• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İnşaat sektörü stoku eritti”

12 Eylül 2020 Cumartesi 11:00
12
14
16
18

“İnşaat sektörü stoku eritti”

   ► Yılın ilk 7 ayında konut satışlarında Kocaeli’nin yerini Adana, Gaziantep’in yerini Kocaeli ve Adana’nın yerini Tekirdağ aldı

           HABER MERKEZİ     
     Pandemi sürecinin ardından düşen konut faizleriyle adeta bir patlama yaşayan gayrimenkul sektöründe hareketlilik hız kesmeden devam ediyor. 2019 yılı ile kıyaslama yapıldığında ise en çok konut satışı yapılan ilk 7 il değişmedi.
     2019 yılının ilk 7 ayında en çok konut satışı yapılan ilk 10 ili, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Konya, Kocaeli, Gaziantep ve Adana olurken,  2020 yılı aynı döneminde en çok konut satışı gerçekleşen iller İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin ve Konya oldu.  2019 yılından farklı olarak Kocaeli’nin yerini Adana, Gaziantep’in yerini Kocaeli ve Adana’nın yerini ise Tekirdağ aldı.
 
Düşüşün ardından rekor satış oranı gerçekleşti
     EVA Gayrimenkul Değerleme’ye göre, Konut sektörü yılın ilk 3 ayını 2019 yılı aynı dönemine benzer rakamlarla kapatırken, Covid-19 pandemisinin Türkiye’de etkisini göstermeye başladığı mart ayı itibariyle konut satışlarında ciddi düşüş yaşandı. Kamu bankalarının 1 Haziran 2020’de açıkladığı kredi paketi sonrasında konut kredi kullanımlarında bir rekor yaşanarak,  Haziran ve temmuz aylarında satılan toplam konut adedi ilk beş ayda satılan konut adedi yakaladı.

Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, yaşanan pandemi sürecinin etkilerini ve konut satışlarına yansımalarını değerlendirdi:
2019 yılının aynı dönemine göre yaklaşık %40,5 oranında artış var
     Konut satışları ekonomi için önemli bir ivme. Çünkü alt sektörleri destekliyor, nakliyecisi, boyacısı, halıcısı, mobilyacısı iş yapabilir konut sektörü devreye girince, hareket ve canlılık yaratıyor. Rakamsal sonuçlara baktığımızda 2020 yılı Temmuz ayı sonu itibariyle 854 bin 126 adet konut satıldı. İki yılı kıyasladığımızda bu yıl 2019 yılının aynı dönemine göre yaklaşık %40,5 oranında artış yaşandı. 2019 yılı Temmuz ayı sonu itibariyle 2018 yılı aynı dönemini kıyaslayacak olursak yaklaşık %21,0 oranında düşüş yaşanmıştı. Haziran itibariyle başlayan kampanya ile konut satışlarının bu seneyi 1.400.000 dolaylarında kapatacağını düşünüyoruz.

İnşaat sektörü stoku eritti
     2016 yılı 2. yarısında başlayan ekonomik durgunluk, kredi faiz oranlarındaki yükseliş ve piyasalarda ki dalgalanmalardan en fazla etkilenen sektörlerin başında hiç kuşkusuz inşaat ve gayrimenkul sektörü yer aldı.  Son 3 senedir düşen konut satış rakamları nedeni ile konut stoku sorunu ile mücadele eden inşaat sektörü Haziran ayında başlatılan düşük faizli konut kredisi kampanyası ile temmuz ayı sonu itibariyle stoku eritti. Hatta o kadar eritti ki satmayı düşünmeyenler de satmaya karar verdi. Her zaman söylediği kadar yüksek bir stok olmadığını da görmüş olduk bu vesile ile.

Talep ve arz dengesi şaşınca fiyatlar arttı
     Konut fiyatlarında talep ve arz dengesi şaşınca fiyatlar arttı. Uzun zamandır satılamayan ev stokları hızla erimeye başladı, bu da arz edenin fiyatları yukarı çekmesine sebep oldu. Bölgesel değerlendirmelerde özellikle İstanbul’da  %10-25 arası artış tespit ediyoruz.

Fiyatların aynı olmasını beklemek mümkün değil
     Ayrıca inşaat maliyetleri dolar kurunda yaşanan dalgalanma nedeni ile sürekli olarak yükselirken konut stokunu eritmek için sıfır konutlara uzun süredir sınırlı oranlarda zam yapılıyordu veya yapılmıyordu, enflasyon karşısında konutların fiyatları zorlanıyordu. Konut stokunun tamamen tüketilmesi ile yeni maliyetlerle üretilecek konutlar için ne yazık ki fiyatların aynı olmasını beklemek mümkün değil.


+ Benzer Haberler
» Yasadışı trol avcılığına geçit yok
» Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan “2030 Engelsiz Vizyon Belgesi”
» Başkan Soyer EuroVelo 8. Akdeniz Rotası İzmir Güzergahı’nı açtı
» “YEKDEM’in uzatılması yatırımcıya nefes aldırdı”
» Ödeme sistemlerinde yeni bir devir başlıyor
» Yıl sonu dolar kuru ve enflasyon beklentisi yükseldi
» Başkan Sandal’dan gazilere ziyaret
» Girişimcinin hassas noktası kur riski
» Başkan Soyer Gaziler Günü törenine katıldı
» ‘‘İyi Yaşam Markası’’ ödülü Pınar Süt’ün oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.09.2020
  Ticaret 18.09.2020
  Ticaret 17.09.2020
  Ticaret 16.09.2020
  Ticaret 15.09.2020
  Ticaret 14.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni