• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İş dünyasında 9 Eylül coşkusu

09 Eylül 2021 Perşembe 09:00
12
14
16
18

İş dünyasında 9 Eylül coşkusu


İzmir iş dünyası temsilcileri ve İzmir Milletvekili Bedri Serter, 9 Eylül İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yılını yayımladıkları mesajlarla kutladılar

           HABER MERKEZİ      
     İzmir iş dünyası temsilcileri ve İzmir Milletvekili Bedri Serter, 9 Eylül İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yılını yayımladıkları mesajlarla kutladılar. İzmir’in kurtuluşunun Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun müjdecisi olduğunu ifade eden Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcileri, 9 Eylül tarihinin sadece İzmirlilerin değil tüm Türkiye’nin kutlayacağı bir gün olduğunu vurguladılar. İzmir Milletvekili Bedri Serter ise İzmir’in 99 yıl önce bugün Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından düşman işgalinden kurtuluşunun Türkiye Cumhuriyeti’nin aydınlık yolunun başlangıcı olduğunu aktardı.

“Türkiye’nin aydınlık yolunun başlangıç tarihi 9 Eylül”
     En kısa zamanda, ülkenin her yerinde insanların laik, eşit, adil, hukukun üstünlüğünün olduğu demokratik bir Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşamasını yeniden sağlayacaklarını dile getiren Serter, “9 Eylül Türkiye’nin aydınlık yolunun başlangıcıdır. Bugün Türkiye’de pek çok insan İzmir’de yaşamak istiyorsa, ben bir İzmir Milletvekili olarak Türkiye’yi gezdiğimde herkesin İzmir dediğimde gözlerinin içi güldüğünü görüyorsam bunu 99 yıl önce bugün yakılan aydınlık Türkiye meşalesine borçluyuz” diye konuştu.

“İzmir ülke gelişimi için kilit rol oynuyor”
     İzmir’in kurtuluşu olan 9 Eylül’den aldıkları güç ve kararlılıkla Türkiye’nin gelişimine katkı koymak için çalışmaya devam edeceklerini söyleyen İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Kurtuluş mücadelesinin, bağımsızlık ve vatanseverliğin sembol şehri olan İzmir, bugün de ülkemizin gelişimi için kilit rol oynamakta, Cumhuriyetimizin 100’üncü yaşına yaklaştığımız bu dönemde ülkemizin itici gücü olmaktadır” dedi.

“İzmir bağımsızlığın simgesi oldu”
     İzmir’in küllerinden doğarak bağımsızlığın simgesi olduğunu söyleyen Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “15 Mayıs 1919’da İzmir’in işgaliyle başlayan karanlık süreç, 3 yıl sonra yine İzmir’de son bularak, kesin bir aydınlığa kavuşmuştur. Fuarlar ve kongreler kenti olarak belirlenip, ülkemizin modern dünyaya açılan kapısı olma misyonunu da üstlenmesi, 9 Eylül’ü çok daha önemli kılmıştır” ifadesine yer verdi.

“İzmir, Anadolu imarının öncüsü oldu”
     İzmir’in, Anadolu’nun yeni imarının da öncüsü olduğunu ifade eden İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, “Kurtuluşundan beş ay gibi kısa süre sonra İzmir İktisat Kongresi’ne ev sahipliği yapan şehrimiz, Cumhuriyetin ekonomi politikalarına yön vermiştir. Ege’nin tarımsal zenginliğinin sonucu oluşan canlı ticaret kültürü, bu ürünlerin dünya pazarlarına gönderildiği limanı, bir panayırdan başlayarak dünya ölçeğinde bir sergiye dönüşen fuarı, devletin ve başarılı girişimcilerinin kurduğu tarım ve sanayi işletmeleri ile İzmir, Türkiye’nin muhtaç olduğu ekonomik altyapıyı da kurmuştur.  1925 yılında 200 milyon doları ancak bulan ihracatımızın çoğu İzmir’den gerçekleştirilmiştir. Dolayısıyla İzmir, kurtuluşun ve kuruluşun şehri unvanını haklı bir gururla taşımaktadır” sözlerine yer verdi.

“Türkiye’nin kutlu günü 9 Eylül”
     Türkiye’nin ve İzmir’in 99’uncu kurtuluş gününü kutlayan Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kasalı, “Misakı Milli sınırlarının en batı ucundan, düşman çizmesinin bu topraklardan tamamen ve ilelebet atıldığı günün adıdır 9 Eylül. Bize bu değerli ve anlamlı günü armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve özlemle, bir kez daha anıyorum” dedi.

“Türkiye’ye kutlu olsun”
     Kuruluş ve kurtuluşumuzun şehri güzel İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yılı kutlayan Girişimci İş Kadınları Federasyonu (GİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter, “Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bağımsızlığımız için mücadele eden bütün kahramanlarımızı saygıyla yâd ediyorum. Kurtuluş ateşi Hasan Tahsin’in düşmana sıktığı kurşun ile İzmir’de yakılırken, 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtuluşu ile milli mücadele başarıya ulaştırılmıştır, nihayete erdirilmiştir” ifadesine yer verdi.

“İzmir’in kurtuluşu tüm vatanın kurtuluşunu temsil etti”
     İzmir’in kurtuluşunun, tüm vatanın kurtuluşunu temsil ettiğini ifade eden Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı, “9 Eylül, Türk milletinin bağımsızlığını elde edişinin önemli bir simgesidir. Atatürk, İzmir Hükümet Konağı balkonundan, İzmirlileri selamlayarak yaptığı kısa konuşmada, ‘Bu başarı milletindir, artık savaş bitmiştir, yeni işlerimize bakacağız’ diyerek modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ilk sinyallerini İzmir’de vermiştir” diye konuştu.

“Özgürlüğün sembolü İzmir”
     Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, “İzmir’in, 15 Mayıs 1919 yılında Yunan güçleri tarafından işgal edilmesi, Anadolu’da Millî Mücadele’nin başlamasında önemli bir aşama. O tarihe kadar Anadolu’da işgallere karşı dağınık olan düşünce ve örgütlenme biçimleri, İzmir’in işgali sonrası Anadolu insanının direniş ve karşı koyuş düşüncesini körüklemiştir. Bu kent her daim özgürlüğün, kurtuluşun, Cumhuriyet’in sembolü olmuştur” diye konuştu.

“Özgürlüğün habercisi 9 Eylül günü oldu”
     İzmir’in kurtuluş günü olan 9 Eylül tarihinin sadece İzmir’in değil, Türkiye’nin de kurtuluşu, Cumhuriyeti’nin kuruluşu ve özgürlüğün habercisi olduğunu söyleyen İzmir Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, “99. Yılını idrak ettiğimiz bu mutlu gün, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yürütülen direniş ve özgürlük mücadelesinin başarıyla sonlandırıldığının ilanı anlamına gelmektedir. 19 Mayıs nasıl ki bir mücadelenin başlangıcıysa, 9 Eylül de o mücadelenin zaferinin ilanıdır” açıklamasında bulundu.

“İzmir Cumhuriyet’in şehridir”
     İzmir’in tarihsel süreç içinde farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığını hatırlatan Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul, “9 Eylül’de kurtarılan ve İktisat Kongresi ile dünyaya adını bir kez daha duyuran güzel İzmir’imiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlık simgesi olma durumundadır. Bu vesile ile bağımsızlık ateşimizin sembolü olan İzmir’in düşman işgalinden kurtulmasının 99. Yılı kutlu, mutlu olsun” sözlerine yer verdi.
 
 “Tam bağımsızlığın yolu açıldı”
     İzmirlinin değil tüm Türkiye’nin kutlu günü olduğunu vurgulayan Kemalpaşa Sanayici ve İş İnsanları Derneği (KESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Seçil Beydemir Kaynak, “Başkomutanlık Meydan Muharebesi’yle Yunan ordusunu yenen Türk ordusu, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal’in tarihi ‘Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri’ emriyle 9 Eylül 1922’de İzmir’in 3 yıl 3 ay 24 gün süren işgaline son vererek, Lozan Barış Antlaşması’na uzanan tam bağımsızlığın yolunu açtı” diye konuştu.

“Milli mücadele ateşinin finali İzmir”
     İzmir’in kurtuluşu, Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolun temel taşı ve en önemli adımı olduğunu söyleyen İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Betül Sezgin, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük bir özveri ve canları hayasına ördüğü direnişin, ‘hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır, o satıh da tüm vatandır’ şiarı ile tüm Anadolu insanına aşıladığı mücadele ateşinin finali İzmir’de görülmüştür” dedi.

“9 Eylül’ü coşkusu hiç kaybolmasın”
     İzmirlilerin 9 Eylül’ü, diğer ulusal bayramları kutladığı ve andığı gibi, aynı coşkuyla bugüne kadar kutladığını dile getiren Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Kılıç, “9 Eylül coşkusu hiç kaybolmasın. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 30 Ağustos’taki zaferden sonra emri ile harekete geçen Türk ordusunun bu güzel İzmir’imizi kurtararak bizlere armağan ettiği gün olan 9 Eylül, tüm İzmir’e ve İzmirlilere kutlu olsun” ifadelerinde bulundu.

“Dünyaya gür sesimizi duyurdu”
     Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Türk ordusu, 9 Eylül 1922 tarihinde İzmir’e girerek sadece İzmir’ değil tüm Anadolu’yu düşman işgalinden kurtardığını dile getiren Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Ege Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Melih Sebastien Durmuş, “9 Eylül, sadece düşman işgalinden kurtulduğumuz bir gün değil aynı zamanda dünyaya kurulmakta olan Türkiye Cumhuriyeti’nin gür sesini de duyurmaya vesile olmuştur. İzmir’de başlayan milli mücadelenin yine İzmir’de başarıyla sona ermesi açısından 9 Eylül ayrı bir öneme sahiptir” dedi.

“İzmir bağımsız Türkiye kuruluşunun habercisi oldu”
     Tüm vatandaşların bağımsızlığa kavuşmasında son derece anlamlı ve önemli bir gün olan 9 Eylül’ün hafızalara kazındığını aktaran Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Bilal Saygılı, “9 Eylül tarihi İzmir’imizin kurtuluşa erdiği bir gün olarak tarihe nakşolmuştur. Zira İzmir’in bu duruşu, tarihten silinmek istenen eşsiz milletimizin bütün dünyaya ebediyen var olacağı mesajını vermiş, bağımsız Türkiye’nin kuruluşuna giden yolun habercisi olmuştur” ifadesinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Vefat eden sayısı tekrar 200’ün üzerine çıktı
» Vefat sayısı 19 Ağustos’tan beri ilk kez 200’ün altına indi
» Mandalinalar ihtiyaç sahipleri için hasat edildi
» Lisanslı Harita Kadastro Mühendislerinin hizmet esasları belirlendi
» Moda endüstrisi sürdürülebilirliğe yatırım yapıyor
» Boeing, Çin’den 1 trilyon 470 milyar dolarlık talep bekliyor
» Çelik sektörü çıtayı 22 milyar dolara yükseltti, ihracatçısını ödüllendirdi
» Konaklama tesisleriyle ilgili yönetmelik yürürlüğe girdi
» Muş İl Özel İdaresi okul binası ve çevre düzenlemesi yaptıracak
» TÜGEM’den kiraları düşürecek formül önerileri


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.09.2021
  Ticaret 25.09.2021
  Ticaret 24.09.2021
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni