• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İş dünyası STA ile hedeflerini büyüttü

01 Ocak 2021 Cuma 18:00
12
14
16
18

İş dünyası STA ile hedeflerini büyüttü

   ► Birleşik Krallık ile imzalanan STA’yı değerlendiren iş dünyasının temsilcileri, önümüzdeki süreçte İngiltere ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin artacağını öngörüyor.

           DUYGU GÖKSU      
     Türkiye ile Birleşik Krallık arasında serbest ticaret anlaşması (STA) imzalandı. Birleşik Krallık Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında Almanya’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Anlaşma 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. MOSFED Başkanı Güleç, OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün ve İzmir Beyaz Eşya Satıcıları Derneği Başkanı Metin Aztekin, İngiltere ile Türkiye arasında imzalanan serbest ticaret anlaşmasını değerlendirdi. İş dünyasının temsilcileri, önümüzdeki süreçte İngiltere ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin artacağını öngörüyor.

Güleç: İhracatı yarım milyar dolar seviyesine çıkarmak istiyoruz
     Türkiye ile İngiltere arasında imzalanan serbest ticaret anlaşmasını değerlendiren Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, uzun müzakereler sonucunda Avrupa Birliği ile ticaret anlaşmasına varan İngiltere’nin ilk serbest ticaret anlaşmasını Türkiye ile imzalamasının önemli olduğunu söyledi. İngiltere’nin Türk mobilya ihracat pazarları içinde son beş yılda ilk 10 pazar içerisinde kendine yer bulduğunu söyleyen Güleç, “2020 senesinde pandemi etkisiyle sınırlı olan mobilya ihracatımızdaki artışa rağmen, İngiltere’ye mobilya ihracatımız bu yıl 150 milyon dolar seviyesine yaklaştı. Mutabık kalınan bu anlaşma sonucunda sektör olarak ilk etapta ihracatımızı yarım milyar dolar seviyesine çıkarmak istiyoruz” dedi.

“Mobilya ihracatımız artabilir”
     Serbest ticaret anlaşmasının mobilya sektörüne de önemli katkıları olacağını ve kararın Türk mobilya sektörü tarafından oldukça önemli karşılandığını belirten Güleç, “Bu anlaşma, Türk mobilyacısı için AB ile olan Gümrük Birliği anlaşmasının dışında kalmasının getireceği belirsizliklerin ortadan kalkması adına son derece önemli bir gelişmedir. İngiltere, hali hazırda mobilya ihracat pazarlarımız içinde son beş yıl içinde ilk 10 pazar içerisinde yer alırken, her geçen gün artan bir potansiyel sunmaktadır. 2020 senesinde pandemi etkisiyle sınırlı olan mobilya ihracatımızdaki artışa rağmen, İngiltere’ye mobilya ihracatımız bu yıl 150 milyon dolar seviyesine yaklaştı. Ancak, son yıllarda gerek mobilyacılarımızın bu pazara daha fazla odaklanması, gerekse STA anlaşmasının doğuracağı pozitif etki sayesinde İngiltere’ye ihracatımızın yarım milyar dolar seviyesine çıkmasını kısa dönemli hedefimiz olarak görüyoruz” diye konuştu.

Yenigün: Sanayimize yeni yıl hediyesi oldu
     Türkiye ile Birleşik Krallık arasında imzalanan serbest ticaret anlaşması, iki ülke arasındaki yaklaşık 3 milyar dolar değerindeki ticaret hacmi oluşturan otomotiv sektörü tarafından sevindirici bir gelişme olarak karşılandı. OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, “Brexit, her iki ülkenin otomotiv sanayisi açısından yıkıcı etkiler doğurabilecek bir süreçti. Otomotiv sektörü Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki toplam ticaret hacminin yüzde 16’sını oluşturmakta. Bu sebeple OSD olarak Anlaşmalı Brexit’in ardından Türkiye ve Birleşik Krallık arasında STA’nın imzalanmasını çok büyük memnuniyetle karşıladık. Anlaşma sektörümüz için adeta bir yeni yıl hediyesi oldu. Başta Ticaret Bakanlığı’mız olmak üzere, bu süreçte emeği geçen hem ülkemizdeki hem Birleşik Krallık’taki tüm yetkililere ve sektör temsilcilerine teşekkür ederiz” diye konuştu.
     Birleşik Krallık’ın, Türkiye otomotiv sektörünün ana ticaret ortaklarından birisi ve ülke ekonomisi için yüksek önem arz ettiğini ifade eden Yenigün, “Tek başına otomotiv ticareti Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki toplam ticaret hacminin yüzde 16’sını oluşturuyor. Birleşik Krallık ile AB arasında Ticaret Anlaşması’nın imzalanmasının ardından Türkiye ve Birleşik Krallık arasında STA’nın imzalanması bizleri çok memnun etti, sanayiimiz için adeta bir yeni yıl hediyesi oldu” dedi.

“4 bin kişilik istihdam kaybına neden olabilirdi”
     Brexit sürecinin anlaşmasız ayrılık ile sonuçlanması durumunda ülkemiz otomotiv sanayisinin ağır bir süreçten geçeceği ihtimalini hatırlatan Haydar Yenigün, “Anlaşmasız ayrılık durumu, otomotiv ihracatımızda yıllık yaklaşık 50 bin adetlik azalma ve tedarik sanayi ihracatımızda 150 milyon dolar kayıp yaratabilirdi. Bunun sonucunda da yaklaşık 4 bin kişilik istihdam kaybına neden olacak kadar yıkıcı etkiler doğurabilirdi. Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin de ekonomimiz için ne kadar kritik olduğunu da bir kez daha gördük. AB ile aramızda Gümrük Birliği olmasına rağmen, AB’nin Birleşik Krallık ile yaptığı müzakerelerin dışında kalmış olmamız,  yapılan anlaşmanın menşe hükümlerinden yararlanamayacak olmamız gibi hususları ortaya çıkardı ki, artık 25 yılını dolduran Gümrük Birliği kurallarının günümüzün ekonomik dünyası için yeterli olmadığını gösterdi” açıklamalarında bulundu.

“Serbest ticaret anlaşmalarının artırılması gerekiyor”
     İzmir Beyaz Eşya Satıcıları Derneği Başkanı Metin Aztekin de Türkiye beyaz eşya sektörünün en fazla ihracat yaptığı ülkelerden birinin İngiltere olduğuna dikkat çekerek, “Diğer ülkelerle de serbest ticaret anlaşması yapılması gerekiyor. Bunun çoğaltılması gerekiyor, Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlar. Bunun artarak devam etmesi gerekiyor. İngiltere’ye olan ihracatta çok fazla bir şeyi değiştirmese de beyaz eşya sektöründe yüzde 5 civarlarında bir değişim olabileceğini söyleyebilirim” dedi.


+ Benzer Haberler
» Maden sektörü GSYİH’ya %5 katkı sağladı
» Reel Kesim Güven Endeksi’nde 0,2 puanlık artış
» İmalat sanayi KKO’da 0,2 puanlık azalış
» 2020’nin e-ticaret şampiyonu beyaz eşya
» Covid-19 pandemisi sektörleri ve reklam harcamalarını nasıl etkiledi?
» Yenilenen Pasaport İskelesi hizmete girdi
» Mumcu Güzelbahçe’de unutulmadı
» Yıkanan et tüketici sağlığı için tehdit
» TEİS: Sahte uzmanlara dikkat!
» Kanserli hastalar korona aşısı olmalı mı?


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.01.2021
  Ticaret 23.01.2021
  Ticaret 22.01.2021
  Ticaret 21.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni