• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Seranit’den yeni nesil tasarruflu DRC ısıtma sistemi

04 Mayıs 2011 Çarşamba 18:04
12
14
16
18

İSTANBUL-Ticaret Bürosu
Porselen karo üreticisi Seranit'in geliştirdiği ''Seranit DRC Isıtma Sistemi'' ürünü, düşük enerji sarfiyatı ile ısıtma sağlarken, yaydığı uzak kızılötesi ışınlar (FIR) sayesinde, soğuk algınlığı, romatizma gibi 20'ye yakın haslatığı da tedavi edici özellik taşıyor.  
DRC Isıtma Sistemlerinde kullanılan uzak kızılötesi teknolojisi, üşüdüğünüzde bedeninizin kendini ısıtmak için yaydığı enerjiyi emen, onu hafif bir ısıya dönüştüren ve geri yansıtan seramik-yansıtıcı lifler içeriyor.
Yeni nesil ısıtıcı DRC, silika oksit, alüminyum oksit, kil ve kaolen gibi maddelerin karışımından oluşuyor ve bu karışım FIR çıkarıyor. DRC, bu teknoloji ile tamamı doğal uzak kızılötesi dalgalardan gelen doğal bir ısı kaynağı sunuyor.
Doğal ısı kaynağı güneşin ısıtmasına en yakın ısıtma elde edilen DRC Isıtma Sisteminde, teli, ısıtma kablosu ve rezidans olmayan, ısı kaynağı olarak elektrik iletkenliğine sahip dolgu malzemesi içeren kaplama kullanılıyor.  Seranit Genel Müdürü Hamdi Altunalan, yaptığı açıklamada, 2.5 yıllık Ar-Ge çalışmaları sonucunda, Yıldız Teknik Üniversitesi ile birlikte bu ürünü geliştirdiklerini belirtti.
Bunun porselen, seramik karolar üzerine uygulanan hammadde ile elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren bir sistem olduğunu ifade eden Altunalan, şunları kaydetti:
''Bu ürünü çıkarırken 5 temel üzerine odaklandık. Doğalgaz, petrol gibi dışa bağımlılığı olmamalıydı, karbondioksit gaz salınımı olmamalıydı, ekonomik olmalıydı, insan sağlığına faydalı ürün olmalıydı ve ülke ekonomisine de katkı sağlamalıydı. Bu çalışmalarımızın hepsinin de sonucunu aldık. Bu sistemde yanma olmadığı için emisyon ve karbondioksit gazı üretmiyor. Işınma olmadığı için aldığı enerjinin yüzde 100'ünü ısı enerjisine dönüştürüyor. Muadili ısıtıcılara göre yüzde 40, doğalgaza göre yüzde 30 tasarruf sağlıyor. İnsan sağlığına faydalı, güneşten gelen en uzun dalga boyu olan FIR ışınları yayıyor. FIR ışınları hastanelerde bir çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Ürün romatizma, baş ağrısı, soğuk algınlığı gibi hastalıkları tedavi edici özelliğe sahip. 20'ye yakın hastalığı tedavi ettiği tespit edildi. Raporlarını tam olarak teslim almadığımız için 3 hastalık dışındakileri daha sonra açıklayacağız.''
Yeni sistem ısıtıcının ısınmanın yanı sıra sağlık için dahi her odaya konulacak bir ürün olduğunu söyleyen Altunalan, ''Yatırım maliyeti yok. Elektrik enerjisi ile çalışıyor. Ürünü sadece monte edip prize takıyorsunuz'' dedi.
Güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren yeni bir teknoloji üzerinde de çalıştıklarını ifade eden Altunalan, bu teknoloji ile güneşten alınan ışınlarla elektrik enerjisi üretip, sıfır giderle evlerde ısınma sağlayacaklarını belirtti.
Hamdi Altunalan, ''Üzerinde çalıştığımız, yeni küçük bir kolektör. Direk pencereye, duvara vs konacak ve güneş enerjisinden faydalanabileceğiz. Çok kısa sürede bu da devreye girecek. Bununla ilgili Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye'de altyapı sistemi oturmuş olsa biz şu anda her eve kendi elektriğini ürettirecek güçteyiz. Türkiye'de bu teknolojilerin teşvik edilmesi gerekiyor'' diye konuştu.
Yeni ürünün panel şeklinde duvara monte edilebildiğini, halı altına serilebildiğini, yerden ısıtma sistemleri bulunduğunu anlatan Altunalan, uzaktan kumandalı modelini geliştirdiklerini, dünyanın her yerinden mesajla sistemin açıp kapatılabileceğini, internetten evin bütün odalarının sıcaklığının görülebileceğini söyledi. Hamdi Altunalan, ''20 metrekare odaya 1 panel kullanılmasını öneriyoruz. Tabii evin ısı kayıpları da çok önemli ona göre hesap edilmesi gerekiyor. Bu sistem tamamen termostat ayarlı. Panellerde sıcaklığı 120 dereceye kadar çıkarabiliyorsunuz ama 90 derece ile sınırladık. Panellerde arıza durumunda güvenlik sistemleri de yer alıyor. İsterseniz Seranit'in yeni teknolojisi ile bu panellere kendi resminizi, manzara resmini bastırabilirsiniz. Yerden ısıtma sistemleriyle tamamen merkezi olarak çalışıyor'' dedi.
5 milyon avro yatırım yaptıkları ürünün seri üretimine başladıklarını, şu anda Seranit bayilerinde satıldığını, bayi ağları ile birlikte ağustostan itibaren tüm pazara sunmaya başlayacaklarını belirten Altunalan, Türkiye'de 30 ilde servis ağları kurduklarını belirtti.
Ürünün garanti süresi çok uzun olmasına karşın 5 yılla sınırlı tuttuklarını ifade eden Altunalan, 100 metrekarelik bir eve bu sistemin kurulmasının maliyetinin maksimim 2.500 lira civarında olacağını, ayrıca bakım ve onarım masrafı da bulunmadığını kaydetti.
Altunalan, ''Yeni imar yasasına göre binalarda merkezi ısıtma sistemi getiriliyor. Bu teknoloji ile merkezi ısıtma sistemleri de devreden çıkmış olacak'' diye konuştu.

''SU ISITICI SİSTEMLERİ DE YOLDA''
Su ısıtıcı sistemlerinin de yolda olduğunu, bu sistemle bedavaya yakın maliyetle evlere su verileceğini ifade eden Altunalan, ''Ar-Ge çalışmaları bitti. Ufak ufak üretimleri de yapıldı. Su ısıtıcı sistemi de Ağustos sonunda piyasaya çıkarmayı düşünüyoruz. Sıcak su musluğunu açtığınızda devreye girecek ve devamlı sıcak su verecek. Ürün aldığı elektriğin tamamını ısı enerjisine çevirdiği için yakın muadili ısıtıcılar 7.500 vatlarda çalışırken, bu ürün 600-800 vat arasında çalışacak'' dedi.
Ağustostan sonra yeni tesisleri ile birlikte üretim sıkıntıları olmayacağını söyleyen Altunalan, şunları kaydetti:
''Yeni ürünümüze özellikle Hollanda, Belçika gibi soğuk Kuzey Avrupa ülkelerinin tamamı ilgi duyuyor. Bir yıldır ürün istiyorlar, seri üretime geçmediğimiz için veremiyoruz. Şu anda ful kapasite ile çalışıyoruz. Eskişehir'in İnönü ilçesindeki yeni fabrikamız 30-40 gün içerisinde devreye alınmış olacak. Bu yatırımın toplam maliyeti 45 milyon avro. Yeni ilave yatırımlarımızla birlikte 2012 sonuna kadar yatırım hedefimiz 90 milyon avro. Fabrikanın olduğu arsada 535 bin metrekare yerimiz var. Bu arsa üzerinde yeni devreye alacağımız fabrika ile birlikte 7 tane fabrika inşa edeceğiz. 2 bin adet de yeni istihdam sağlayacağız. Eskişehir'e yeni bir şehir kuruyoruz. Bu fabrika yatırımlarının bir çoğu 2015'e kadar bitmiş olur. 2015'e kadar toplam yatırım tutarımız ise 150 milyon avroyu bulur.''

ÜRÜN YAPI SEKTÖRÜNÜN OSKARI SAYILAN ''ALTIN ÇEKÜL'' ÖDÜLÜNÜ ALDI
Toplam cirolarının yüzde 5'inden fazlasını Ar-Ge'ye ayırdıklarını söyleyen Altunalan, ''2011 sonunda 225 milyon lira ciro hedefimiz var. İhracat yüzde 25 paya sahip. Yepi yapacağımız fabrikalarla birlikte ihracatın payını yüzde 50'ye çekmeyi düşünüyoruz'' dedi.
Seranit DRC Isıtma sistemleri ürünleri ile yapı sektörünün oskarı sayılan Yapı-Endüstri Merkezi tarafından düzenlenen ''Altın Çekül'' ödülünü de aldıklarını belirten Altunalan, ''Seranit olarak ürünle ilgili 2.5 yıl Ar-Ge çalışması yaptık. Ürünün geliştirilmesinde Yıldız Teknik Üniversitesi'nden çok destek aldık. Prof. Dr. Sabriye Pişkin hocamızla yaklaşık 1 yıldır üzerinde çalışıyoruz. Devrim niteliğinde bir ürün. Ürünümüzü sunar sunmaz 'Altın Çekül' ödülünü aldık'' diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» “Yükte ağır pahada hafif mantığını bir kenara bırakıyoruz”
» Palandöken, “Esnaf çocuk işçiliğine karşı hassas davranıyor”
» Özpoyraz, “Sanayicilerin ara eleman sıkıntısı zirvede”
» Ermenistan Başbakanı istifa etti
» 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı
» “Çocukları geleceğin üretim yapısına hazırlamalıyız”
» Kocaoğlu AKP İl Başkanı Şengül’ü ağırladı
» Rus Patent Ofisi’nden Proofstack ve BLASEA’ya davet
» Dr. Şakir Çakmak, ”Dünya Kenti Birgi”yi anlatacak
» Ödemişlilere güzel haber; Ulus Parkı yeniden doğacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.04.2018
  Ticaret 23.04.2018
  Ticaret 21.04.2018
  Ticaret 20.04.2018
  Ticaret 19.04.2018
  Ticaret 18.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni