• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İş dünyası kredi maliyetlerinin düşürülmesini istiyor

29 Nisan 2021 Perşembe 12:00
12
14
16
18

İş dünyası kredi maliyetlerinin düşürülmesini istiyor

   ► Özgener, hibe destekleri verilirken, salgından etkilenen tüm kesimlere istisnasız destek verilmesinin önem taşıdığını söyledi

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     İzmir Ticaret Odası (İZTO) Nisan ayı olağan meclis toplantısı, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla çevrimiçi ortamda gerçekleştirildi. Ekonomide çözülmesi gereken sorunların olduğunu dile getiren İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Toparlanma için önemli önceliklerden birisi kredi maliyetlerinin düşürülmesi. Bunun sağlanması için makroekonomik istikrar ve buna bağlı olarak ülke risk primini önceliklendiren politikaların uygulanması bu dönemde üstünde durmamız gereken bir konu. Ekonomimizle ilgili beklentilerin yönetilmesi ve iyileşmesi, kredi maliyetleri dahil, birçok problemin hafiflemesinde etkili olacak” dedi.
     İşletmelere verilen hibe desteklerinin devam ettirilmesini talep ettiklerini söyleyen Özgener, “Hibe destekleri verilirken, salgından etkilenen tüm kesimlere istisnasız destek verilmesi büyük önem taşımakta. Sektörlerin verimliliğini arttıracak ve zor durumdaki sektörlere bu dönemde yardımcı olacak hedef odaklı kredi paketlerinin oluşturulması hiç kuşkusuz piyasaya olumlu yansıyacak” diye konuştu.

“Türkiye tedarik zincirinde payını arttırdı”
     Global ekonomide bazı göstergelerin pandemi öncesi seviyelere dönmeye başladığının bilgisini veren Özgener “ABD ve Çin, 2021 yılında küresel ekonomideki iyileşmenin sürükleyicisi konumunda olacaklar. Tahminlerden yüksek gelen global üretim verileriyle, IMF 2021 yılı global ekonomi tahminini yüzde 6’ya çıkarırken, ülkemizin de dahil olduğu birçok ülke için yukarı yönlü revizyonlar yaptı” dedi. Türkiye’nin de tedarik zincirinde payını arttıran ülkeler arasında yer aldığını ifade eden Özgener, “Asya bu durumdan iyi faydalandı. Asya Kalkınma Bankası verilerine göre, Asya bir bütün olarak dünyanın geriye kalanından daha hızlı büyüyen kıta olarak 2050’de dünya üretiminin yarıdan fazlasını karşılıyor olacak” diye söyledi.

“Kentsel dönüşüm bütünsel olarak ele alınmalı”
     Kentsel dönüşüm algısının ülkemizde yanlış olduğunu değinen Özgener, “Kentsel dönüşüm, sadece konut alanlarının değil, imalat ve ticaret alanlarının dönüşümünü de içerecek şekilde bütünsel bir yaklaşımla ele alınmalı. Birinci, İkinci ve Üçüncü Sanayi Siteleri, Bornova Keresteciler Sitesi, Karabağlar mobilya, otomotiv, ev tekstili çarşıları kent içinde sıkışmış, yetersiz kalan, trafik ve altyapı sorunu yaşayan, yapı stoğu eskimiş dönüşüme ihtiyaç duyulan alanlar olarak öne çıkıyor. Yenişehir Ticaret Merkezi’ndeki yapılar artık mevcut ticaret hacmine cevap veremez halde. Bahsi geçen sitelerin şehir dışına taşınabilmesi için uygun arsalar üretilmesi gerekiyor” dedi.

İzQ Girişimcilik Merkezi’nin Eylül’de faaliyete geçmesi planlanıyor
     İzQ markası altında önemli bir atılıma imza attıklarını, İzQ Girişimcilik Merkezi ve İnovasyon Merkezi’nin Eylül ayında faaliyete geçmesini planladıklarını belirten İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzQ Girişimcilik Merkezi, İzmir ve ülkemizin girişimcilik ekosistemine katkı sağlayan bir yapı olacak. Girişim fikirlerinin ticarileşmesi ve uluslararasılaşması amacıyla fon kaynakları, mentorluk ve networking imkanları sunan bir merkez oluşturuyoruz. Aynı tarihte açılmasını planladığımız İnovasyon Merkezimiz ise; orta ve büyük ölçekli firmaları ar-ge ve inovasyona yönelten bir yapılanma olarak projelendirildi. Üniversite-iş dünyası işbirliğini geliştiren ve büyük firma- startup eşleşmesini sağlayan çalışmaların yapıldığı bir merkez hayal ediyoruz” dedi.

“Öncelikli projelerimiz Tarıma Dayalı OSB’ler”
     İZTO’nun öncelikli projeleri arasında tarıma dayalı OSB’lerin geldiğini vurgulayan Özgener, “Bu kapsamda; kuruluşunu tamamladığımız 3 bin dönümlük alana sahip Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi; etrafındaki seralarla birlikte Avrupa’nın en büyük jeotermal kaynakla ısıtılan, topraksız tarım yapan, modern sera kümelenmesi olacak. Hedefimiz; 2023 sonunda faaliyete geçmesi. Bununla birlikte; Kınık’ta Tohum, Fide, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Tarıma Dayalı İhtisas OSB, Bayındır’da Çiçekçilik Tarıma Dayalı İhtisas OSB, Bergama’da Tarıma Dayalı Süt İhtisas OSB ile Torbalı’da Mobilya OSB çalışmalarımızı da hızla sürdürüyoruz” diye konuştu.  
     İzmir’in turizm potansiyeli hakkında da konuşan Özgener, İnciraltı Bölgesi’nin termal turizm ve sağlık turizm amaçlı olarak imar planlarının yürürlüğe girmesi ve yatırımcıya sunulur hale getirilmesi çok büyük önem taşıdığını vurguladı. İzmir’in 12 aya yayılan turizm anlayışına ihtiyacı olduğunu yineleyen Özgener, Ege Turizm Merkezi Çeşme Projesi”ni İzmir’e nitelikli, butik ve temalı bir turizm merkezi kazandırılmasının turistik ürün portföyünün çeşitlendirilmesi ve turizm sezonunun uzatılması açısından önemsediklerini belirtti. Özgener konuşmasının sonunda TSE tarafından ISO 27701 Kişisel Veri Yönetim Sistemi kapsamında bir denetimlerden Türkiye’de tüm kamu kuruluşları arasında belgeyi almaya hak kazanan ilk oda olduklarının bilgisini verdi.


+ Benzer Haberler
» Vak’a test oranı %5’in altına düştü
» Elektrikte yeni dönem başlıyor
» Genç nüfusun yüzde 51’i hizmet sektöründe yer alıyor
» Nisan ayında bütçe açığı 16,9 milyar TL
» İş makinalari sektörü, global krizi firsata çevirecek
» Eximbank’tan ihracatçıya 11,2 milyar dolar
» Özel sektör yurt dışı kredi borcu azaldı
» Tarım-ÜFE’de yıllık yüzde 21,77 yükseliş
» Ücretli çalışan sayısı yüzde 7,5 arttı
» Avrupa’nın en büyük entegre katı atık yönetim tesisi Ödemiş’te hizmete giriyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.05.2021
  Ticaret 17.05.2021
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni