• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

İş sağlığı ve güvenliği İzmir’de konuşulacak

08 Ekim 2018 Pazartesi 15:00
12
14
16
18

İş sağlığı ve güvenliği İzmir’de konuşulacak

   ► Özel sektörün dev firmalarının temsilcileri, kamu yöneticileri, akademisyenler ve İSG uzmanları İzmir’de buluşuyor.

           HABER MERKEZİ     
     Özel sektörün dev firmalarının temsilcileri, kamu yöneticileri, akademisyenler ve İSG uzmanları bir kez daha İzmir’de buluşuyor. Toplumda İSG bilincini artırma hedefiyle düzenlenecek 5. İzmir İş Sağlığı ve Güvenliği Zirvesi ve Fuarı’nda yine iyi uygulama örnekleri paylaşılacak, sorunlar ve çözüm önerileri gündeme taşınacak.
     İstatistiklere göre Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında en çok iş kazası yaşanan ülke! Araştırmalar; iş kazalarının yüzde 50’sinin kolaylıkla önlenebilecek kazalar olduğunu, yüzde 48’inin sistemli çalışma ile önlenebileceğini; sadece yüzde 2’sinin önlenemeyeceğini gösteriyor. Bu gerçeklerden yola çıkan İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD), iş dünyasında ve toplumda bu konudaki farkındalığı artırma hedefiyle düzenlemeye başladığı İzmir İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Zirvesi ve Fuarı’nı beşinci kez organize edecek. A Artı Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi işbirliği ile yapılacak 5. İSG Zirvesi ve Fuarı, 11-13 Ekim tarihleri arasında Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenecek.

     Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçı Birlikleri, TÜRKONFED, BASİFED, ESİAD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sponsor olarak destek verdikleri organizasyon kapsamında, ilk gün yedi ayrı fabrikaya teknik geziler yapılacak, katılımcılar, önemli firmaların İSG uygulamalarını yerinde inceleyecek. İkinci ve üçüncü günlerde düzenlenecek 12 ayrı oturumda ise aralarında Tüprag, Tüpraş, Bosch, Arçelik, Philip Morris ve Pınar Grubu’nun da olduğu yerli ve yabancı firmaların temsilcileri, üst düzey kamu yöneticileri, akademisyenler, İSG uzmanları ve işyeri hekimleri, iyi uygulama örneklerini anlatacak. İSG alanındaki sorunlar ve çözüm önerileri de gündeme taşınacak. Zirve kapsamında düzenlenecek İSG Fuarı’nda ise yine farklı sektörlerden onlarca firma, ürün ve hizmetlerini tanıtacak; sektörlerindeki son gelişmeleri sergileyecek.

Tanınmış konuklar, ödüllü yarışma
     Her yıl olduğu gibi bu kez de organizasyonun tanınmış konukları olacak. Ünlü oyuncu Altan Gördüm, açılış törenini sunacak. Ardından Bulutsuzluk Özlemi sahne alacak ve sevilen şarkılarını seslendirecek. Zirvenin destekçilerinden Oyuncular Sendikası’nın Genel Sekreteri Sercan Gidişoğlu da son gün düzenlenecek Basın ve Medya Oturumu’na konuşmacı olarak katılacak. Pegasus Havayolları CEO’su Mehmet Nane ise ikinci günün özel konuşmacısı olarak katılımcılarla buluşacak. Zirve kapsamında, İSG alanından soruların sorulacağı bir de yarışma olacak. Dereceye girenler, Carrera Spor Salonu’na bir yıl ücretsiz üyelik ve Alaçatı’da iki kişilik hafta sonu tatili kazanacak.

     İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, iş sağlığı ve güvenliği kurallarının tam olarak uygulanması için çaba gösterdiklerinin altını çizdi. Yasalara rağmen iş kazalarının tam olarak önlemediğine dikkat çeken Küçükkurt, bu konuda ilköğretim çağından itibaren toplumsal bilinç aşılanmasının şart olduğunu vurguladı. İşverenlerin, İSG tedbirlerini maliyet unsuru olarak asla görmemesi gerektiği de belirten Küçükkurt, “Hiçbir para, giden bir canın değerini karşılayamaz. İşverenler, iş kazalarını ve meslek hastalıklarını önleyici tutumu yüzde 100 benimsemeli. Ülke genelinde iş güvenliği anlayışının yerleşmesi ve benimsenmesi meselesi sürekli gündemde tutulmalı” dedi. “İZSİAD olarak, bir işveren örgütü olarak, beş yıldır ısrarla taşın altına elimizi koymamızın altında işte bu bilinç ve empati duygusu yatıyor” dedi.
     İzmir Ticaret Odası ile İZSİAD’ın yönetim kurullarında üye olarak görev yapan A Artı OSGB Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Aslanoğlu da, “İş işten geçmeden tedbirler alınmalı, kurallar eksiksiz uygulanmalı. Hedefimiz ülkemizde İSG bilincinin artmasına katkıda bulunmak” mesajı verdi.

 


+ Benzer Haberler
» Star Rafineri üretime başladı
» Pekcan: Önceliğimiz yerel para ile ticaret
» Eylül’de 127 bin 327 konut satıldı
» Kuru meyve sektörü 6 ülkeyi hedef pazar seçti
» Selim Yaşar: Son 5 yılda 930 milyon TL yatırım yaptık
» Önüne gelenin müteahhit olması sektörün sonunu getirdi
» İzmir Limanı’nı hep beraber yöneteceğiz
» ÜNLÜ & Co Kadın Girişimciler Akademisi 3. yılında
» EGSD, üniversiteli tasarımcıları buluşturdu
» İş hayatına yeni girişimciler kazandırdılar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.10.2018
  Ticaret 19.10.2018
  Ticaret 18.10.2018
  Ticaret 17.10.2018
  Ticaret 16.10.2018
  Ticaret 15.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni