• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • İletişim  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  HABERLER  |  MÜNAKASA  |  FİNANS  |  FİYATLAR  |  TİCARET BORSALARI  |  BİST-VİOP-FON  |  RESMİ GAZETE  |  RESMİ İLAN

Tarım Federasyonu’ndan istiridye mantarı üretimine teşvik

29 Kasım 2011 Salı 08:47
12
14
16
18

ANKARA - Ticaret Bürosu
Tarım Federasyonu, iç ve dış piyasadan talebi çok olmasına rağmen üretim miktarı neredeyse yok denecek kadar az olan, ''istiridye mantarı'' yetiştiriciliğini teşvik etmek amacıyla çalışma başlattı.
Tarım Federasyonun başlattığı ''istiridye mantarı üreticiliği projesi''nin yaygınlaşması ve üretimin artırılması durumunda Türkiye'ye yeni bir tarımsal ürün kazandırılacak ve bu şekilde yeni ihracat kalemine de sahip olunacak.
Kültür mantarına göre daha lezzetli ve etle baklagillere eşdeğer proteine sahip istiridye mantarının piyasaya sürülmesiyle hem yeni bir istihdam kapısı oluşturulması hem de vatandaşların ithal ve pahalı olan bu ürünü daha ucuza temin edebilmesi amaçlanıyor.
İlk etapta 80 girişimciyle üretime başlanan proje kapsamında istekli üreticilere federasyonca, 100 ve 200'er metrekarelik üretim alanlarıyla üretim için gerekli olan iklimlendirme, havalandırma, sulama, asma sistemi kurulması gibi koşullar hazır hale getiriliyor.
Üretim odasına yerleştirilen kompostun üretim aşamaları olan kuluçka dönemi, hasat dönemi, bakım, sulama konularında teorik ve uygulamalı eğitim veriliyor.
Paketleme, ürünün muhafazası ve pazarlama teknikleri konusunun uygulamalı ve teorik şekilde üreticiye öğretildiği projeye göre, bir üretim odasında yılda 3 dönem üretim yapılıyor. Federasyon, üretim dönemi boyunca taahhüt ettiği hizmetleri vererek, üreticinin diğer dönemler için gerekli bilgi ve beceriyi kazanmasını sağlıyor.
Tarım Federasyonu istiridye mantarı üreticiliğinin yaygınlaşması amacıyla üreticilerin ürettikleri ürünlere satın alma garantisi de veriyor.

ÜRETİM YENİ BAŞLAMASINA RAĞMEN YURT DIŞINDAN TALEPLER HAZIR
Tarım Federasyonu Genel Başkanı Hakan Yüksel, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, federasyonun en önemli amaçlarından birinin ülkeye yeni tarımsal modeller, tesisler kazandırmak olduğunu belirtirken, ''üretici üretmeyi'' hedeflediklerini bildirdi. Yüksel, yeni girişimciler oluşturarak, onlara danışmanlık hizmeti sunduklarını ve üretime de destek verdiklerini anlattı.
İstiridye mantarının Türkiye'de yeni bir ürün olduğuna işaret eden Yüksel, şapkalı kültür mantarından sonra dünyada ve Türkiye'de en çok talep edilen mantar türü olan istiridye mantarı üretimine yaklaşık 80 girişimciyle başladıklarını belirtti.
Yüksel, istiridye mantarına İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Gaziantep başta olmak üzere yurt içinden yoğun istek olduğuna, Almanya, İngiltere, Amerika, Irak ve Azerbaycan gibi ülkelerin de talepleri bulunduğuna dikkati çekti. Amaçlarının günlük 20 tonluk üretim yapmak olduğunu bildiren Yüksel, ''Yurt dışı pazarlarına açılmamız için 20 tona ulaşmamız lazım. İstiridye mantarını 2012 yılının ikinci yarısında ihracata sokmayı hedefliyoruz'' dedi.

YERLİ İSTİRİDYE MANTARINI DAHA UCUZA ALABİLECEK
İstiridye mantarı için bir pazarlama ağının da oluşturulacağını anlatan Yüksel, bu kapsamda bazı gros marketlerle de anlaşma hazırlığında olduklarını ifade etti.
İstiridye mantarının daha çok Yunanistan ve İtalya'dan ithal edildiğini ve Türkiye'de de 13-25 liradan satıldığını belirten Yüksel, Türkiye'deki yerli üretimle vatandaşın ucuza bu ürünü tüketebileceğini bildirdi.
Yüksel, istiridye mantarı üreticiliğiyle yeni iş alanı ve istihdam da sağlanacağına dikkati çekti.
-İstiridye mantarının yararları-
Yetiştirme koşulları kültür mantarcılığına göre daha zor olan istiridye mantarının en bilinen özellikleri yararlı ve lezzetli olması. Et ve baklagillere eş değer protein içeren istiridye mantarı yurt dışında birçok yemek çeşidinde et yerine kullanıyor. Avrupada ve birçok dünya ülkesinde tüketimi fazla olan istiridye mantarından, bazı Avrupa ülkelerinde köftesi, sucuğu bile  yapılıyor.

İstiridye mantarının özellikleri ve yararları şöyle:
100 gram mantar 45,65 kaloriye sahip ve bünyesinde 8,9 mg kalsiyum, 1,9 mg demir, 17 mg fosfor, 0,15 mg vitamin B1, 0,75 mg vitamin B12 ve 12,40 mg vitamin C ihtiva ediyor
-Et ve baklagillere eşdeğer protein içeriğine sahip bulunuyor.
-İnsan vücudu için gerekli olan kalsiyum, fosfor ve demir gibi tüm mineral tuzlar sığır ve tavuk etinde bulunanların iki katı düzeyinde
-Tüm mantar türleri içerisinde en yüksek B1 ve B2 miktarına sahip
-Sebzelere nazaran 5-10 kat daha fazla niasin içeriyor
-Karaciğer hariç tüm et ve sebzelerden daha fazla folik asit içeriyor.

Şeker ve tansiyon sorunu olanlara da tavsiye ediliyor
-Düşük nişasta, yağ ve kalori içerdiği için obezite, şeker ve hipertansiyon hastalarıyla çok az sodyum içermesinden dolayı nefrit ve kalp rahatsızlığı olanlar için tavsiye ediliyor.
-Tokyo ve Michigan üniversiteleri bilim adamlarının yaptığı araştırma sonuçlarına göre düzenli olarak tüketildiklerinde hastalıklara karşı vücut direncini artırarak bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
-Yenilenebilir mantar türleri içerisinde sadece Pleurotus türleri, kandaki kolestrol seviyesini düşüren Lovastatin adlı etken maddeyi içeriyor.


  Yorumlar

1 cengiz konms cengizkonmus67@hotmail.com 23/10/2014 01:22
Teşvik almaya ve bu isi yapmaya nazil başlayacak benim için teşvik onemli

2 Hülya erdoğan hulllyaa91@gmail.com 09/10/2014 10:13
Merhaba ben istanbuldan bu işi yapmak istiyorum . Ama hangi kurum yada kuruluşlara başvuru yapmam gerekiyor bilgi istiyorum .iyi gunler

3 Hülya erdoğan hulllyaa91@gmail.com 09/10/2014 10:11
Merhaba ben istanbuldan bu işi yapmak istiyorum . Ama hangi kurum yada kuruluşlara başvuru yapmam gerekiyor bilgi istiyorum .iyi gunler

4 abdullah demir cennet_0049@hotmail.com 16/09/2014 13:20
merhaba ben adanadan abdullah demir istiridye mantarı yetiştirmek istiyorum ancak adanada halen 20 kişilik kurs bulamadıgım ıcın egıtımınıde alamadım. gerek egıtım gerekse devlet desteklerını nerden öğrenebilirim.05432082215

5 hüseyin şimşek simsek_huseyin@outlook.com 30/07/2014 01:07
selamlar ben konya çumrada oturuyoyorum çiftçilikle uğraşı yapıyorum arazi geniş bu işi yapmak istiyorum destek artı kredi olanağı da saglanıyormu teşvik amaçlı birde sunulacak hibe projelerinde ne gibi şartlar aranıyor bilğilendirirseni sevinirim

6 aslan macit aslan25@hotmail.fr 27/07/2014 13:08
slm alkm ben fransada issizlikten bikmis bir gurbetciyim burda istiridye mantari yetistirmek istiyorum ama nerden baslayacam nasil bir yol izleyecem bana neler lazim her turlu asamasina dair desteklerinizi bekliyorum saygilarimla

7 mesut topkar topkar06@hotmail.com 23/07/2014 13:25
slm ben ankra sincandan istiridye mantarı yetiştirmek istiyorum yer kiraladım bana yardımcı olursanıx sewınırım 05348832356

8 ibrahim özcan ibrahimozcan_1974@hotmail.com 21/07/2014 19:54
merhaba bende istridye mantarı yetiştirmek istiyorum .yardımcı olursanız sevinirim teşekürler.05322066708

9 ali rıza yaşar ali-diren@hotmail.com 23/06/2014 21:05
Van da istiridye mantarı yetiştirmek istiyorum eğitim ve teşviklerden yararlanmak istiyorum yerim var bu konuda yardımcı olursanız sevinirim desteğinizi bekliyorum.iyi çalışmalar.0543.264.67.25

10 ali rıza yaşar ali-diren@hotmail.com 23/06/2014 21:02
Van da istiridye mantarı yetiştirmek istiyorum eğitim ve teşviklerden yararlanmak istiyorum yerim var bu konuda yardımcı olursanız sevinirim desteğinizi bekliyorum.iyi çalışmalar.

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1 2 3 4      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 36 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Dünya zeytin koleksiyonu oluşturulamadı
» Zorlu Enerji’den İzmirli esnafa ucuz elektrik
» Nahum: Yerli oto için 100 milyon $ lazım
» Güllüce: Patates satıcılığından helikoptere geçtik
» Işık: Yerli elektrikli otomobil için hedef en erken 2020 yılı
» Tüketici istedi Migros ve Petrol Ofisi buluştu
» Riske karşı 23 dönüşüm programı
» Metalik Fikirler 3. Ar-Ge Proje Pazarı
» “Limanları tartışmayı bırakalım”
» Tüpraş dev dönüşüm projesini tamamlıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Anket
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Para Piyasaları
Takvim
Hava Durumu
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    1