• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

İş dünyası kararın gözden geçirilmesini istiyor

02 Ağustos 2018 Perşembe 19:00
12
14
16
18

İş dünyası kararın gözden geçirilmesini istiyor

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Elektrik ve doğalgaza gelen zamlarla ilgili açıklamalarda bulunan iş dünyası temsilcileri zamları anlamanın mümkün olmadığını belirterek zam kararlarının tekrar değerlendirmesini istedi.
     Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, elektriğe konutlar için yüzde 9, sanayi elektriğine ise yüzde 14 zam yaptı. BOTAŞ ise doğalgaza konutlarda yüzde 9, büyük işletmelerde yüzde 14 zam yapıldığını açıkladı. BOTAŞ elektrik üretim amaçlı kullanılan doğalgaz fiyatına ise yüzde 49.5 zam yaptı. 1 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olacak olan zamlarla ilgili EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ve TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan açıklamalarda bulundu.

“Zamları anlamak mümkün değil”
     Zam kararlarının acilen yeniden değerlendirilmesini talep eden Ege Bölgesi Sanayi Odası(EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Hedef üretim ekonomisi olmalı iken, doğalgaz ve elektriğe yapılan zamları anlamak mümkün değil. Taşın altına elini koyan, ülkesi için amansız bir mücadele veren üreten kesim her geçen gün ağır bedeller ödüyor. Unutmayalım ki, üretim yoksa kalkınmak hayaldir” ifadelerini kullandı.

Zam kararı gözden geçirilsin
     Zammın üretim hayatı ve sanayici açısından alınmış çok talihsiz bir karar olduğunu ifade eden İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ise “Eli her zaman taşın altında olan sanayicimiz; zorlu ve rekabetçi iç ve dış koşullara karşı fedakarca mücadele verirken enerjiye yapılan bu yüksek zam karşısında elektrik çarpmış gibi adeta büyük bir şok yaşamaktadır. Gelecek hedefleri çok büyük olan Türkiye’nin bu hedeflerine ulaşmasının yolu üretim ekonomisini güçlendirmekten, üretim hayatımızı öngörülebilir kılmaktan geçmektedir. Öngörülebilir bir üretim hayatına en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde BOTAŞ’ın paydaşlarına haber vermeden, ön bir duyuru yapmadan, adeta keyfiyeti çağrıştıran, çağdaş yönetişim anlayışıyla bağdaşmayan bir yaklaşımla aldığı bu baskın zam kararı ekonomik gerçeklerimizle bağdaşmadığı kadar, akıl ve vicdanla da uyuşmamaktadır. BOTAŞ’ın her açıdan rasyonel olmayan bu kararını ivedilikle gözden geçirmesini, sanayimiz ve sanayicimiz adına talep ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

Zamdan en çok esnaf etkilenecek
     Enflasyonu düşürmek için alternatif aranırken lokomotif konumunda olan elektrik ve doğal gaz zammı enflasyonu daha da yükselteceğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise elektrik ve doğalgazın sanayicinin en önemli girdilerinden olduğunu belirterek zammın yılbaşına kadar etlenmesini istedi.
     Elektrik ve doğalgazın esnaf ve sanatkâr için de en önemli iki maliyet unsurundan birisi olduğunu belirten Palendöken, “Enerji kalemlerine gelen fiyat artışı tüm mal ve hizmetlerin fiyatını artıracaktır. Esnaf ve sanatkârımız en yüksek tarifeden elektriği ödeyen kesim olduğu için de bu zamdan en çok esnafımız etkilenecek. Bu nedenle zamların yılbaşına kadar ertelenmesi sanayiciyi ve esnafı rahatlatacağı gibi enflasyon oranlarının daha fazla artmasına da etki etmeyecektir” şeklinde konuştu.

Üretici zamlardan olumsuz etkilenecek
     Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan da Türkiye’de ekonominin çarklarının dönmesi için enerjinin çok önemli olduğunu belirterek zammın üreticiyi olumsuz etkileyeceğini kaydetti.
     Türkiye ekonomisinin içinden geçtiği böylesine kritik dönemde, sanayide maliyetleri artıracak, üretim ve yatırım iştahını azaltacak, ihracat kaybına neden olacak, cari açık ve enflasyonu olumsuz etkileyecek adımlardan kaçınılması gerektiğine vurgu yapan Turan, “Bugün sanayide maliyetlerin önemli bir kısmını enerji (doğalgaz-elektrik) fiyatları oluşturmaktadır. İşletmelerin enerji maliyetlerini önemli ölçüde artıracak olan bu zam, borç, nakit sıkıntısı, dövizdeki dalgalanma ve ekonomide yaşanan durgunluk nedeniyle halihazırda oldukça zor günler geçiren üreticiyi olumsuz etkileyecektir” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Dijital dönüşümün anahtarı güvenlik
» ESET, MRG Effitas Online Bankacılık Ödülü’ne layık görüldü
» İZBAN’da grev hazırlığı
» Sağlığa 217 yeni yatırım ile 7 bin yeni yatak
» Türk çeliğine İran tehdidi
» Terzioğlu mobil dünyanın zirvesinde
» “İzmir sanayicisinin sesini duyun”
» Palandöken, “1 kuruştan sonra 5 ve 10 kuruşlar da verilmiyor”
» Türk bilim insanlarına “yurda dön” çağrısı
» Konkordatolara denetim geliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
  Ticaret 10.11.2018
  Ticaret 09.11.2018
  Ticaret 08.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni