• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

İnşaat demiri, Bakanlık gündeminde

11 Mayıs 2017 Perşembe 18:00
12
14
16
18

İnşaat demiri, Bakanlık gündeminde

   ► Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) üyeleri ile bir araya geldi.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) üyeleri ile bir araya geldi. Toplantıdaki paylaşımları TİCARET Gazetesi’ne aktaran sektör temsilcileri, Bakan Nihat Zeybekci’nin inşaat demirindeki gelişmeleri Bakanlık gündemine alındığını ifade ettiler.
İnşaat demiri bulmada sıkıntıların yaşandığı ve fiyatlarda suni bir şekilde arttığını söyleyen sektör temsilcileri, Bakan Zeybekci’nin konuyu değerlendireceklerini ve gerekiyorsa en kısa sürede tedbir alacaklarını ifade ettiğini söylediler.

     Toplantıda sektördeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Zeybekci, inşaat sektörünün Türkiye için büyük önem taşıdığına işaret etti.
Türkiye'nin deprem bölgesinde olduğunu ve toplam konut stokunun yaklaşık yüzde 40'nın yenilenmesi gerektiğini belirten Zeybekci, "Farklı gelişmeler de var. İnşaat sektöründeki canlanmadan mı, başka spekülatif amaçlarla mı onu tam olarak anlayamadık ama özellikle inşaat demirinde yokluğun yaşandığı, sektördeki arkadaşlarımızın inşaat demiri bulamadığı belirtildi.

     Fiyatların suni bir şekilde artıyor. Bu tehlikeli. Ekonomi Bakanlığı olarak bunu derhal gündemimize aldık. Şu andaki Türkiye'deki üretimi koruma amacıyla koymuş olduğumuz gümrük vergileri ve ilave vergileri derhal gözden geçirme kararı aldık. Gerekirse indirime gideriz gümrük vergilerinde ve inşaat sektörümüzün maliyetlerinin suni bir şekilde artmasına müsaade etmeyiz” diye konuştu.

     Türkiye'de inşaat demiri üretimi konusunda sıkıntı olmadığını anlatan Zeybekci, "Bu konuda dünyada bu konuda ilk 3-4 ülke arasındayız. Zaman zaman ilk 2'de yer alıyoruz. Kapasitemiz, üretim kabiliyetimiz var. Böyle bir spekülasyonun olmasını anlamak ve kabul etmek mümkün değil. Onun için, en kısa sürede bunu değerlendireceğiz. Başbakan'ımıza ve hükümetimize arz edeceğiz. Gerekiyorsa en kısa sürede tedbirimizi de alacağız” dedi.

   Tellioğlu: Sektöre adeta bir demir perde indirildi

     İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı ve TOBB Türkiye İnşaat Müteahhitleri Meclis Başkanı Tahir Tellioğlu ise Türkiye’nin demir üretimi noktasında, dünya ülkelerinde üreticisi olarak ilk 5’e girmesine rağmen, Türkiye’deki demir kıtlığına, demir fiyatlarındaki aşırı yükselişe ve demirin adeta karaborsaya düşmesine anlam veremediklerinin altını çizdi.

     İnşaat sektörünün bu durum karşısında ciddi bir dar boğazla karşı karşıya kaldığını ifade eden Tellioğlu şunları söyledi: “Fiyatların yükselmesinin yanında demir tedarikinin karşılanmasında da ciddi manada zorlanmaktadır. Dolayısıyla inşaat sektörünün böyle hareketlilik döneminde, seçimlerin bittiği süreçte inşaat sektörünün önünün açılacağı dönemde inşaat sektörüne adeta demirden bir perde indirilmiştir.”

     30 Haziran’da yürürlüğe girecek olan 6.Tip İmar Yönetmeliği’nin en az yılsonuna kadar uzatılmasının da elzem olduğunu söyleyen Tellioğlu, açıklamasında, Türkiye’deki müteahhitlik sektörünün yurtdışına açılabilmesi için öncelikle kendi iç yapısında bu hizmet için yeterli olmayanların elenmesi gerektiğini ifade etti.  Tellioğlu, Müteahhitlik Hizmet Kanunu’nun bir an önce çıkartılarak, “liyakat ve ehliyet noktasında da yeterliği olan bir müteahhitlik hizmet kadrosunun oluşturulması gerektiğini” söyledi.

 


+ Benzer Haberler
» “Yüksek teknolojili ürünlerin sanayii içindeki payını arttırmayı hedefliyoruz”
» Amerika pazarında Türk balığına olan ilgi artıyor
» İşler: İzmir turizmi toparlanma eğiliminde
» İTO seçimlerinde 41 bin 604 seçmen oy kullanabilecek
» TEB, KOBİ’lerin Endüstri 4.0 sürecine adaptasyonuna odaklandı
» İzmir’de konut fiyatı artışları hız kazandı
» Bu çalışmalar Bornova’yı geleceğe taşıyacak
» Bir teşekkür, bir teessüf
» Büyükşehir’de Ekonomi Üniversitesi tartışması
» Bu sergi kaçmaz


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.03.2018
  Ticaret 17.03.2018
  Ticaret 16.03.2018
  Ticaret 14.03.2018
  Ticaret 13.03.2018
  Ticaret 12.03.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni