• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İş insanları aşı pasaportunda öncelik istiyor

04 Mart 2021 Perşembe 16:00
12
14
16
18

İş insanları aşı pasaportunda öncelik istiyor

   ► Özgener, iş insanlarına aşı pasaportunun verilmesinin Türkiye ekonomisi ve iş ilişkilerinin sürdürülebilirliği açısından önemli olduğunu söyledi

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi ile ilçe Oda ve Borsalarının katılımlarıyla Yönetim Kurulları Ortak Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, seyahat için ‘aşı pasaportu’ şartı araması gündemde olan Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere yurt dışına çıkmak zorunda olan iş insanlarına, yeşil pasaporta sahip olma gibi kriterlere göre aşı vurulma önceliği getirilmesi için Sağlık Bakanlığı’na başvuruda bulunulması gündeme geldi. İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “İş insanlarına bu pasaportun verilmesini, ekonomimiz açısından çok önemsiyorum. Üretimin durmaması için bu iş ilişkilerinin devam etmesi lazım” dedi.

Özgener: Türkiye’de kullanılan aşı AB’deki listede yer almıyor
     Aşı pasaportunun gündemde olduğunu, koşullarının tartışıldığını ifade eden İZTO Başkanı Mahmut Özgener, “Bu pasaporta sahip olmayanlar Avrupa’ya girmeyecek diye bir şey yok ama bu pasaporta sahip olanlara, karantina vesaire gibi konularda bir esneklik sağlanacak. Türkiye aşılamada yaklaşık 7,5 milyon dozla dünyada aşılamada ilk 5 ülkeden biri. Türkiye çok başarılı bir tablo çiziyor. Türkiye’de kullanılan aşı AB’deki aşı pasaportu tartışmaları içinde kullanılan listede yer almıyor. Araştırdım, Çin Sinovac şirketi AB’ye başvurmamış. Rusya’da başvurmamış. Dolayısıyla muhakkak başvurulacaktır. Bizim ülkemizde aşı olanların bu pasaporttan yararlanması sağlanacaktır. İş insanlarına bu pasaportun verilmesini, ekonomimiz açısından çok önemsiyorum. Üretimin durmaması için bu iş ilişkilerinin devam etmesi lazım” dedi

Kestelli: Tarımsal ürün ihracatı yüzde 6 oranında arttı
     Genel ihracattaki gerilemeye rağmen tarımsal ürünler ihracatının yüzde 6 oranında arttığını belirten İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Bu süreçte sürdürülebilir tarımsal üretim ve etkin çalışan gıda tedarik zincirlerinin önemi bütün dünya tarafından bir kez daha net olarak görüldü. Ancak pandeminin ilk 3-4 ayından gerileyen gıda fiyatları, mayıs-haziran ayları ile birlikte artışa geçti. Son birkaç aydır hızlanan bu artış 2007-2008 ve 2011-2012 yıllarında dünyada yaşanan gıda fiyatları krizini akıllara getiriyor. Bu iki dönem arasında farklı ve ortak dinamikler bulunuyor. Gıda fiyatlarındaki artışın, istihdamın azaldığı, gelirlerin düştüğü bu dönemde özellikle dar gelirli kesimler için önemli bir sorun olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde de tarım ve gıda bu dönemin en önemli gündemlerinden birisiydi. İçerisinde bulunduğumuz şartları göz önüne aldığımızda üretim ve dış ticaret açısından iyi bir yılı geride bıraktığımızı söyleyebiliriz. Tarımsal büyüme 2020 yılında yüzde 4,8 olarak gerçekleşti. Bu büyümeyi tahıl, meyve ve sebze gruplarının hepsinde yaşadık. Ancak özellikle yem maliyetlerindeki artışa ve toplu tüketim yapan horeca sektörünün talebindeki düşüşe bağlı olarak hayvancılık sektörü zor bir dönem yaşıyor. Normalleşmeye bağlı olarak önümüzdeki günlerde et, süt ve süt ürünleri talebinde de hissedilir bir artış beklediğimizi söylemek istiyorum” ifadelerinde bulundu.

Kestelli: İklim değişikliğinin etkilerine ortak akılla çare üretmeliyiz
     İklim değişikliğinin tarımsal üretime etkilerini anlatan Kestelli, “İklim değişikliğinin etkilerini gerçekten gündelik yaşamımızda da görmeye başladık. Ocak ayında yaşadığımız sel felaketi, hortum ve dolu olayları bunun açık birer kanıtı. Bu durum ister istemez iklimle doğrudan ilişkili tarımsal üretimi miktar ve kalite açısından etkiliyor. Kuraklık geçtiğimiz yaz hem Küçük Menderes hem de gediz ovalarında üreticilerimiz için büyük bir sorun olarak karşımıza çıktı. İzmir olarak iklim değişikliği ve tarımsal üretimimize etkileri konusunda hep birlikte düşünüp ortak akılla çareler üretmeliyiz. Orta ve uzun dönemde ürün desenimizde yaşanabilecek değişiklikler üzerinde araştırmalarımızı yapmalıyız. Bu anlamda çalışmalarında önemli bir mesafe kaydettiğimiz İzmir Tarım Teknoloji Merkezi’nin ciddi bir katkısı olacağını düşünüyorum. Gerçekleştirdiğimiz son yönetim kurulları ortak toplantımızda İTTM’yi bir fikir olarak sizlerle paylaşmıştım. Artık bu toplantımızda projemizi ete kemiğe büründürmüş bir şekilde sizlere sunmaktan çok memnunum. Pandemi döneminde İTTM’nin kurumsal yapılanması ve çalışma modeli üzerinde son iyileştirmelerimizi tamamladık. Ayrıca ilgili tüm kurumlarla görüşerek projemizin detaylarını paylaşıp görüşlerini almaya devam ediyoruz. İTTM güdümlü proje başvurumuz şubat ayı başında İzmir Kalkınma Ajansı yönetim kurulu tarafından kabul edildi. Şimdi önümüzde sanayi ve teknoloji bakanlığımızın onay süreci bulunuyor” diye konuştu.

Öztürk: 2020’de Türk limanları başarılı bir performans gösterdi
     Pandeminin getirdiği zor şartlara rağmen 2020 yılında Türk limanlarının oldukça başarılı bir performans gösterdiğini ifade eden İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, “Türkiye limanlarında elleçlenen konteyner 11,6 milyon TEU olurken, İzmir Alsancak Limanı’na bin 689 gemi, Aliağa limanlarımıza 5 bin 326 gemi yanaştı. Alsancak Limanımızda 531 bin TEU, Aliağa limanlarımızda 1 milyon 275 bin TEU yük elleçlendi. Dünya ticaretine ve deniz taşımacılığına; pandeminin yarattığı dünya ticaretindeki dengesizlik sonrası ortaya çıkan konteyner kıtlığı, yüksek navlun fiyatı ve gemilerde yer bulamama sorunu damgasını vurmaya devam ediyor. Taşımacılıktaki sorunlar, pahalı hammadde ile birleşerek küresel tedarik zincirinde ve üretimde kopmalara yol açıyor. Uzakdoğu-Kuzey Amerika rotasında aşırı yük artışının limanlarda kesintiye uğraması ülkemizin de içinde bulunduğu diğer rotaları olumsuz etkiliyor. Yaz sonrası hızla artan navlun fiyatları Uzakdoğu-Akdeniz hattında 8 bin doların üzerinde seyretmeye devam ediyor. Bu tablo, ülkemiz ihracatına ve üretimine de maalesef darbe vuruyor. Beklentilere rağmen Çin yeni yılı geçmesine rağmen çözülemeyen yüksek navlun ve ekipman tedarik sorununun haziran ayına, hatta yılın üçüncü çeyreğine kadar sürebileceği belirtiliyor” diye konuştu.

Öztürk: Turizmde aşılamaya öncelik tanınmalı
     Ülkemiz ihracatının artması ve Türk ürünlerinin rekabetçi olabilmesi için Türk sahipli ve Türk bayraklı gemi filosunun büyütülmesi gerektiğini söyleyen Öztürk, “Buna bağlı olarak konteyner arzının genişletilmesi her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. Lojistiğin ana unsurları olan deniz filomuzu ve limanlarımızı küresel rekabete uyumlu şekilde yeniden organize etmeliyiz. Bu yönde geniş bir vizyonla yapılacak planlamalar, lojistik performansımıza güç katacağı gibi küresel taşımacılık şirketlerini frenleyecek, dünya ticaretinin ve ülkemiz dış ticaretinin sağlıklı bir rotaya oturması sonucunu doğuracaktır” dedi.
     Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı 2020 turizm rakamlarını aktaran Öztürk, “Verilere göre geçen yıl ülkemize gelen ziyaretçi sayısı 51 milyondan 15,9 milyona, turizm geliri 34,5 milyar dolardan 12 milyar dolara geriledi. Turizm gelirlerinin milli gelirdeki payı yüzde 4’ten yüzde 1,6’ya düştü. Aşılamada gecikme ve mutasyon nedeniyle Avrupa Birliği seyahat kurallarını sıkılaştırmaya devam ediyor. Avrupa Birliği’nin bazı üyeleri aşı pasaportu uygulaması gibi ülkemiz için olumsuz önerilerde bulunuyorlar. Ancak bu öneriler Almanya başta olmak üzere bazı büyük AB ülkeleri tarafından kabul görmedi. 15 Nisan’da açılması planlanan yeni turizm sezonuna çok kısa süre kala belirli adımlar atılmalıdır. Bunların başında turizmde aşılamaya öncelik tanınması gelmektedir. Deniz Turizmi Çalışma Grubumuzun tavsiyesi doğrultusunda Odamız deniz turizmi araçlarında çalışan gemi personeline aşılamada öncelik tanınması için Sağlık Bakanlığı’na başvurdu. Aşılama çalışmalarına bağlı olarak kruvaziyer turizminde planlama çalışmaları devam ediyor. Çok az sayıda kruvaziyer operatörü sınırlı seferlerine devam ederken, seferlerin yeniden başlaması için mayıs-haziran ayları planlanıyor. Ülkemizin dünya turizmine kazandırdığı Mavi Yolculuk, pandemi koşullarında büyük ilgi görmeye devam ediyor. Aldığımız bilgilere göre tekne taleplerinde ve rezervasyonlarda ciddi bir artış var” diye konuştu.

Gökçüoğlu: Öngörülebilir kur sanayici açısından çözüm bekliyor
     Pandemi sürecinde kurlardaki volatilitenin her kesimi olumsuz etkilediğini dile getiren EBSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili H.İbrahim Gökçüoğlu, “İthalatımızın yüzde 90’ı ara malına ait ve ihracatın ithalata bağımlılığı da yüzde 60-70’lerde olunca dövizdeki keskin artışlar, sanayicinin bütçesini de, bilanço yapısını da bozmaktadır. Üretimde kullanılan diğer girdilerin de dövize bağlı olduğu, üstüne döviz borcu olanları da dikkate aldığımızda durumun güçlüğü daha iyi anlaşılmaktadır. O nedenle, bugün öngörülebilir kur, sanayicimiz açısından çözüm bekleyen öncelikli bir mesele haline gelmiştir. Kurlardaki volatilitenin, ihracatçıyı dahi memnun etmediğini de biliyoruz. Diğer yandan; Geçen yılın Şubat ayından bu yılın Şubat ayına Londra Metal Borsası Fiyat endeksi yüzde 53 artmıştır. Çin kaynaklı konteyner sıkıntısı ile birlikte bugün birçok sektör için hammadde güvenliği risk altındadır. Biden’ın Türkiye için atacağı adımlar ve coğrafyamızda izleyeceği politikaya ilişkin belirsizlik devam etmektedir. Avrupa Komisyonu Bşk. Von der Leyen’in; AB, martta Dijital Aşı Pasaportu Yasa Tasarısını sunacak sözleri ile gelecek bir aşı pasaportu bizleri öncelikli zorlayacak konular olarak görmekteyim. Aşı pasaportunun, turizme vereceği zararı da dikkate aldığımızda, hem cari açık hem de hizmetler sektörü açısından sıkıntılı sürecin devam ettiği anlaşılmaktadır. Bununla birlikte, son normalleşme kararlarını hizmet sektörümüz açısından önemsemekle beraber, haritada tüm illeri maviye dönüştüremediğimiz sürece virüs illetinin bitmeyeceğini de hatırlamamız gerekiyor” diye konuştu. İZTO ile birlikte yürütülen Model Fabrika Uygulamalı Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezinin faaliyetlerine başladığını söyleyen Gökçüoğlu, “İlk sertifika törenimizi Torbalı’dan Mutlu Metal ile yaptık. Model Fabrika ile hayata geçirmeye çalıştığımız sistem; yalın üretim teknikleri ile firmalarımızın daha etkin ve verimli olmalarını sağlayarak dijital dönüşüme hazırlamaktır” dedi.


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı azalarak da olsa artmaya devam ediyor
» Dirgine Orman İşletme Müdürlüğü orman yolu yaptıracak
» MB faizi %19’da sabit tuttu
» Konut satışları Mart’ta yüzde 2,4 arttı
» Bütçe Mart’ta 23,8 milyar TL fazla verdi
» Rüzgarda 2021’de %10’luk paya göz diktik
» Türkiye’de e-ticaret 226 milyar TL’lik bir hacme ulaştı
» BESD-BİR: Fiyat değerlendirmeleri gerçekçi değil
» Ekolojik Girişimler Kooperatifi kuruldu
» Ücretli çalışan sayısı yıllık %5,1 arttı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.04.2021
  Ticaret 15.04.2021
  Ticaret 14.04.2021
  Ticaret 13.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni