• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İpek Yolu’nu ıskalama şansımız yok”

14 Kasım 2019 Perşembe 17:00
12
14
16
18

“İpek Yolu’nu ıskalama şansımız yok”

   ► İzmir’de gerçekleşen Ege Ekonomik Formu’nun ‘Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nde Ege Nasıl Konumlanacak?’ sorusuna yanıt arandı.

           SERCAN ENGEREK     
     İzmir’de iş, siyaset, akademi dünyasından üst düzey isimlerin katılımıyla gerçekleşen ekonomi, sanayi, enerji, tarım, hayvancılık ve turizm gibi farklı alanların tartışıldığı Ege Ekonomik Forum’u devam ediyor. Formun ilk günün üçüncü ve dördüncü oturumunda ‘Dijital Dönüşüm ile Üretimin Dönüşmesi’ olgusuyla, ‘Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nde Ege Nasıl Konumlanacak?’ sorusu gündeme geldi.
     Forum İstanbul Onursal Başkanı ve TEB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi’nin moderasyonluğunu yaptığı ‘Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ oturumunda Ege’nin stratejik önemine dikkat çekildi. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, ÇİTAM- Çin Türk Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Rıza Kadılar, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk konuşmacı olarak katıldı. 

“Çin’in bize sunduğu fırsatı iyi değerlendirmemiz gerek”
     Forumda konuşan Çin Türk Araştırma Merkezi (ÇİTAM) Başkanı Dr. Rıza Kadılar, Çin ile ticari ilişkileri geliştirmenin yolunun o coğrafyayı ve insanları tanımaktan geçtiğini belirtti. “İş yaptığımız için dost olmayız, dost olduğumuz için iş yaparız der” ifadesiyle Çin atasözünü hatırlatan Kadılar, “Çin’in çok organize ve dediklerini yapıyorlar. Öncelikle İzmir’de China Town kurmalıyız. İzmir ile Çin arasında kardeş il seçmeliyiz. Nüfusu 10 milyonun üzerinde olan 100 kent var Çin’de. Açık teknolojiye yatırım yapan muhteşem kentler var. Bu kentlerden biri ile kurulacak ilişki İzmir’e büyük katkı sağlar. Çin’in bize sunduğu fırsatı iyi değerlendirmemiz gerek” diye konuştu.

“Çin’e ihracat rakamımızı yukarı çekmek şart”
     Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep ise stratejik planlamayı Çinlilerin çok başarılı yaptığını ifade ederek “2018 verilerine göre 23,6 milyar dolarlık ikili ticaret hacmiyle Türkiye, dünyada Çin’in üçüncü büyük ticaret. Ege İhracatçılar Birliği olarak 2019 yılını Çin yılı ilan ettik. Bu yönde birçok çalışmalar, ikili görüşmeler, fuar katılımlarına imza attık. Çin’e ihracat rakamımızı yukarı çekmek şart. Çin Uluslararası ithalat Fuarı’nda tarımsal ürünlerimizi sunduk. Bu anlamda büyük bir şansa sahibiz. Özellikle meyve ve kuru meyvelerde büyük bir potansiyelimiz var. 2019 yılının ilk 10 ayında Türk gıda ihracatçıları, Çin’e ihracatta yüzde 86 artış göstererek 205 milyon dolara ulaştı” dedi.

“İpek Yolu’nu yüzyılın kalkınma projesi”
     Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ni anlamak için tarihteki İpek Yolu’nu öncelikle tanımak gerektiğini vurgulayan İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk de “İpek Yolu’nu yüzyılın kalkınma projesi olarak niteledi. İpek Yolu’nun doğu ile batı arasındaki kültürel köprü olduğunu söyleyen Öztürk, “Neticede ticaret gelişmiş, yeni bir ekonomi doğmuştur. Çin’in aslında bu yol üzerindeki ülkelere küresel bir ortaklık teklif etti. Kendi avantajlarını bu ülkelerle paylaşmayı teklif ediyor. Çin, 60 ülkede 1 trilyon dolara yakın projeye kredi sağlamış durumda” ifadelerini kullandı.
     Öztürk, İzmir Limanı’nın özelleştirmesinde sınıfta kaldıklarını da vurgulayarak şöyle dedi: “Yunanistan Pire Limanı ile bu fırsatı kaçırmadı ve bugün Pire büyük bir atılım yaptı. Lojistik performans indeksinde Türkiye’nin gelişmek yerine geriledi. Başka fırsatları kaçırmamak için lojistik konusuna özel eğilmemiz gerekli. Modern İpek Yolu’nu ıskalama şansımız yok.”

“Dijitalleşme kavramı tam anlaşılmalı”
     Ekonomik Forum’da “Dijital Dönüşüm ile Üretimin Dönüşmesi” başlığını taşıyan oturumda ise moderatörlüğünde ‘İhracat 4.0’, ‘Bölge bilişim ve iletişim teknolojileri’, ‘Dijital dönüşüm’ konuları tartışıldı. Milliyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Şükrü Andaç’ın moderatörlüğünü yaptığı oturumda TTT Global Grup Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Akın Arslan, Göksel Global Kurucu ve CEO’su Gökhan Göksel, ESBAŞ CEO’su Dr. Faruk Güler, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu konuştu.
     TTT Global Grup Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Akın Arslan, geçmişle savaşmayı bırakarak ileriye bakmak gerektiğini söyledi. Dijitalleşme kavramının tam anlaşılması gerektiğini vurgulayan Arslan, “İzmir Aydın ve Manisa’nın büyüklüğünün bir Hollanda’ya denk. İletişim çağında üretim de hızla dijitalleşiyor. Bunun parçası olmanız gerekiyor” diye konuştu.

“Orta gelir tuzağından kurtulmanın yolu dijital dönüşüm”
     Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu ise Türkiye sanayisinin bir tespitinin yapılması gerektiğini, dijital dönüşüm için yol haritasının çıkarılmasının şart olduğunu vurguladı. Temel sorunun birlikte çalışmamak olduğunun altını çizen Gökçüoğlu, “Türkiye’nin küresel ekonomiden aldığı payın 2013 yılında 1,24 noktasından 2018 yılında 0,89 noktasına geriledi. Orta gelir tuzağına saplanmış durumdayız. Daha iyi rakamlara ulaşmanın temel argümanı da dijital dönüşümü sağlamamızdır. Katma değerli üretim yapamıyoruz. ABD’nin 7 kurumu, Türkiye’nin GSYİH’dan daha büyük. KOBİ’lerimizi dijital altyapı kurmada, nitelikli eleman temini konusunda desteklememiz gerekli. Eğitim de bunun temelinde yer alıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

“Yazılım firmalarının temeli nitelikli insan”
     Oturumun diğer konuşmacılarından ESBAŞ CEO’su Dr. Faruk Güler de ESBAŞ bünyesindeki birçok firmanın dijitalleşme dönüşümü ve dijital üretim alt yapısını kurduğunu belirtti. Türkiye’nin kilogram başına ihracat rakam oranının üç kat üzerinde bir rakama ESBAŞ olarak ulaştıklarını söyleyen Güler şunları kaydetti:
     “Ancak yeni bir şey yapmamız gerektiğini iki yıl önce fark ettik ve yazılım konusuna eğildik. Yazılım ihracatını bir ürün ihracatı olarak Ankara’ya kabul ettirdik. İhracat teşviklerini yazılım şirketlerine kazandırdık. Böylece yazılım ürünlerini yüzde yüz ihracat yapan firmalar ESBAŞ’a geldi. Son bir buçuk yılda ESBAŞ’da yazılım üreten 10 firma geldi ve yazılım ihraç ediyorlar. Yazılım firmalarının temeli nitelikli insan. İzmir sosyal ve kültür yapısı ile büyük bir potansiyel barındırıyor. Bu nitelikli insanlar kent hayatının içinde olmak istiyorlar. İzmir’e bu insanları çekmek için İzmir’in de atması gereken adımlar var.”


+ Benzer Haberler
» 4 Temmuz’da 1.152 yeni vak’a
» “Doğal afetlerden en çok üreticiler zarar görüyor”
» Kimya sektörünün ihracatı Haziran ayında yüzde 10,2 arttı
» Bademli Barajı’nda tasarruflu sulama sürüyor
» Toplumsal ve teknolojik riskler için hazır değiliz
» Koronavirüs nakliye ve lojistik sektörünü dünya çapında etkiledi
» Sanayiciler YEKDEM’de yeni modele katkı vermek istiyor
» İzmir Skal Kulubü, dünyanın en iyisi finalinde
» Kısa çalışma ödeneğinin uzatılması konfeksiyon sektörüne soluk aldıracak
» İş dünyasından otoyol çağrısı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
  Ticaret 30.06.2020
  Ticaret 29.06.2020
  Ticaret 27.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni