• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  HABERLER  |  GÖRÜNTÜLÜ HABER  |  ÖZEL RÖPORTAJ  |  İHALELER  |  FİNANS  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Tarım Federasyonu’ndan istiridye mantarı üretimine teşvik

29 Kasım 2011 Salı 08:47
12
14
16
18

ANKARA - Ticaret Bürosu
Tarım Federasyonu, iç ve dış piyasadan talebi çok olmasına rağmen üretim miktarı neredeyse yok denecek kadar az olan, ''istiridye mantarı'' yetiştiriciliğini teşvik etmek amacıyla çalışma başlattı.
Tarım Federasyonun başlattığı ''istiridye mantarı üreticiliği projesi''nin yaygınlaşması ve üretimin artırılması durumunda Türkiye'ye yeni bir tarımsal ürün kazandırılacak ve bu şekilde yeni ihracat kalemine de sahip olunacak.
Kültür mantarına göre daha lezzetli ve etle baklagillere eşdeğer proteine sahip istiridye mantarının piyasaya sürülmesiyle hem yeni bir istihdam kapısı oluşturulması hem de vatandaşların ithal ve pahalı olan bu ürünü daha ucuza temin edebilmesi amaçlanıyor.
İlk etapta 80 girişimciyle üretime başlanan proje kapsamında istekli üreticilere federasyonca, 100 ve 200'er metrekarelik üretim alanlarıyla üretim için gerekli olan iklimlendirme, havalandırma, sulama, asma sistemi kurulması gibi koşullar hazır hale getiriliyor.
Üretim odasına yerleştirilen kompostun üretim aşamaları olan kuluçka dönemi, hasat dönemi, bakım, sulama konularında teorik ve uygulamalı eğitim veriliyor.
Paketleme, ürünün muhafazası ve pazarlama teknikleri konusunun uygulamalı ve teorik şekilde üreticiye öğretildiği projeye göre, bir üretim odasında yılda 3 dönem üretim yapılıyor. Federasyon, üretim dönemi boyunca taahhüt ettiği hizmetleri vererek, üreticinin diğer dönemler için gerekli bilgi ve beceriyi kazanmasını sağlıyor.
Tarım Federasyonu istiridye mantarı üreticiliğinin yaygınlaşması amacıyla üreticilerin ürettikleri ürünlere satın alma garantisi de veriyor.

ÜRETİM YENİ BAŞLAMASINA RAĞMEN YURT DIŞINDAN TALEPLER HAZIR
Tarım Federasyonu Genel Başkanı Hakan Yüksel, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, federasyonun en önemli amaçlarından birinin ülkeye yeni tarımsal modeller, tesisler kazandırmak olduğunu belirtirken, ''üretici üretmeyi'' hedeflediklerini bildirdi. Yüksel, yeni girişimciler oluşturarak, onlara danışmanlık hizmeti sunduklarını ve üretime de destek verdiklerini anlattı.
İstiridye mantarının Türkiye'de yeni bir ürün olduğuna işaret eden Yüksel, şapkalı kültür mantarından sonra dünyada ve Türkiye'de en çok talep edilen mantar türü olan istiridye mantarı üretimine yaklaşık 80 girişimciyle başladıklarını belirtti.
Yüksel, istiridye mantarına İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Gaziantep başta olmak üzere yurt içinden yoğun istek olduğuna, Almanya, İngiltere, Amerika, Irak ve Azerbaycan gibi ülkelerin de talepleri bulunduğuna dikkati çekti. Amaçlarının günlük 20 tonluk üretim yapmak olduğunu bildiren Yüksel, ''Yurt dışı pazarlarına açılmamız için 20 tona ulaşmamız lazım. İstiridye mantarını 2012 yılının ikinci yarısında ihracata sokmayı hedefliyoruz'' dedi.

YERLİ İSTİRİDYE MANTARINI DAHA UCUZA ALABİLECEK
İstiridye mantarı için bir pazarlama ağının da oluşturulacağını anlatan Yüksel, bu kapsamda bazı gros marketlerle de anlaşma hazırlığında olduklarını ifade etti.
İstiridye mantarının daha çok Yunanistan ve İtalya'dan ithal edildiğini ve Türkiye'de de 13-25 liradan satıldığını belirten Yüksel, Türkiye'deki yerli üretimle vatandaşın ucuza bu ürünü tüketebileceğini bildirdi.
Yüksel, istiridye mantarı üreticiliğiyle yeni iş alanı ve istihdam da sağlanacağına dikkati çekti.
-İstiridye mantarının yararları-
Yetiştirme koşulları kültür mantarcılığına göre daha zor olan istiridye mantarının en bilinen özellikleri yararlı ve lezzetli olması. Et ve baklagillere eş değer protein içeren istiridye mantarı yurt dışında birçok yemek çeşidinde et yerine kullanıyor. Avrupada ve birçok dünya ülkesinde tüketimi fazla olan istiridye mantarından, bazı Avrupa ülkelerinde köftesi, sucuğu bile  yapılıyor.

İstiridye mantarının özellikleri ve yararları şöyle:
100 gram mantar 45,65 kaloriye sahip ve bünyesinde 8,9 mg kalsiyum, 1,9 mg demir, 17 mg fosfor, 0,15 mg vitamin B1, 0,75 mg vitamin B12 ve 12,40 mg vitamin C ihtiva ediyor
-Et ve baklagillere eşdeğer protein içeriğine sahip bulunuyor.
-İnsan vücudu için gerekli olan kalsiyum, fosfor ve demir gibi tüm mineral tuzlar sığır ve tavuk etinde bulunanların iki katı düzeyinde
-Tüm mantar türleri içerisinde en yüksek B1 ve B2 miktarına sahip
-Sebzelere nazaran 5-10 kat daha fazla niasin içeriyor
-Karaciğer hariç tüm et ve sebzelerden daha fazla folik asit içeriyor.

Şeker ve tansiyon sorunu olanlara da tavsiye ediliyor
-Düşük nişasta, yağ ve kalori içerdiği için obezite, şeker ve hipertansiyon hastalarıyla çok az sodyum içermesinden dolayı nefrit ve kalp rahatsızlığı olanlar için tavsiye ediliyor.
-Tokyo ve Michigan üniversiteleri bilim adamlarının yaptığı araştırma sonuçlarına göre düzenli olarak tüketildiklerinde hastalıklara karşı vücut direncini artırarak bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
-Yenilenebilir mantar türleri içerisinde sadece Pleurotus türleri, kandaki kolestrol seviyesini düşüren Lovastatin adlı etken maddeyi içeriyor.


  Yorumlar

1 ufuk artuc ufukartuc@hotmail.com.tr 02/04/2017 11:30
bu işi yapmak istiyorum istanbulda nasıl baslamalıyım ne gereklı bılgı almak istiyorum 0539 421 84 23

2 Necmıye mısır necmiyemisir@gmail.com 26/11/2016 09:40
Mersinde yasiyorum oglumla birlikte epeydir düşündüģümüz bir is ama cesaret edemiyorum.gerekli bilgi Rica ediyorum. Pazar isi korkutuyor Beni.simdiden tesekkur ederim.

3 Şükrü çelebi sukru.celebi98@gmail.com 28/10/2016 03:45
Merhaba;
Orta karadeniz bölgesinde bulunmaktayım bu bölgede fındık ve kivi yetiştiricili yapıyoruz fakat kendim su ürünleri teknikeriyim bu bölgelerde kafes balıkçılığı fazla tutulmuyor ve farklı projeler ile uğraşmak istiyorum ve son zamanlarda istiridye mantarı dikkati mi çeken projelerden bir tanesi ve bunun için öncelikle ufak çaplı bir istiridye mantarı yetiştirmek istiyorum ordu bölgesi bu faliyet için uygun bir coğrafi konumudur ? Yada bir depo içerisinde de yapılabilir mi ?
İstiridye mantarının tohumunu nerden temin edebilirim ?
Hassat yapıldıktan sonra nerelere satabilirim konu ile ilgili desteğinizi rica ederim .yardımcı olurmusunuz ?

4 Şükrü çelebi sukru.celebi98@gmail.com 28/10/2016 03:42
Merhaba;
Orta karadeniz bölgesinde bulunmaktayım bu bölgede fındık ve kivi yetiştiricili yapıyoruz fakat kendim su ürünleri teknikeriyim bu bölgelerde kafes balıkçılığı fazla tutulmuyor ve farklı projeler ile uğraşmak istiyorum ve son zamanlarda istiridye mantarı dikkati mi çeken projelerden bir tanesi ve bunun için öncelikle ufak çaplı bir istiridye mantarı yetiştirmek istiyorum ordu bölgesi bu faliyet için uygun bir coğrafi konumudur ? Yada bir depo içerisinde de yapılabilir mi ?
İstiridye mantarının tohumunu nerden temin edebilirim ?
Hassat yapıldıktan sonra nerelere satabilirim konu ile ilgili desteğinizi rica ederim .yardımcı olurmusunuz ?

5 wilson jones oxford_loanfinances@hotmail.com 02/09/2016 02:44
kişisel veya iş kredisi mi arıyorsunuz ama hak sanmıyorum? çünkü kötü kredi geçmişi bankalar tarafından geri çevirdi? sorun yüksek faiz oranı nedeniyle aylık kredi ödemelerini toplantı yaşıyorsanız ve erteleme ve sabır seçenekler tükenmiş ve / veya varsayılan önlemek istiyorsanız, Oxford Finans ve Konsolidasyon Kredi senin dönüm şimdi bizi point.contact geçerli: oxford_loanfinances@hotmail.com veya +15133183933 numaralı telefondan bizi arayın

6 esra varol esravarol.yz@gmail.com 16/05/2016 22:55
bilge almak istiyorum

7 Tayyar Kandemir 02/04/2016 18:53
Merhaba. İstanbulda yaşıyorum ve bu işe başlamak istiyorum. Nasıl başlayabilirim. 0533 714 85 48

8 KAHRAMAN BATUK bybatuk@gmail.com 01/04/2016 17:50
MANTAR TOHUMU SATIŞ GSM 0530 134 05 09

9 SİNANYÖRDEM YORDEMSİNAN@HOTMAİL.COM 19/02/2016 19:04
HAKKARİ DE YAŞIYORUM İSTİRİDYE MANTARI YETİŞTİRMEK VE İŞ VEREN OLMAK İSTİYORUM YARDIMCI OLURSANIZ ŞAYET SEVİNİRİM TEL 05413995431. TEŞEKKÜRLER.

10 ramazan baytekin ramazanbaytekin76@gmail.com 02/01/2016 15:45
izmir bölgesinde yeni üretime başlamak isteyen ler için 30ton kompost kapasiteli yer mevcuttur büyük paralar ile başlamak yerine hazır yer kiralayarak denemeleri tavsiyemdir mantar üretimi küçümsenmeyecek yatırımı yüksek olan bir iştir.e-posta:ramazanbaytekin76@gmail.com

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8 9      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 82 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Kamuyu Aydınlatma Platformu Haberleri
» İzmir’de konut satışları arttı
» Çocuk işçi sayısı 2 milyona yaklaştı
» SunExpress’ten İzmir turizmine can suyu
» Kıdem tazminatında gözler önümüzdeki haftada
» Merkez Bankası GLP faizini 50 baz puan artırdı
» ‘Gurme İzmir’ fuarları Fuar İzmir’de başladı
» Enginar Uluslararası arenaya açılıyor
» 4 ayda 1700 tekne Türk bayrağına geçti
» EGSD, İzmir’e 2. Fuarı kazandıracak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.04.2017
  Ticaret 26.04.2017
  Ticaret 25.04.2017
  Ticaret 24.04.2017
  Ticaret 22.04.2017
  Ticaret 21.04.2017
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    1