• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İş yerinde stresle başa çıkma yolları

19 Ekim 2019 Cumartesi 10:00
12
14
16
18

İş yerinde stresle başa çıkma yolları

Nihal Arvas Yanık (Uzman Klinik Psikolog)

           ANKARA TİCARET     
     İş stresi, işin gerekliliklerinin çalışanın yetenekleri, kaynakları veya ihtiyaçları ile uyuşmadığı durumda ortaya çıkan; çalışanı fiziksel, duygusal ve bilişsel olarak olumsuz yönde etkileyen bir süreçtir. Stres, çalışanları olumsuz yönde etkilemesi nedeni ile iş yerinin işleyişinde de aksaklıklara yol açabilmektedir. Stresin işe devamsızlık oranlarının artmasına, kazalara, işten ayrılma isteğine, tükenmişliğe ve hastalıklara yol açtığı görülmektedir. Günlük yaşamamızın olağan ve kaçınılmaz bir parçasıdır stres ve her iş, potansiyel olarak bir stres kaynağı olabilmektedir çünkü her işin kaçınılmaz olarak bir takım gereklilikleri vardır. O halde stresi yok etmek değil, onunla başa çıkmayı öğrenmek önemlidir. 

İş yerinde strese neden olan faktörler
İş yerinde çalışanın stres düzeyini arttıran birçok faktör bulunmaktadır. Bunlar kişisel faktörler olabileceği gibi kurum ile ilişkili faktörler de olabilmektedir. İş yeri stresine etki eden faktörlerin bir kısmını şu şekilde sıralayabiliriz:
     ✓ Çalışanın iş tanımının net olmaması, rol belirsizliği,
     ✓ Çalışanın yaptığı işten tatmin olmaması,
     ✓ Çalışma ortamının fiziksel koşullarının yetersiz olması (dar, gürültülü ve havasız ortam),
     ✓ Mesainin erken başlaması,
     ✓ İş ve ev arası mesafenin çok olması,
     ✓ Çalışanın görev çeşitliliği nedeni ile birçok birimde görev alması,
     ✓ Aşırı iş yükü,
     ✓ Maaşın zamanında alınamaması ve maaş yetersizliği,
     ✓ Yönetim şekli (yöneticinin baskıcı olması),
     ✓ Yönetici ile olan zayıf iletişim,
     ✓ Tek tip kıyafet uygulaması,
     ✓ Çalışana, vasıflarının altında iş verilmesi,
     ✓ İşi kaybetme korkusu,
     ✓ Yapılacak iş için araç ve gereçlerin yetersiz olması,
     ✓ Zaman yönetiminde başarısızlık

Çalışanlara düşen görevler
     İş stresi ile baş edebilmek için hem çalışanlara hem de yöneticilere düşen görevler vardır. Çalışanın önce kendisini tanıması, nelerin onun stres seviyesini yükselttiğini tespit etmesi ve bu zamana kadar bu stresörlerle nasıl baş etmeye çalıştığını gözlemlemesi gerekmektedir. Baş etme yöntemlerimiz her zaman bizi sonuca ulaştıracak yöntemler olmamaktadır. Bu nedenle öncelikle bizi sonuca ulaştırmayan yöntemleri bırakmamız gerekmektedir.
     Stresle baş etmek için en başa yazacağımız çözüm yolu “egzersiz” olmalı. Araştırmalar düzenli bir spor hayatının stresle ve depresif duygu durum ile baş etmede oldukça faydalı olduğunu göstermektedir.

     Listede ikinci sırada “uyku” düzeni yer almalı. Kaliteli bir uyku, gün içerisinde hem enerjimizi hem de gün içinde yaşadığımız stresle baş etmemizi olumlu yönde etkileyecektir. İş hayatında belirli bir rolümüz var ama ya diğer rollerimiz? Diğer rollerimizi unutmak, dengede tutmamak, hayatımızda daha “çalışan” rolünü ön plana almak da bizi tükenmişliğe götürebilir. Bunun için çalışan rolümüze bir sınır çizmek, mesai saatinden sonra bu rolle ilgili gerekliliklere ara vermek ve hayatımızdaki diğer rollerimizi hatırlamak, diğer rollerimizle ilgilenmek, sosyal hayatımızı canlandırmak gerekmektedir. İş yerinde kendimize kısa molalar vermek, mümkünse açık havada biraz kısa bir yürüyüş yapmak, masamızda bile yapabileceğimiz nefes egzersizleri ve o an ne yapıyorsak ona odaklanmak (yemek yiyorsak yemek sonrasındaki iş yoğunluğuna değil de sadece yemeğe odaklanmak) günün stresini azaltacaktır.

Yöneticilere Düşen Görevler
     Sağlıklı bir çalışan iş yerindeki verimi de yükseltecektir. Ancak şüphesiz bu sadece çalışanların elinde değildir, yöneticilere de düşen bazı görevler de bulunmaktadır. İş tanımlarının net olması, çalışanın değerli olduğunu ve yaptığı işin takdir edildiğini bilmesi, iş ile ilgili ekonomik dengenin sağlanması, çalışanları motive edecek bazı mola ve sürprizlerin planlanması çalışanın iş stresini azaltacak, aidiyet duygusunu arttıracaktır. Özellikle iş yerlerindeki motivasyon uygulamaları ve yönetici-çalışan arasındaki olumlu ilişki gerek aidiyet duygusunun oluşmasında gerekse iş stresinin azalmasında oldukça etkilidir. Bu nedenle yönetim ve çalışanlar arasında diyaloğu geliştirme uygulamalarına önem verilmelidir. Yöneticiler çalışanlarla güçlü bir bağ oluşturularak uyum ortamı sağladığında, çalışanlar yöneticiler ile açık bir iletişim kurabildiğinde çalışanların stres faktörleri azalacaktır.


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı 15 binin altına indi
» İzmir’de ekmeğe zam geldi
» Cerrahi tulum ve maske ihracatında hibe şartı kaldırılsın çağrısı
» Türk teknoloji startupları, 5 yılda 20 milyar Dolar yabancı sermaye çekebilir
» Avrupa Şampiyonası Efes Selçuk Pamucak sahili’nde
» 6 ayda 583 üretim tesisi
» Türkiye’nin en kapsamlı girişimcilik programı University4Society dünyaya açıldı
» Türkiye’nin en değerli tatil yerleri açıklandı
» Yemek kartlarına ortalama 417 TL yükleniyor, kart bakiyesi ayın sonunu getiremiyor
» İngiliz turistler 1 Ağustos’ta geliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni