• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

İş dünyası ekonomik büyümeden memnun

13 Haziran 2017 Salı 22:00
12
14
16
18

İş dünyası ekonomik büyümeden memnun

   ► TÜİK tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre, Türkiye ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre % 5 büyüdü.

           NURETTİN BAKİ     
     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre, Türkiye ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5 büyüdü.
     Ekonomi büyümeyi değerlendiren Türkiye ve İzmir iş dünyası ise büyümeden son derece memnun ve ekonominin daha da büyümesi için durmadan çalışmaları gerektiklerinin altını çizdiler.  

     Tüfenkçi: “Ekonominin farklı dinamiklerini kapsayan bir büyüme”
     Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme rakamları ile ilgili Türkiye ekonomisinin 2017 yılının ilk çeyreğinde %5 oranında büyüdüğünü ifade etti. Tüfenkçi: “İlk çeyrekteki büyümenin iç dinamiklerin gelişmesi ve artan dış talebe doğru cevap verilmesi anlamında ekonominin farklı dinamiklerini kapsayan bir büyüme olduğunu görüyoruz. Sıçrama yılı olarak belirlediğimiz 2017 yılında işaret fişeği olan ilk çeyrek büyümesini sanayi sektörü büyümesi, ihracat artışı ve hükümetimizin doğru teşhisleri ile şekillenen kamu harcamalarındaki artış destekledi. İlk çeyrekte sanayi sektörü %5,3 oranında büyürken ihracat %10,6 oranında, kamu harcamaları ise %9,4 oranında arttı” dedi.

     Yorgancılar: “Sürdürülebilirlik boyutunda bazı kaygılar var”
     Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, ekonominin ilk çeyrekte yüzde 5 ile beklentilerin üzerinde büyüdüğünü belirtirken, “Talep cephesinden ihracat ile kamu tüketimi, arz cephesinden ise sanayi ve hizmet sektörü büyüme üzerinde belirleyici oldu. Yüzde 5'lik büyümenin yaklaşık yüzde 2,8'inin iç talep, yüzde 2,2'sinin ise net dış talepten gelmesi uzun zamandır beklediğimiz iki kanatlı büyümeye işaret ediyor” dedi.
     Daha çok kamudan beslenen iç talep ve kur artışlarını desteklediği dış talep çekişine, yatırımların, özellikle de makine-teçhizat cephesinin yeterince uyum sağlamamasının üzerinde durulmasını isteyen Yorgancılar, “Büyümenin saman alevi niteliğinde kalmaması için makine-teçhizat yatırımlarının artması, bu yatırımların artması için de döviz kurlarında istikrar ve enflasyonla birlikte faizlerin gerilemesi gerekmektedir. Büyüme hızının düzeyi sevindirici olmakla beraber sürdürülebilirlik boyutunda bazı kaygılar da yaratmaktadır" diye konuştu.

     Demirtaş, “Yüzde 5 büyüme piyasalara moral verdi”
     İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise yılık ilk çeyreğinde Türkiye’nin yüzde 5 büyümesinin büyük moral verdiğini belirterek, “Bu büyümeyi kalıcı ve sürdürebilir yapmalı, yüzde 5’in altına düşmemeliyiz” dedi.
     2017 yılının ilk çeyreğine ilişken açıklanan büyüme rakamlarını değerlendiren İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, yüzde 5’lik büyümenin iş dünyasına ve piyasalara büyük moral verdiğini söyledi. Geçtiğimiz yıl hükümet tarafından ekonomiye yönelik önemli tedbirler alındığını hatırlatan Demirtaş, “Kredi Garanti Fonu’nun devreye girmesiyle kredi hacminin arttırılması, bazı ürünlerde KDV’nin düşürülmesi, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması ve sicil affı gibi alınan önlemler bu sene etkisini gösterdi.  Hükümetimize bu nedenle bir kez daha teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.
     Geçtiğimiz yıl büyümenin yüzde 2,9’luk oranında gerçekleştiğini ve bu oranın Türkiye için asla yeterli olmadığını vurgulayan Demirtaş, “Ama biz geriye değil önümüze bakmalıyız. Yüzde 2,9’un ardından gelen yüzde 5 moralimizi çok yükseltti. Şu anda piyasalarda güven de var” dedi. Buna karşın büyüme rakamları analiz edildiğinde bazı sektörlerin üzerinde özellikle durulması gerektiğini belirten Demirtaş, şöyle konuştu: “Ekonominin lokomotifi inşaat sektöründe beklenen büyüme gerçekleşmedi. Yılın birinci çeyreğinde sanayi sektörü yüzde 5,3 artış göstermesine rağmen inşaat sektörü yüzde 3.7 de kaldı. Bu nedenle inşaat sektöründe vergisel destekler yapılması gerekmektedir. Türkiye sorunlarını büyüyerek aşacaktır. Türkiye’nin faiz, enflasyon, cari açık ve işsizlik gibi yapısal ekonomik sorunları, yüksek büyümeyle en aza indirilebilecektir. Ama bunun için öncelikle Türkiye ekonomisinin istikrarlı bir şekilde büyümesi, büyümenin ihracatla sağlanması, büyümenin sadece tüketimden değil, üretimden de kaynaklanmasının sağlanması büyük önem taşıyor. Hükümetimizin geçtiğimiz yıl aldığına benzer önlemleri bu yıl da almalı. İlk çeyrekte gerçekleşen büyüme oranının istikrarlı bir şekilde sürdürülmesi halinde 2017 yılsonunda büyüme oranı 2016’nın üzerinde gerçekleşebilecektir. Bu büyümeyi kalıcı ve sürdürülebilir yapmalı, yüzde 5’in altına düşmemeliyiz.”

     Baran: “İstikrar ve güven ortamı rakamlara büyüme olarak yansıdı”
     Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın 2017 yılının ilk çeyreğinde, beklentilerin üzerinde, yüzde 5 olarak gerçekleşmesinin sevindirici olduğunu söyledi. Baran, “İstikrar ve güven ortamı rakamlara büyüme olarak yansıdı” dedi.
     ATO Başkanı Baran, yazılı bir açıklama yaparak TÜİK tarafından açıklanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla birinci çeyrek verilerini değerlendirdi. Hane halklarının nihai tüketim harcamalarının yüzde 5,1 oranında arttığı ilk çeyrekte, devletin nihai tüketim harcamalarının yüzde 9,4, mal ve hizmet ihracatında yüzde 10,6 oranında artış kaydettiğini belirten Baran, “Coğrafyasında yaşanan olumsuzluklara, Rusya başta olmak üzere ihracat pazarlarındaki sıkıntılara rağmen, Türkiye ekonomisinin büyüme sağlaması çok sevindirici bir gelişmedir. Büyümenin hızını artırarak ilerleyen Türkiye’nin kaliteyi de zaman geçirmeden yükseltmesi gerekiyor. Türkiye’de iç tüketim ve kamu harcamalarına dayalı, cari açık oluşturan büyüme yerine ihracata ve yatırıma dayalı, kaliteli bir büyümenin sağlanmalıdır” dedi.

     Hisarcıklıoğlu: “2017’deki yüksek büyüme için işaret fişeği atıldı”
     TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ise büyüme ile ilgili değerlendirmesinde İlk çeyrekteki büyüme oranının 2017’deki yüksek büyüme için işaret fişeği olduğunu belirtti. Hisarcıklıoğlu “İlk çeyrekte görülen bu yüksek büyüme performansında hükümetimizle birlikte hayata geçirdiğimiz projeler de önemli rol oynadı. Türkiye kendisine güvenen ve yatırım yapanlarla birlikte çok daha güçlü ve müreffeh bir geleceğe doğru ilerliyor” dedi.
     Hisarcıklıoğlu değerlendirmesinde şu görüşlere yer verdi: “Türkiye ekonomisi, 2017 ilk çeyreğinde yüzde 5 büyüyerek, 2016'nın son çeyreğinde yakaladığı yukarı yönlü ivmeyi devam ettirdi. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin ciddi sorunlar yaşadığı bir dönemde elde edilen bu büyüme oranı, Türkiye ekonomisinin olumlu yönde ayrıştığını, tüm bu coğrafyada lider ülke olarak öne çıktığını gösteriyor. Büyümenin tüm sektörlere yayılması, kapsayıcı bir büyüme performansı elde edilmesi de ekonomi politikaları açısından ayrıca önemli bir başarıdır. Bu başarının altında hükümetimizin özel sektöre verdiği desteklerin yanı sıra dünyanın dört bir yanına açılan cesur sanayicilerimizin ve müteşebbislerimizin alın terleri bulunuyor. Ekonomide sağlanan güven ortamı üretimi, ihracat ve istihdam artışını desteklemiş, iç talebi canlandırmıştır.

     Palandöken: “Büyüme hızı ekonomi için ümit verici”
     2017 yılının ilk çeyreğinde büyüme oranının yüzde 5 olmasının ümit verici olduğunu belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı (TESK) Bendevi Palandöken, “Yılın ikinci çeyreğinde büyüme oranı daha da artacak” dedi.
     Aralık ayında yapmış olduğu açıklamada 2017 yılının başından itibaren büyüme hızının artacağını öngördüklerini hatırlatan Palandöken, “Aralık ayında yapmış olduğumuz açıklamada, sıfır faizli kredilerin yanında vergi indirimlerinin de yapılması halinde 2017 yılının başından itibaren büyüme hızının artacağını öngörmüştük. Hesaplarımız doğru çıktı. Özellikle 2009 yılında olduğu gibi bu dönemde de vergi indirimlerinin ekonominin canlanmasında büyük bir etkisi oldu. Büyüme hızı 2. çeyrekte de artmaya devam edecek” ifadelerine yer verdi.

 


+ Benzer Haberler
» “Gen teknolojisindeki gelişmeler riskler barındırıyor”
» Herediter Anjioödem, alerji ile karıştırılıyor
» "Tıbbi malzeme raporlarında yaşanan problem hastaları ve eczacıları mağdur ediyor"
» 5 madalya ile döndüler
» Büyükşehir’in iftarında katılım rekoru
» Lokmalar Ballıkuyu’da paylaşıldı
» Minik cimnastikçiler Karşıyaka’da yarışacak
» Sandığa gel, oyuna sahip çık!
» 2018’in en iyi şirketleri açıklandı
» Alman dev Miele, n11.com’la iş birliği yaptı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.05.2018
  Ticaret 24.05.2018
  Ticaret 23.05.2018
  Ticaret 22.05.2018
  Ticaret 21.05.2018
  Ticaret 19.05.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni