlığını yürüten Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Federasyonu (BASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Sıtkı Şükürer, ortaklara bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi. Şirketin Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Porsuk, Işınsu Kestelli, İdil Yiğitbaşı, Mehmet Tiryaki, Moris Bencuya, Murat Demirer, Sami Azar, Samim Sivri, Önder Dağıstan, Şerife İnci Eren, Şükrü Ünlütürk, Temel Aycan Şen, Turhan Boro, Uğur Yüce, Mehmet Gürel Kapani, Ahmet Sırrı Yırcalı, Hasan Eke’den oluştu.

TARKEM'in 20’şer bin TL olmak üzere toplam 3 milyon TL sermaye ile kurulacağını dile getiren  Şükürer,  TARKEM adlı şirketi, “sosyal sorumluluk amaçlı ticari bir şirket” olarak tanımladı. Şirket için Kordon’da Konak Pier’e yakın bir yerde bir ofis kiraladıklarını da anlatan Şükürer, “Proje ticari bir karakter taşısa da en az onun kadar kültür ve turizm projesidir” dedi.

Şirketin İzmir’in kent değerlerinin korunması ve topluma kazandırılması önceliği ile kurulduğunu, 3 yıl görev süresiyle yönetim kurulunun bulunacağını ifade eden Şükürer, proje kapsamında çarşı içindeki tarihi hanların turizme kazandırılmasının yanı sıra yeme-içme ve eğlenceye özel alanların oluşturulacağını özellikle Havra Sokağı, Kızlarağası ve Agora bölgelerinin öne çıktığını kaydetti. Şükürer, projeyi ileride gayri menkul yatırım ortaklığına geçirmeyi amaçladıklarını, geçişten sonra da halka arz edileceğini  ifade etti.

“KEMERALTI BİNALARI PUL KOLEKSİYONU GİBİDİR”
 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da Kemeraltı konusunda 8 yıldır yürüttükleri çalışmaları özetledi.  Kemeraltı’nın kentin kalbinde bir mücevher olduğunu, değerinin yeterince bilinmediğini sürekli olarak söylediklerini kaydeden Kocaoğlu, buraya yapılacak yatırımların ise misliyle geri döneceğini vurguladı.

Başlangıçta İzmir iş dünyasına Kemeraltı’ndaki tarihi mekanları restore etme çağrısı yaparak yola çıktıklarına daha sonra ise projenin büyüdüğüne işaret eden Kocaoğlu, “Bu gayrimenkuller pul koleksiyonu gibidir, bir daha eşini benzerini bulamazsınız. Şimdi hızlı hareket etme zamanı. Burayı kaçırmama, kaybetmeme, yeniden ayağa kaldırma zamanı Arkadaşlarımız şirketleşme ile yola devam etmek istedi. Düşünen, destekleyen herkese teşekkür ediyorum.

Atıl durumda olan, terkedilmiş ve çok ortaklılıktan dolayı kimsenin el atmadığı mülklerin sahiplenilmesini ve restore edilerek hayata kazandırılmasını amaçlıyoruz. Bu kentin tarihi dokusunun düzeltilmesi meselesidir. Atıl durumda olan, işlevini yitirmiş olan bütün binaları yasaya dayanarak kamulaştırma kararı verdik” diye konuştu.

ÖZEL YASA GEREKLİ
Toplantıda görüşlerini açıklayan İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam ise Türkiye'de başta Kemeraltı olmak üzere tarihi çarşıları ayağa kaldıracak özel bir yasa teklifi de olduğunu kaydetti. Bu çalışmaların bürokratik bir yapı ve valilerin önderliği ile değil çarşının yaşayan insanları ve yerel yönetimlerin de desteği alınarak başarılabileceğini açıklayan Susam, Kemeraltı'nın hızla ayağa kaldırılması gerektiğini söyledi. Toplantıda ayrıca İzmir Milletvekilleri İlknur Denizli ile Alaattin Yüksel de girişimin başarılı olması için her türlü desteği vereceklerini açıkladılar.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Türkiye’nin ilk siber güvenlik merkezi açılıyor
» Ar-Ge ve tasarımda yoğunlaşalım
» OPEC’in ham petrol üretimi, günlük 32,3 milyon varil oldu
» Vali Toprak: "BATÜDER İzmir’e değer katıyor"
» "Şu anda çiftçinin cebine giren bir kuruş kâr yok"
» CERN, Türk firmalarına yer veriyor
» THY’nin başarısı Harvard’da ders oldu
» Çek Cumhuriyeti’nden Türkiye’nin AB üyeliğine destek
» Aylık reel getiri şampiyonu külçe altın oldu
» Mısır’a ihracat için kritik uygulamanın tarihi değişti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.02.2016
  Ticaret 10.02.2016
  Ticaret 09.02.2016
  Ticaret 08.02.2016
  Ticaret 06.02.2016
  Ticaret 05.02.2016
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Para Piyasaları
Takvim
Hava Durumu
Anket
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    1