• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İş dünyasının yeni kabineden reform beklentisi

10 Temmuz 2018 Salı 16:00
12
14
16
18

İş dünyasının yeni kabineden reform beklentisi

   ► ‘Güçlü bir ülke olmak, güçlü bir ekonomiyle mümkün’ mesajını veren iş dünyası temsilcileri sürdürülebilir hızlı büyüme umut vaat eden yeni sistemin ilk kabinesine reform çağrısında bulundu.

           SELDA AK     
     Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni sistemin ilk kabinesini Beştepe’deki Külliye’de açıkladı. Açıklamanın ardından iş dünyasından kutlama mesajları geldi. İş dünyasının temsilcileri, yeni kabinede görev alacak bakanların özellikle iş dünyasından çıktıklarına dikkat çekerek, talepleri çok daha isabetli bir şekilde değerlendireceklerini ve özel sektörü daha iyi anlayarak daha hızlı çözümler üreteceklerini vurguladılar.

“Büyük Türkiye’nin inşa zamanıdır”
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kabinesini kutlayarak  başarılar diledi. Cumhurbaşkanı liderliğinde iş dünyası kökenli ve icracı isimlerden oluşan yeni hükümet ile büyük Türkiye’nin inşasının başlayacağını kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Milletin iradesiyle kabul edilen yeni yönetim sisteminin fiilen başlaması ülkemizdeki istikrarı ve güveni daha da güçlendirecektir. Yeni kabinenin önümüzdeki bu yeni döneme uygun şekilde icracı isimlerden oluşmuş olduğunu memnuniyetle öğrendik. Özellikle iş dünyamızdan kişilerin hükümette yer almasını çok önemli görüyoruz. Artık ekonomiye, reformlara odaklanarak geleceğin büyük Türkiye’sini inşa zamanıdır.” ifadelerini kullandı.

“Yeni kabine Türkiye’yi 2023 yılı hedefine taşıyacak”
     Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, ise yaptığı değerlendirmede, ülkemizi 2023 hedeflerine taşıyacak kadroların artık belli olduğunu belirterek, “Göreve gelecek bakanlarımızın, son derece başarılı olacaklarına yürekten inanıyoruz. Yine özel sektör kökenli Bakanlarımız, firmalarımızı çok daha iyi anlayacak, taleplerimizi çok daha isabetli bir şekilde değerlendirecek. Nice ekonomik ve ticari başarılar bizleri bekliyor” dedi. TİM olarak, yeni oluşturulan Ticaret Bakanlığı ile birlikte çalışacaklarını kaydeden Gülle şunları söyledi: “İki bakanlığın tek elde toplanması, bizler için son derece olumlu bir gelişme. Bu yıl için hedeflediğimiz 170 milyar dolar üstü ihracat hedefimize emin adımlarla ilerleyeceğiz.”

“Güçlü ülke olmak, güçlü bir ekonomiyle mümkün”
     Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD), Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine ilişkin yaptığı açıklama ise şöyle: “Dünyada ve Türkiye’de demokrasi, ekonomi ve teknolojiyle ilgili çok önemli sınavlardan geçilen bir dönem yaşanıyor. Güçlü bir ülke olmak, güçlü bir ekonomi olmakla mümkündür. Güçlü bir Türkiye ekonomisi için hukuk devleti ilkeleri, başta Merkez Bankası olmak üzere denetleyici kurulların bağımsızlığı, AB’ye uyum sürecinin hızlanması, çağdaş bir eğitim sistemi, teknoloji temelli ve sürdürülebilir kalkınma politikaları son derece önemlidir. Ekonomide, özellikle makroekonomik dengelerimizi sağlamlaştıracak yapısal, mali ve finansal tedbirleri içeren kapsamlı bir programın bir an evvel hayata geçirilmesini temenni ediyoruz.”


“Türkiye ihtiyacı olan ivmeyi kazanacak”
     Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Yaşar Doğan ise yeni kabine ile ilgili yaptığı açıklamada, bürokratik hantallıktan sıyrılmış, hedefleri olan ve sorumluluk sahibi bir yönetim ile Türkiye’nin ihtiyacı olan ivmeyi kazanacağına inandıklarını açıklayarak, “24 Haziran Genel Seçimleri sonucu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilerek her alanda olduğu gibi ekonominin de önünü açacak politikalarda hantallık yaşatan bürokrasiye dair boşluklar ortadan kaldırılmış oldu. Açıklanan yeni kabine ve Cumhurbaşkanlığı organları ile ekonomi, güvenlik, sosyal ve kültürel politikalarda bürokratik hantallıktan sıyrılmış, risk alabilen ve hedeflerimiz için sorumluluk alan çalışmaların yapılacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

“Yapısal sorunlarımızın üzerinde yoğunlaşmalıyız”
     Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Celal Koloğlu yaptığı açıklamada, “Yeni kabine umuyor ve inanıyoruz ki ekonomi başta olmak üzere reformlara odaklanacak. Yeni ekonomi yönetimimizin atacağı kararlı adımlarla ülkemiz yüksek faiz, enflasyon sarmalına girmeden ekonomide dengelerin realize olacağı bir sürece girecektir. Bu süreçte kamu ve özel sektör olarak eş güdüm içinde hareket etmeli, yapısal sorunlarımız üzerinde yoğunlaşmalıyız. Enflasyonu orta ve uzun vadeli reformlarla düşürmeliyiz. Yatırım ortamını iyileştirerek iş dünyası olarak rekabet gücümüzü artırmalıyız.” dedi.

“Esnafa verilen teşvikler arttırılmalı”
     Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada, “Seçimlerin ardından oluşan yeni parlamento ve yeni hükümet sisteminde ekonomi için atılması gereken adımlar vakit kaybeden hayata geçirilecektir. Bu yeni sistemde üretime destek artacak ve yerli üretim desteklenecek.” dedi. Yeni kabineden ekonomi için beklentilerin yüksek olduğunu söyleyen Palandöken, “İlk olarak enflasyonla mücadele hızlanmalı. Dolar ve Euro karşısında TL’nin değer kazanması için adımlar atılmalı. Üreticilere verilecek yeni teşviklerle birlikte esnaf ve sanatkara verilecek devlet teşvikleri artmalı.” ifadelerini kullandı.

“Bürokrasi azalacak, işleyiş hızlanacak”
     Cumhurbaşkanlığı kabinesi sayesinde bürokrasinin azalacağını ve işlerin daha da hızlanacağını belirten Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Genel Sekreteri İlknur Menlik, “Kabinede Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Tarım ve Orman Bakanlığı olarak yeniden düzenlenmesi ilk bakışta olumsuzluk gibi görünse de, tarım ve gıda iç içe sektörler. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığına gıda sektörünü yakından tanıyan Bekir Pakdemirli’nin atanması da sektörümüz için büyük bir şans.” dedi.

“Başarı yolunda engel ve bahane kalmadı”
     İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, yaşanan değişimin ülkemize hayırlı uğurlu olmasını dileyerek, “Sadeleştirilmiş yeni Bakanlar Kurulu’na atanan her bir isim, ülkemizin ihtiyaç duyduğu sürdürülebilir hızlı büyüme konusunda bizlere umut vaat etmektedir. İzmir’den değerli bir ismin Tarım ve Orman Bakanı seçilmesi, bizi ayrıca mutlu etmiştir. Ülke olarak kendi başarı hikayemizi gerçekleştirme yolunda artık hiçbir engel ve bahanemiz kalmamıştır. İş dünyası olarak beklentimiz, hızlı bir reform dönemi ve atılacak tüm önemli adımlarda ortak aklın devrede tutulmasıdır.” ifadelerini kullandı.

“2023 hedefleri tekrar rayına girecek”
     Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, ise yeni kabineye ilişkin, “Türkiye’yi 2023 hedeflerine götürecek kadrolar belli oldu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet modeli ile birlikte 2023 hedefleri tekrar rayına girecek.” diye konuştu. 2023 hedeflerinden en önemlilerinden birisinin Türkiye’nin ihracatının dünya dış ticaretinden yüzde 1.5 pay alması olduğunu hatırlatan Eskinazi, “Türkiye’nin ihracatının artması için çalışacağız. EİB olarak 2018 yılında Türkiye’nin 170 milyar dolarlık ihracat hedefine 14 milyar dolarlık katkı sağlamak için çalışacağız.” dedi.

“3 Egeli bakan bölgemiz için şans”
     Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Başkanı Aydın Buğra İlter’in yeni kabineye ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Türkiye artık farklı bir yönetim sistemine geçmiştir. Yeni açıklanan kabinede 3 Egeli bakanın görev yapacak olmasını şehrimiz ve bölgemiz adına şans olarak değerlendiriyoruz. Yeni dönem tüm ülkemiz için hayırlı olsun. Artık farklı bir yönetim, farklı bir hükümet anlayışı göreceğiz. Özel sektörden gelen bakanlarımızın, özel sektörü daha iyi anlayarak daha hızlı çözümler üreteceğini ümit ediyoruz.” diye konuştu.

“Yeni hükümetimizin ekonomiye odaklanacağına inancımız tamdır”
     İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, yeni sistemle ilgili yaptığı değerlendirmede, “Ülke olarak artık kaybedecek vaktimizin olmadığını, ekonomiye, üretime ve bunlar için güçlü adımlar atma zamanının geldiğini vurgulamak istiyorum. Alınacak olan hızlı kararlarla, ekonomimiz, üretim hayatımız ve sanayimiz için elzem olan reformların en kısa sürede gerçekleştirileceğine olan inancımız tamdır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne vizyoner ve birikimli Bakanlardan oluşan ilk Bakanlar Kurulu’nun hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

“Rotamız ekonomi, hedefimiz güçlü Türkiye”
     Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin her alanda daha hızlı karar alma mekanizmasına kavuşacağını belirterek, “Yeni yönetim sisteminin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine koşan Türkiye için milat niteliğinde olduğunu söyleyen Burkay, “İş dünyası olarak en önemli beklentimiz, rotamızın yeniden ekonomiye çevrilmesi. Artık Türkiye’nin önünde yeni başarı hikayelerini yazacağı bir dönem var. Yeni dönemde dış ticaret açığını azaltacak adımları bekliyoruz. Bu dönemde hayata geçirilecek yapısal reformlarla ülkemiz hedeflerine daha hızlı koşacaktır.” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» “İki büyükşehri birbirine ulaştırmayan THY ne işe yaramaktadır?”
» Makinacılar İzmir’de 500 milyon dolarlık iş hacmi hedefliyor
» Otomotiv üreticileri dijital dönüşüme hazır değil
» STAR Rafineri Entegre Yönetim Sistemi’nin uygunluğu belgelendi
» THY 5 aylık dönemde 28,5 milyon yolcu taşıdı
» Soda Sanayii ABD’de üretim için ortaklık imzası attı
» İzmir’e bir metro hattı daha geliyor
» Köy Akademileri Selçuk Efes’te açılıyor
» Karşıyaka’da ay-yıldızlı şölen
» Kursiyerlerin fotoğrafları sergide


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.06.2019
  Ticaret 24.06.2019
  Ticaret 22.06.2019
  Ticaret 21.06.2019
  Ticaret 20.06.2019
  Ticaret 19.06.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni