• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İş dünyası 2020’ye iyimser bakıyor

29 Mayıs 2020 Cuma 15:00
12
14
16
18

İş dünyası 2020’ye iyimser bakıyor

   ► 2020 ilk çeyreğine ilişkin verilere göre, GSYH geçen yıla oranla yüzde 4,5 artış gösterdi

           HABER MERKEZİ     
     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ilk çeyreğine (ocak-mart) ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı. Buna göre, GSYH tahmini, zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 4,5 artış gösterdi. İş dünyasının temsilcileri açıklanan büyüme rakamlarına ilişkin açıklama yaptı. Ege İhracatçı Birlikleri (EiB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ve İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran GSYH verileri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Eskinazi: Türkiye pandemiden güçlenerek çıkacak
     Türk ihracatçılarının 2020 yılına güzel bir giriş yaptıklarını Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorlarını kırdıklarını dile getiren EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Covid-19 salgınının ekonomi üzerindeki etkilerinin 2020 yılının ikinci çeyreğinde daha net görüleceğini dile getirdi. Eskinazi; “2020 yılının ikinci çeyreğinde Türk ekonomisinde yaşanması muhtemel küçülmeyi sonraki çeyreklerde kapatmak için ihracatımızın düşmemesi için dijital pazarlama hamlelerimiz başladı” diye konuştu.

Kestelli: Üretici Kaslarımızı Güçlendirmeliyiz
     Ekonomide 2019 sonunda yakaladığımız ivmenin 2020 yılı başında güçlü bir şekilde devam ettiğini teyit eder nitelikte olduğunu ifade eden İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Mart ortası itibariyle başlayan pandemi sürecinin etkisini, ikinci çeyrekte muhtemelen daralma olarak göreceğiz. Normalleşmenin üçüncü çeyrekte başlayacağını, son çeyrekte ise yeni bir büyüme patikasına gireceğimizi öngörmek mümkün. Bizim için önemli olan büyük resme odaklanmak. Türkiye tarım-hayvancılık ve sanayi başta olmak üzere üretim kaslarını güçlendirecek adımları öncelemeye ve küresel değer zincirinden aldığı payı artırmaya konsantre olmalı” açıklamalarında bulundu.

Özdebir: Önemli Olan Büyümeyi Koruyabilmek
     Yüzde 4,5 büyüme ile ekonomide büyüme beklentileri gerçekleşmiş olduğunu ancak çeyrekten çeyreğe 0,6 oranında artışın, ekonomimizde yavaşlamaya işaret ettiğini ifade eden ASO Başkanı Nurettin Özdebir, “Orta vadeli büyüme hızını korumak ve kapsayıcılığını artırmak için hem yapısal politikalar hem de piyasa dinamiklerini harekete geçirmek zorundayız. Bunun için de para ve maliye politikası ile bankacılık reel sektör arasında likidite kanalların açılmasını sağlayan bir model kurgulamamız gerekmektedir” dedi.

Baran: Yılsonu İçin İyimseriz
     Türkiye’nin yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,5 oranında büyümesinin, yıl sonu rakamları için umut verici olduğunu söyleyen ATO Başkanı Gürsel Baran, “Yerli üretimin desteklenmesi ve iç tüketimin canlanmasına yönelik alınan tedbirlerler yıl sonuna dair beklentilerimizi iyimser hale dönüştürüyor” dedi. Türkiye ekonomisinin 2018’in sonu ve 2019’un başında küçüldüğünü hatırlatan Baran, 2019’un son çeyreğinde yüzde 6 oranında bir büyüme kaydedildiğini ve Türkiye’nin koronavirüs ile ekonomik tablosu pozitife dönüşmüş durumdayken karşılaştığını söyledi.


+ Benzer Haberler
» 138 ülkenin küçükbaş hayvan sayısından fazla kurbanlığımız var
» Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın Kamuoyuna açıklaması
» Aktif vak’a sayısı 15 binin altına indi
» İzmir’de ekmeğe zam geldi
» Cerrahi tulum ve maske ihracatında hibe şartı kaldırılsın çağrısı
» Türk teknoloji startupları, 5 yılda 20 milyar Dolar yabancı sermaye çekebilir
» Avrupa Şampiyonası Efes Selçuk Pamucak sahili’nde
» 6 ayda 583 üretim tesisi
» Türkiye’nin en kapsamlı girişimcilik programı University4Society dünyaya açıldı
» Türkiye’nin en değerli tatil yerleri açıklandı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni