• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Irak’a gıda ihracatı durma noktasına geliyor

04 Temmuz 2019 Perşembe 16:00
12
14
16
18

   ► Külahçıoğlu: Türk makarna ve şehriyesine 1 yıl süreyle uygulanacak yasaklama ile Türkiye’nin Irak’taki pazar payı İran’ın eline geçecek.

     Irak, yumurtadan sonra Türkiye’den sofralık tuz, şehriye ve makarna çeşitlerine de ithalat yasağı getirdi. Kararın 60 gün sonra yürürlüğe gireceği ve bir yıl yürürlükte kalacağı açıklandı. 2018 yılında Irak’ın toplamda 47 milyon 723 bin dolar olarak gerçekleşen makarna ve şehriye ithalatının 32 milyon 570 bin 460 dolarlık kısmı Türkiye’den gerçekleştirildi. Irak 2018 yılında makarnasının yüzde 68’ini Türkiye’den karşıladı.

     Türk makarna ve şehriyesine 1 yıl süreyle uygulanacak yasaklama ile Türkiye’nin Irak’taki pazarına İran’ın sahip olacağını belirten Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Külahçıoğlu, “Türkiye’den yumurta ithalatını yasaklaması ile başlayan süreç makarna ve şehriye ithalatının yasaklanması ile devam etmektedir. Yıl sonuna kadar başka hububat ürünleri ihracatımızın da yasaklanacağı yönünde duyumlar alıyoruz” diye konuştu.

“Türkiye’nin pazar payı İran’ın eline geçecek”
     Irak’ın Türkiye’ye koyduğu makarna ve şehriye ithalat yasağını, siyasi nedenlerin yanı sıra İran firmalarının pazar payının artırılmasına yönelik olarak aldığını kaydeden Külahçıoğlu, “Türkiye’den yumurta ithalatını yasaklaması ile başlayan süreç makarna ve şehriye ithalatının yasaklanması ile devam ediyor. Yıl sonuna kadar başka hububat ürünleri ihracatımızın da yasaklanacağı, kademeli olarak tüm işlenmiş tarım ürünlerinin ithalatının durdurulacağına dair duyumlar alıyoruz” dedi.

     Türk makarna ve şehriyesine 1 yıl süreyle uygulanacak yasaklama ile Türkiye’nin Irak’taki pazar payına İran’ın sahip olacağını dile getiren Külahçıoğlu, “Irak’ta hali hazırda endüstriyel makarna üretimi bulunmuyor. Birkaç küçük atölye tarzı işletmede şehriye üretimi yapılmakta olup pazarın ihtiyacını karşılayacak düzeyde değil. İran’ın son yıllarda makarna üretimini artırdığı ve Türkiye’nin Ortadoğu, Afrika ve Asya pazarlarına agresif bir biçimde girmeye çalıştığı biliniyor. Türk makarna ve şehriyesine 1 yıl süreyle uygulanacak yasaklama ile pazarımız İran’ın eline geçecek” diye konuştu.

“Güneydoğu’daki makarna üreticileri zarar görecek”
     İthalat yasağının en çok Güneydoğu Anadolu’da bölge ekonomisine zarar vereceğini kaydeden Külahçıoğlu, “Türkiye’deki 24 makarna üreticisinin tamamına yakını Irak’a ihracat yapmakla beraber, Güneydoğu Anadolu bölgesindeki makarna üreticileri, ihracatlarının büyük çoğunluğunu Irak’a yapıyor. Bu karar ve alınması muhtemel kararlar bölge ekonomisine büyük zarar verecek, işsizlik oranlarını yükseltecek. İmalatçı ve ihracatçı firmaların yanı sıra sayıları on binleri bulan nakliyeciler ile buğday üreticisi çiftçiler de etkilenecek” açıklamalarında bulundu.

     Külahçıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin Irak’ta 1milyar 600 milyon dolar değerinde hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri pazarı mevcuttur. Kademeli olarak tüm gıda ihracatımızın yasaklanması tehlikesi ile karşı karşıyayız. Makarna ve diğer tarım ürünleri ihracatımızda Irak pazarının korunmasını için Dışişleri ve Ticaret Bakanlıklarımızın bir an önce alınan bu kararlara müdahale etmesi gerektiğini düşünmekteyiz.”


+ Benzer Haberler
» “Öğretmenleri resen görevlendirmek yanlış”
» Zincir mağazalarda beyaz eşya satışı bitiyor
» Küresel pazarda gücün anahtarı yerli yazılım
» “Tavuk etindeki fiyat artışı üreticinin cebine yansımıyor”
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor
» Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor
» Şekercilerin bayramı salgına yenik düştü
» ‘Yeşil altın’a koronavirüs engeli
» HAÖ’yü başka hastalıklarla karıştırmayın!


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni